CHP Genel Sekreteri Tekin'den flaş kurultay açıklaması


CHP Genel Sekreteri Tekin, Kılıçdaroğlu'nun, "Kongreyi toplayacağım" istikametindeki izahına ait, "Kongre konusunda takvim pazar günü yapılacak MYK'da netleşir. Ancak hem tüzük hem de seçimli bir kongre olacak" diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Tekin, Kılıçdaroğlu'nun, "Kongreyi toplayacağım" istikametindeki izahına ait, "Kongre konusunda takvim pazar günü yapılacak MYK'da netleşir. Ancak hem tüzük hem de seçimli bir kongre olacak" diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun izahlarına ait ANADOLU AJANSI muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Pazar günü Merkez İdare Heyetinin (MYK) toplanacağını hatırladan Tekin, kongreyle alakalı çalışmaların burada somutlaşacağını belirtti.

Kongrenin hem tüzük farklığı hem de seçimli bir kongre olacağına dikkati çeken Tekin, aralarında Emine Ülker Tarhan, Dilek Akagün Yılmaz, Fatma Nur Serter gibi isimlerin bulunduğu CHP'li milletvekillerinin "kongre çağrılarını"  ise tenkit etti.

Tekin, "Sayın Genel Başkan seçimden çok önce böyle bir şey tasarlıyordu fakat keşke arkadaşlarımız müsade etselerdi. Uzun müddettir bir tüzük kurultayı düşünülüyordu. Tüzük kurultayıyla birlikte, seçim de olabilirdi. Bu konuyla alakalı hiçbir sıkıntı yoktu, şimdi onu yapacağız" dedi.

"Kuvvetli genel sekreterlik" modelinin tüzük farklığıyla gündeme gelip gelmeyeceği suali üzerine de Tekin, "Bunun kararını, güçlüsünü, güçsüzünü ancak kurultay belirler" izahını yaptı.  

Tekin, kurultayla alakalı tam takvimin pazar günü yapılacak MYK'da netleşeceğini sözlerine ilave etti.

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'deki medya toplantı salonu partiye başkaldırma yeri değildir"

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da kurultay ile alakalı sürecin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Kurultay çağrısı yapan CHP'li milletvekillerine reaksiyon gösteren Toprak, partinin "statükocu" kalamayacağını ve daimi kendisini yenilemesi gerektiğini anlattı.

Toprak, "CHP 90 senelik bir parti, içine kapanamaz. Parti ne vakit yeni bir taktik belirlese bir grup çıkıyor meclis basın toplantısı salonunda 'CHP'nin çizgisinde kayma oluyor' diye izah yapıyor. Bu doğru değil. CHP'nin çizgisinde kayma olmaz. Orası partiye başkaldırma yeri değildir. Partiyi iktidara getirme yeridir" diye konuştu.

Haber: Anadolu Ajansı

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 15 Ağustos 2014 13:41

Bağlantılı Konular