CHP Alevi açılımını destekleyecek mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, canlı yayında hükümetin Alevilerle ilgili yaptığı çalışmayı değerlendirdi.

Bir haber ekranlarında soruları yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Alevi açılımıyla ilgili önerilerde bulundu.

"Bir günlük işimiz var"
Alevi yurttaşların sorunlarıyla ilgili 2004 yılından itibaren kanun teklifi verdiklerini anımsatan Tekin, "Sayın Başbakan'ın yapması gereken bir tek şey var. Kendi grup başkanvekillerine talimat verecek, bizim grup başkanvekilleriyle bir araya gelecek. Bizim önermiş olduğumuz kanun teklifleirni inceleyecekler. Biz de onların önermiş olduğu şeye bakacağız. Ortaya yol bulup çıkaracağız, bir günlük işimiz var." ifadelerini kullandı.

"Bu sorunu çözersek barışa da katkı sunmuş oluruz"
"Alevi yurttaşlarımızın bu sıkıntılarını hep beraber çözelim." çağrısında bulunan Gürsel Tekin, "Çok basit rahatlıkla çözülebilecek bir sorunu sürekli taca atmak, komisyon kurduk demek işin ciddiyetini ortaya koymuyor. Bizim teklifimiz çok açık ve net. BDP ile MHP de belki tekliflerini getirir. En azından uzun süredir çözülememiş bu sorunu çözmüş olursak, barışa da katkı sunmuş oluruz." diye konuştu.

"Gelin bir destan yazalım!"
Tekin şu öneride de bulundu: "550 milletvekilinin tamamını ilgilendiren bir sorundur. Gelin bir destan yazalım. Polis jopuyla destan yazılmaz. Öyle bir yasa hazırlayalım ki; 76 milyon, Alevi'si, Kürdü, Türkmen'i, Azeri'si, Çerke'zi herkesi ben birinci sınıf insanım diyebilecek zemine oturtalım. Aksi takdirde joplarla, asker postallaıryla övünür hale gelirsiniz. Yarın da hesabını kötü sorarlar."

Haber: Beyaz Gazete

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 26 Haziran 2013 11:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica