Genelkurmay'da çok gizli dava

Suriye sınırında düşen uçak hakkında kamu davası açıldı. Türkiye-Suriye sınırında keşif görevi yaparken, Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağı, davalık oldu.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 20 Haziran 2012 tarihinde düşen ve iki askeri pilotun şehit olduğu uçak düşürme olayının peşini bırakmadı. Olay hakkında, sessiz sedasız dava açıldı.

Genelkurmay askeri savcılığının açtığı dava, "kamu davası" niteliğinde.

Şehit pilotlar, Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ve Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın aileleri ise, davada "müşteki" konumunda bulunuyorlar.

Davada şüpheli konumunda ise, uçağın rotasının çizilmesinden, uçak havadayken uçakla irtibat içinde olan ve keşif görevi konusunda koordinat uyarıları yapan yerdeki radar görevlileri bulunuyor.

Üçüncü duruşma yapıldı
Davanın ilk duruşması, 10 Şubat 2014'te görüldü. İkinci duruşmanın Mayıs ayı içinde yapıldığı davada, üçüncü duruşma ise bugün (13 Haziran cuma) gerçekleşti.

Gizlilik kararı var
Davanın içeriği konusunda gizlilik kararı bulunuyor. Dolayısıyla davanın içeriği konusunda herhangi bir açıklama yapılamıyor.

Türkiye-Suriye sınırında keşif görevi yaparken, Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağı hakkında

CHP'li Gürsel Tekin'in meclise sunduğu soru önergesi:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim.

Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için  havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağıyla ilgili bugüne  kadar bakanlığınız tarafından tatmin edici bir açıklama yapılmamış olup, düşen uçağın akibetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmamıştır.

Bir Türk savaş uçağının düşmesi ya da düşürülmesi sonucu 2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın bakanlığınız tarafından yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür.

Bu çerçevede;
1) Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim, neden vermiştir?
2) Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür?
3) Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda  uçması için görevlendirilmiştir?
4) Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır?
5) Şehit subayların ailelerinin maduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
6) Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?"

 

Haber: Hürriyet

    Cuma, 13 Haziran 2014 12:56

Bağlantılı Konular