Gürsel Tekin: Guguk devletinin adalet bakanı derhal istifa etmelidir

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Diyarbakır Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın makamında basına yansıyan pozu nedeniyle Türkiye'de hukukun ayaklar altına düştüğünü söyledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Gürsel Tekin, hukuk devletleri ile guguk devletleri arasındaki farkların çok net olduğunu vurguladı. Bu iki devletten yalnızca birinin kargalar tarafından yönetilir olduğunu dile getiren Tekin, bir ülke eğer hukuk devleti ise orada hukuk; özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin güvencesi olduğunu kaydetti.

"Hukuk devleti; farklı olanın ezilmesinin, yandaş olanın haksız kazanç elde etmesinin, işçilerin öldürülmesinin önündeki en büyük engeldir." diyen Tekin, şöyle devam etti: "Guguk devletinde ise 'guguk kuralları' hakimdir. Burada hukuk kuralları iktidara ve yandaşlarına hizmet eder. Öyle bir devlettir ki burası, yasama ve yürütmenin birbirinden bağımsız olduğu kaidesini ayaklar altına kolaylıkla alınır. Bir başsavcı, Başsavcı Ramazan Solmaz mesela, adalet bakanının önünde el pençe divan durur orada. Bir mahkeme başkanı, Van Bölge İdare Mahkemesi Başkanı mesela, iktidar bakanı önünde iki büklüm olmazsa onu 'oyarlar(!)' oracıkta. Guguk devletinde işçiler ölür, müteahhitler kazanır. Guguk devletinde asgari ücret yerinde sayar, ayakkabı kutuları dolar. Guguk devletinde bir adalet bakanı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinde bağımsız ve ilkeli duruş sergilemez, Yargıda Birlik Platformu’nun seçim kampanyasını yürütür. Adalet Bakanı Bozdağ, Başsavcı Ramazan Solmaz’ın makamındaki basına yansıyan pozuyla Türkiye’de hukukun ayaklar altına düştüğünün resmini çekmiştir. Guguk devletinin Adalet Bakanı derhal istifa etmelidir."

Haber: CİHAN

    Pazartesi, 22 Eylül 2014 17:15

Bağlantılı Konular