Gürsel Tekin'den basın mensuplarına iftar

Gürsel Tekin, basın mensuplarına Gümüşsuyu Park Bosphorus Hotel'de iftar yemeği verdi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Ekmeleddin İhsanoğlu'na CHP olarak demokrasi, özgürlük, insan hakları ve Türkiye'nin geleceği açısından çok ciddi katkı sunmak istiyoruz. CHP örgütleri bu konuda hazır" dedi.

İftarda gündemle ilgili soruları yanıtlayan Tekin, 17 Aralık sürecine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"17 ve 25 Aralık'tan sonra fezlekelere baktığınızda, bakanların ve bakan çocuklarının, belli iş adamlarının, organize olarak Türkiye'yi nasıl soyduklarının fotoğrafları
ve belgeleri var. Eğer iktidarın iddia ettiği gibi bu bir tuzak ve iftira ise yapılması gereken ivedilikle komisyon kurup, aklanmaktır. Dosyalar şimdi tekrar niye gönderildi? 3 ay parlamentoda, oldu olmadı, gitti gitmedi, geldi gelmedi, 3 ay sonra bir komisyon oluşabildi. Oluştuktan sonra "pardon, dosyalarda eksik olmuş, tekrar iade edeceğiz". Size dosyaların tamamını gönderebiliriz. Bu, şu demektir; 17 Aralık da 25 Aralık da doğrudur, bu operasyon ve dosyaların içeriğinin ne kadar ciddi olduğunun en son kanıtı bu dosyaları iade etmektir."


Cumhurbaşkanlığı seçimine işaret eden Tekin, "CHP olarak kararımızı verdik. "Senin seçimin." Gerçekten bu seçim sadece CHP'nin ya da büyük uzlaşıya destek veren siyasi partilerin değil, Türkiye'de mevcut AK Parti'ye oy veren yurttaşların da seçimidir. Çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Türkiye'de 30 yıllık siyasal yaşamımda çok sayıda siyasi partiyle mücadele ettik ama hiçbirimiz bizi ötekileştirecek, ayrıştıracak, korkutacak bir iktidarla karşı karşıya gelmiş değildik" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sloganının "Yeni Türkiye Projesi" olduğunu kaydeden Tekin, şöyle devam etti:

"Biz de "Yeni Türkiye" karşısında "Kurtul Türkiye" diyeceğiz. Gerçekten yeni Türkiye'ye ihtiyaç var. CHP'nin sunduğu yeni Türkiye; evrensel hukuk, demokrasi, özgürlük, insan hakları, basın özgürlüğü. Bütün bunlar olması gereken, yeni Türkiye'nin beklentisine cevap veren yeni işler. Ama 12 yıllık iktidar sürecine baktığınızda, bırakın bunları geliştirmeyi, az da olsa kazanılmış hakların neredeyse tamamının rafa kaldırıldığı, gazetecilerin haber yapamayacak duruma geldiği bir ortamda "Yeni Türkiye" diyeceksiniz. Bu, çok komik bir cümledir."

Tekin, liderleri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili çalışmaları olduğunu belirterek, "Ekmeleddin İhsanoğlu'na CHP olarak demokrasi, özgürlük, insan hakları ve Türkiye'nin geleceği açısından çok ciddi katkı sunmak istiyoruz. CHP örgütleri bu konuda hazır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın düzenlediği seçim vizyonu toplantısına katılan sanatçılara yönelik tepkilere ilişkin soru üzerine Tekin, "Hatasız kul olmaz. Orhan abiye buradan söyleyelim" dedi.

Tekin, "İhsanoğlu'na Alevilerin oy vereceğini düşünüyor musunuz?" sorusunu da "Demokrasi, özgürlük en çok Alevilere lazım. Ayrıştırılmış ve ötekileştirilmiş bir toplum. Türkiye'de çok ağır bedel ödeyen kesimdir Aleviler. Bütün bunların ilacı olacak. Alevi seçmenler duyarlı seçmendir. Göreceksiniz, en çok desteği Alevi seçmenden alacak" şeklinde yanıtladı.

Su sorunuyla ilgili soru üzerine Tekin, "2008'de konunun uzmanları, 10 yıl içinde ülkenin en önemli sorunlarından birinin su sorunu olabileceğini söylemişti. Şimdi gerçekten görüyoruz, su sorunu ciddi bir mesele haline geldi. Bütün bu uyarılara rağmen İstanbul'da su havzalarının nasıl tahrip edildiğini, ortadan kaldırıldığını göreceksiniz" dedi.

Tekin, bonzai ile ilgili soruya da şöyle yanıt verdi:
"İstanbul, İzmir, Ankara ve Urfa'da bonzainin yaygın olduğunu öğrendik ve bunun üzerine soru önergesi verdik. 3,5 aydır sorumuza hala cevap verilmiş değil. Bilye atan çocuğu görüyor, bütün okulların önündeki bonzai lanetini hala gözaltına almış değiller."

Haber: AA / Haberler.com

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 09:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica