CHP asansör faciası nedeniyle TOKİ'ye dava açıyor

Asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatı önünde açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, TOKİ'nin suç işlediğini ve dava açacaklarını belirtti.

CHP'li yöneticiler, Mecidiyeköy'de asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatı önünde toplanarak açıklama yaptı. Burada konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, TOKİ'yi eleştirdi. TOKİ'nin yasa dışı bir iş yaptığını savunan Tekin, "Bütün uygulamaları hukuka aykırıdır. Plan tadili dahil olmak üzere bugüne kadar uygulamaların tamamında TOKİ suç işliyor. Hem TOKİ hakkında dava açacağız. Hem de burada hayatını kaybeden kardeşlerimizle ilgili hukuk süreci başlatacağız. 8 ay içinde iş cinayetinde hayatını kaybetmiş insan sayısı bin 150 kişi. Bakanın kullandığı cümleler insana hakaret gibi geliyor. Buradaki uygulamaların tamamı yasa dışıdır. Bu yasa dışı uygulamalar konusunda odaları da davet ediyorum. Bakan da buraya gelsin. Çok iyi anlıyorum. Çetelere gücümüzün neden yetmediğini. Soma'daki firmanın burada denetçi olduğunu sizlere hatırlatmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in açıklamalarına atıfta bulunan CHP'li Sezgin Tanrıkulu ise, "Çalışma Bakanı mısın, yoksa şikayet makamı mısın? Açıkça sorumluluğu gösteriyor. Bu ifadeleri kullanmak zulümdür. Siyaset bakımından zulümdür. Eğer bir bakan bunları kullanıyorsa. Kendi döneminde en az bir işçi ölüyorsa, hiç durmadan derhal görevinden çekilmelidir, istifa etmelidir" şeklinde konuştu.

"O darbe bütün etkileriyle devam ediyor"
CHP'liler daha sonra Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında hazırlanan iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine  Beşiktaş Çarşı'yı ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve bir grup partili ile saat 11.30'da Beşiktaş Çarşı'yı ziyaret eden Gürsel Tekin, çarşı esnafı ile görüştü. Daha sonra iddianamede adın geçen Çarşı liderlerinden Cem Yakışkan'ın da bulunduğu Çarşı grubu üyeleri ile bir kafetaryada bir araya geldi. Görüşme sonrası Beşiktaş'taki Kartal Heykeli önünde yapılan basın açıklaması yapıldı.

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Dün itibariyle İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Çarşı grubu üyeleri aleyhine açılmış bulunan iddianameyi kabul etti. 16 Aralık'ta İstanbul Adalet Sarayı'nda duruşma olacak. Ben iddianamenin tümünü okudum. Bugün 12 Eylül. Bu 12 Eylül zihniyeti ile 34 yıl sonra yazılmış bir iddianame. Darbeye teşebbüs. Aslında bugün iktidarda olanlar hukuka karşı darbe yaptılar. O darbe, bütün etkileri ile devam ediyor. Onun failleri henüz ortaya çıkmadan, vicdanda aklanmadan Çarşı üyelerine karşı bu iddianamenin açılmış olmasını kınıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, milletvekilleri olarak, Çarşı grubunun yanında ve dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. 16 Aralık'ta İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde olacağız. İktidardakiler halkın vicdanında mahkum oldular, Çarşı üyeleri de 16 Aralık'ta İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde aklanacaklar" dedi.

"Biz de yargılanmak istiyoruz"
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada, "12 Eylül'ün üzerinden 34 yıl geçmesine rağmen halen değişen bir şey yok. Bir öncekiler apoletli idi, şimdikiler apoletsiz. Bir kulüp taraftarlarının bir ülkede darbe yapabilecek durumu, bir hukukçu buna inanmışsa vay bu hukuk sistemimizin ne durumda olduğunu hepimizin görmesi gerekiyor. Bunlar Türkiye'de her zaman yaşanan sorunlar. Burada CHP olarak geçmişte olduğu gibi nerede mağduriyet varsa, nerede sorun varsa, elbette biz onların yanında olacağız. Çarşı grubunun yanında olduğumuzu arkadaşlara ifade ettik. Duruşmaların olduğu gün biz CHP olarak orada olacağız. CHP milletvekilleri olarak da bir grup milletvekili arkadaşımız dilekçe vereceğiz. Darbenin birer parçası olarak, bizler de yargılanmak istiyoruz" dedi.

 

Haber: Radikal

    Cuma, 12 Eylül 2014 14:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica