Berkin Elvan Gündüz Çocuk Bakımevi ve Misket Parkı açıldı

Çankaya Belediyesi, Berkin Elvan Gündüz Çocuk Bakımevi ve Misket Parkı'nı Çankayalılar'ın hizmetine sundu. Bakımevi ve park açılışına, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de katıldı.

Taşdelen: Berkin Elvan'ı asla unutmayacağız
Çankaya Belediyesi'nin önceki dönemde yapımına başladığı ve yeni dönemde ilk kayıtlarını alarak hizmete açtığı Berkin Elvan Gündüz Çocuk Bakımevi ile bakımevinin karşısında inşa edilen, annesinin Berkin'in mezarına oynasın diye bıraktığı misketlerden yola çıkılarak isimlendirilen Misket Parkı, çok sayıda vatandaşın katılımıyla açıldı. Açılışa, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün yanı sıra CHP PM Üyeleri, CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Bülent Kuşoğlu ve İzzet Çetin, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin ve CHP Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz da katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Berkin Elvan adının yaşayacağı gündüz çocuk bakımevi açılışında hem derin bir hüzün hem de buruk bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. "Ülkemizde çocuklar ölmese ve biz onların adını okullara, kreşlere, parklara vermesek." diye konuşan Taşdelen, "Berkin'i unutmamak, unutturmamak boynumuzun borcu. Açtığımız bu bakımevinde çocuklarımız Berkin’i tanıyarak ve severek büyüyecekler. Berkin'in masumiyeti, gülüşü ve bakışı, Ankara'da Çankaya'da yankılanacak." dedi.

"Bir milyon Çankayalının başımızın üstünde yeri var"
Nazım Hikmet'in "Koşuyor altı yaşında bir oğlan, uçurtması geçiyor ağaçlardan, siz de böyle koşmuştunuz bir zaman. Çocuklara kıymayın efendiler" dizeleriyle konuşmasını sürdüren Taşdelen, Belediye olarak çocuklara hizmet vermekten büyük keyif aldıklarını ve çocukların her yönüyle sağlıklı gelişmesi için çaba göstereceklerini dile getirdi. Belediyenin kamu kurumu olduğunu ve halk için hizmet üretmek görevi olduğunu ifade eden Taşdelen, belediyenin beş ayda gerçekleştirdiği çalışmalardan söz ederek etkin ve çağdaş yönetim anlayışını ve çözüm odaklı hizmeti Çankaya'da hayata geçirdiklerini söyledi.

"1 milyon Çankayalının başımızın üstünde yeri var." ifadelerinde bulunan Taşdelen, önümüzdeki günlerde Nusret Fişek Etüt Merkezi’ni, 6 yeni parkı ve Hoş Geldiniz Masası'nı, Çankayalıların hizmetine sunacaklarını ve çalışmalarıyla diğer belediyelere örnek olacaklarını söyledi.

Taşdelen, Aziz Nesin'in "Öyle bir ağlasam öyle bir ağlasam çocuklar size hiç gözyaşı kalmasa, öyle bir aç kalsam öyle bir aç kalsam size hiç açlık kalmasa, öyle bir ölsem öyle bir ölsem çocuklar size hiç ölüm kalmasa.." sözleriyle çocukların aç kalmayacağı, ağlamayacağı ve ölmeyeceği bir ülke olması dileklerini belirterek "Çankaya Belediyesi ülkesi için çalışmaya, halkı için var olmaya devam edecektir." dedi.

Gürsel Tekin: "Berkin'i yuhalatıp Mısırlı Esma'ya gözyaşı dökenlerin halini görüyoruz"
Türkiye coğrafyasında toplumun beklentilerine cevap verecek belediyeciliği CHP'li belediyelerin yaptığını belirten CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Sosyal demokrat belediyecilik anlayışını yerleştiren CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde insanlar kendilerini daha özgür hissediyor. Çünkü CHP'li belediyeler, rant için değil halk için belediyecilik yapıyor. İnsanları AVM'lere sıkıştırmıyor, sosyal belediyecilik yapıyor. Sosyal projelerine hızla devam eden Belediye Başkanımızı ve belediye çalışanlarını kutluyorum." dedi. Tekin, "Berkin hepimizin çocuğuydu. Berkin Elvan'ı yuhalatıp Mısırlı Esma'ya gözyaşı dökenlerin halini görüyoruz. Esma'nın katili ile aynı hizaya getirildiler." sözlerinin ardından Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değindi.

Bingöl: CHP Belediyeleri baskıya rağmen kararlılıkla hizmet üretiyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de Türkiye'nin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu, sorunların hafifleyeceğine kronik hale geldiğini belirterek, "Ama güzel şeyler de oluyor. CHP’li belediyeler insan odaklı hizmetler üretiyor. Sosyal demokrat belediyeciliğin en önemli ayaklarından biri olan sosyal belediyeciliği hayata geçiriyor. CHP, IŞİD zulmünden kaçan Ezidilere ve Kobanili Kürt kardeşlerine yardım götürüyor. Belediyelerimiz 12 yıldır ceberut baskıcı anlayışa karşı kararlılıkla hizmet üretmeye devam ediyor. Bize Denizleri, Mahirleri, Taylanları unutturmak isteyenler Berkinleri, Ethemleri de unutturamayacaklar. " şeklinde konuştu.

104 Çocuk yararlanacak
Berkin Elvan Gündüz Çocuk Bakımevi, 6 sınıf, 6 uyku odası, 1 resim ve seramik atölyesi, 2 kat koridor oyun odası, yemekhane ve açık oyun bahçesi ile toplam 104 çocuğa okul öncesi eğitim verebilecek kapasitede hizmete sunuldu.

"Misket" Parkı
Gökkuşağı Mahallesi'ne kazandırılan ve 3 bin m²'lik inşa edilen Misket Parkı ise 2 bin 45 m² yeşil alan, toplam 315 m²'den oluşan 2 çocuk oyun alanı, kum havuzu, 450 m² futbol sahası, koşu yolu ve fitness alanı ile hizmet verecek. Parkta ayrıca Berkin'in misketlerini temsil eden sembolik misketler de bulunuyor.

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 24 Eylül 2014 14:23

Bağlantılı Konular