Gürsel Tekin: "Kişiler partinin çizgisini değiştiremez"


Birgün Gazetesi'ne konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, sol partilerin örgütlü toplumdan beslendiklerini, ilke ve programı doğrultusunda yönetildiğini belirterek, "Kişiler partinin çizgisini değiştiremez" dedi.

Gürsel Tekin: Kişiler partinin çizgisini değiştiremez
CHP ideolojisinde bir kırılma yok. Seçim sürecinde partiye katılımları bir ideolojik kırılma gibi görürsek, bu işin içinden çıkamayız. Sayın Baykal 2007 yılında merkez sağdan 6-7 önemli ismi partiye aldı. Onlar partiyi sağcılaştırdı mı? Partinin ideolojisini kişiler üzerinden dizayn yanlıştır. Partinin ilkeleri, programı var ve gelen arkadaşlarımız da bu ilkeleri kabul ederek partiye üye olur. CHP gibi bir partinin merkez seçmene, farklı seçmenlere de kucağını açması gerekiyor. CHP kimseyi "öteki" olarak düşünemez. Maalesef hep belli kalıplara soktuk toplumu. Ötekileştirdik. Hiç AKP’ye oy vermeyecek seçmenleri AKP'ye oy verir hale getirdik.

Örgütlü toplum yaratılmalı
Sol partiler örgütlü toplumlardan beslenirler. CHP'nin ivedilikle sendikaların, sivil toplum örgütlerinin gelişmesi için çaba sarf etmesi lazım. 1980 öncesi CHP'li öğretmenler TÖB-DER'de, polisler POL-DER'de, işçiler DİSK'te örgütlüydü. CHP bu anlayıştan koptu. Özeleştiri yapmamız gerekiyor. Biz 12 Eylül'ün dayattığı örgütsüz toplumla mücadele etme yerine iç mekanizmada birbirimizi yemeyle meşgul olduk. Böyle bir siyasal anlayış büyüyebilir mi? CHP, niye yeni TÖB-DER olmasın, niye 8 milyon sendikalı işçi olmasın, kurultayları yapmalıydı. Bütün bunları görmeden 'hadi bakalım Kılıçdaroğlu geldi yüzde 50 oy al', Böyle bir şey mümkün değil. İstanbul İl Başkanı iken örgütlerimizin dışında nasıl hareket geliştirebiliriz diye düşündük. AKP'nin en güçlü olduğu yerlerde Cumhuriyet Evleri kuruldu. O bölgelerde oylarımız yüzde 500 artmıştır.

CHP politikaları net. Ama bu bütünlüğün dağınıkmış gibi görülmesini sağlayan arkadaşlarımız var. Yurttaşlarımızın televizyonda ya da gazetede bizim işlerimizi, planlarımızı görme imkânı olmuyor. Evine gittiğinde CHP kimliğini taşıyan bir arkadaşımızın sözü haram medyanın manşetine ve televizyonlarında saatlerce tartışma konusu oluyor. İzleyici bu tabloyu görünce "Vay CHP'de ne büyük karışıklık var" algısı yaratılıyor.

İtiraz parti içinde yapılmalı
Siyasi partiler devletler gibi hukuk içinde yönetilir. Hukuk içerisinde arkadaşlarımız her türlü itirazlarını yapsınlar. Eğer bu arkadaşlarımız sorunlarını bu kurumlarda dile getiremeyecek durumda olsa ben de yanlarında olurdum. Bu kurumlarda itirazlarınızı yapıyorsununuz, muhalefetinizi ortaya koyuyorsunuz, sonra 'tatmin olmadım' deyip bir de gidip kirli medyaya haber yapıyorsunuz. Bunu hiçbir parti kabul etmez. Yerel seçim döneminde MYK kayıtlarına bakabilirsiniz. Benim itirazlarım nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun beni partiden atması lazımdı.

Lider yarışı olmayacak
CHP bütün kurultaylarından kendini yenileyerek çıkmıştır. Bu kurultaydan da o güçle çıkacağına inanıyorum. Genel Başkan adaylığında yarış olmaz. Belki PM için rekabet olabilir. Öne çıkacak, hevesli isimler olması doğal. Ama bir de örgüte, gerçeğe bakmak gerekiyor. Örgüt 'Kılıçdaroğlu' diyor.

Projeler ekimde tanıtılacak
Yaklaşık 8 aydır ciddi bir çalışma yapıyoruz. Kamuoyunun bilmediği çalışmalar bunlar. Gerek programla ilgili, gerek Türkiye'nin yeni yüzüyle ilgili olağanüstü çalışmalar var. Bu çalışmaları ekim ayından itibaren bir seçim startı verip kamuoyuna tanıtacağız. Bir kısmını Genel Başkanımız kurultayda paylaşabilir. Nasıl bir Türkiye, ne vaat ediyoruz ve CHP neyi verecek? Net ve anlaşılabilir bir dille projelerle halkımızın karşısına çıkacağız.

Sol değerler evrenseldir
Yurtdışında yaşayan 3 milyon yurttaşımız oy kullanıyor. Bunların önemli bölümü sağ-muhafazakâr seçmen. Çoğunluğu sağcı olan insanlar yurtdışında solcu ve komünist partilere oy veriyor. Sol evrenseldir. Sağcısını da solcusunu da Kürtü'nü de Türkü'nü de herkesi kucaklayan bir anlayıştır. Biz bunu anlatamadığımız için bir sol öcüsü yaratılmıştır. Öcü olsa Almanya'da, Belçika'da oy vermez insanlar. Orada bütün İslamcılar sol partilere oy veriyor. Neden? Çünkü onun değerlerini savunuyor, onu insan yerine koyuyor. Solu bizim anlatmamız lazım. İş cinayetlerini ortadan kaldırmaya çalışan bir siyasi partiye oy verilmez mi? Köleleştirmeyi ortadan kaldıracak siz buna oy vermiyorsunuz? Solculaşarak sağcılardan oy alınmaz diye bir şey yok.

İhsanoğlu tercihi doğruydu
Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir uzlaşmaya ihtiyaç vardı. Türkiye demokrasisinde çok önemli bir iş yaptık. Sonuç alınır mı alınmaz mı tabii ki bu tartışmaya açıktır. Ancak 'başka aday gösterseydik çok daha fazla oy alırdık' varsayımları çok doğru değil.

Haber: Ülkede Haber

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 21 Ağustos 2014 12:22

Bağlantılı Konular