Tekin soruyor: Selden ders çıkardık mı?

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, son birkaç gündür ülkede meydana gelen yağışlarda can kayıpları ve ciddi maddi kayıplar olduğunu anımsatarak, "Devlet eliyle yapılmış konutlarda, kendi evlatlarımızın sele suya kapılıp aramızdan ayrılmalarından gerekli dersleri çıkarabildik mi?" diye sordu.

Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada, son birkaç gündür ülkede oluşan yağışlarda can kayıpları ve ciddi maddi kayıplar meydana geldiğini ve neredeyse ülkenin her yanından benzer haberler yağdığını kaydetti. Hatay'ın Erzin ilçesinde Çarşamba günü yağış yoğunluğuna bağlı olarak sel ve taşkınlar olduğunu, gelen haberlere göre 2 kişinin öldüğünü ve ilk belirlemelere göre 4 yurttaşın kaybolduğunu dile getiren Tekin, şunları ifade etti:
"İlk tespit ve belirlemelere göre; eksikliklerine rağmen, yürürlükteki yasal mevzuat hükümlerinin tam olarak uygulanılmamış olması, can ve mal kayıplarını artırmış gözüküyor. Dere yataklarında ve taşkın düzlüklerine plansız, mühendislik hizmeti almamış yapılanmalara göz yumulması, taşkın önleme ve havza ıslah çalışmalarının yapılmaması; ne yazık ki bu defa da yurttaşlarımızın hayatına mal olmuştur. Acaba adına afet deme kolaylığına sığındığımız doğa olaylarını, meydana gelmeden öngörmek için, ilgili meslek alanlarında üretilen verileri kullanarak, yeterli bölgesel değerlendirmeler yapabiliyor muyuz? Kentleşme, yer seçimi ve ulaşım proje alanlarında, nerelerde hangi önlemlerin alınması gerektiğini önceden planlayabildik mi? Kentsel uygulama aşamalarında bu plan öngörülerini dikkate aldık mı? Daha iki yıl önce Samsun'da TOKİ'nin yaptığı konutlarda 9 insanımız hayatını kaybetmedi mi? Devlet eliyle yapılmış konutlarda, kendi evlatlarımızın sele suya kapılıp aramızdan ayrılmalarından gerekli dersleri çıkarabildik mi? Artık memleketimizin neresinde hangi türden afetler olabileceğini ve olası bir afet durumunda can ve mal kayıplarının hangi mertebelere ulaşabileceğini ne zaman tam olarak bilebileceğiz? Şayet bu soruların yanıtlarını bilebilecek birileri varsa; niçin halen yurttaşlarımız doğa olaylarına bağlı felaketlerde ölmeye devam ediyor? Niçin bu düzeyde milli servet kaybını önleyemiyoruz? Yetkililere buradan soruyorum; gelişmiş dünya bu soruların yanıtlarını bulmuş, bu sorunları çok büyük oranda çözmüşken, biz neden hala bu konuda Bangladeş gibi ülkelerle aynı seviyede sorunlar yumağı ile boğuşmak zorunda kalıyoruz?"

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 28 Eylül 2014 13:44

Bağlantılı Konular