Gürsel Tekin'e ABD'li ziyaretçiler

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Amerika Birleşik Devletleri Teksas Eyaleti Milletvekilleri ve Ceza Hâkimleri ile görüştü.

ABD-Türkiye ilişkileri ve CHP dış politika vizyonu hakkında bilgi alışverişinin yapıldığı görüşmede, CHP'nin Suriye politikasına ve başta Gaziantep olmak üzere Suriyelilerin yoğun olarak yerleştiği bölgelerde karşı karşıya oldukları sıkıntılara geniş yer verildi.

Gaziantep ve Kilis'te mülteci kamplarının bulunduğu bölgeleri ziyaret eden heyet içler acısı olarak nitelendirdikleri koşullar hakkında Tekin'in bölgede yaptığı incelemeler sonucu verdiği bilgilere büyük ilgi gösterdi.
Türkiye'nin Suriye ile yaklaşık 700 km sınırı olduğunu belirten Tekin, heyetin gözlemleme imkânı bulduğu bölgenin, İstanbul'dan Van'a tüm bölgelerde yaşam mücadelesi veren yaklaşık 1,3 milyon Suriyelinin içinde bulundukları durumun sadece 1000'de 1'ini yansıttığının altını çizdi. Kadınların ve çocukların mağduriyetinin kabul edilemez boyutlara ulaştığını, çocukların çocuk felci ve Hepatit B gibi hastalıkların pençesinde olduğunu vurgulayan Tekin bu olumsuzluklara son vermek için Birleşmiş Milletler ile işbirliği halinde acil bir eylem planının devreye sokulması gerektiğini belirtti.

Ortadoğu'nun hassas siyasi dengesi göz önünde bulundurularak, bölgedeki radikal İslamcı örgütlerin oluşturduğu tehditlere CHP tarafından defalarca dikkat çekildiğini belirten Tekin, buna rağmen hükümetin, bugün IŞİD gibi örgütlerin bölgede oluşturduğu tehditlere gerekli önlemler almadığını vurguladı.

Görüşme, heyetin CHP'nin siyasi duruş ve görüşlerine dair sorularıyla devam etti. CHP'nin vazgeçilmez değerlerinin İnsan Hakları ve Evrensel Hukuk değerleri olduğunun altını çizen Tekin, Türkiye'de bu değerlerin tehdit altında olduğunu belirtti. CHP'nin AKP ile derin fikir ayrılıklarına düştüğü iki önemli konunun laiklik ilkeleri ve kadın erkek fırsat eşitliği olduğunu söyleyen Tekin, her iki alana yönelik giderek ciddileşen tehditlere dikkat çekti. Türkiye'nin acilen sosyal devlet ilkelerini benimsemesi gerektiğini ve vatandaşların en temel haklarının siyasi partilerin tekelinden kurtarılması gerektiği vurgulandı.

Ziyaretleri çerçevesinde, çeştli düşünce kuruluşları, medya temsilcileri ve akademisyenlerle görüşmeler yapan heyet, ziyaret ettiği ilk siyasi parti temsilcisi olan Gürsel Tekin ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Heyet, Gürsel Tekin tarafından hazırlanan Öteki Türkiye Raporu'nun İngilizcesine büyük ilgi gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Teksas Eyaleti Milletvekilleri ve Ceza Hâkimlerinin bulunduğu heyet şöyle:
Mary Ann Garza Perez, Teksas Eyaleti Temcilcisi
Julia Argelia Maldonado, Avukat
Jeffrey Thomas Madden, Teksas Uluslarası Ticaret Birliği
Natalie Jenkins Sorrell, Dallas , Emekli Aylığı Fonu Direktörü
Brandon Lloyd Bolin, Avukat & Emlak Yatırımcısı
Justin Roy Rodriguez, Teksas Eyaleti Temcilcisi
Rafael Michael Anchia, Teksas Eyaleti Temsilcisi
Marissa Anchia, Müdür, ‘Halkla İlişkiler Sınırsız’
Elmer Angel Johnston, Global Enerji – Genel Konsey
Monica De Los Angeles Johnston, Öğretmen
Ramon Romero, Teksas Eyaleti Temcilcisi, (Gelecek dönem)
Nancy Galvan Small, İş Kadını
Alp Yaradanakul, Turkuaz Konseyi Başkan Yardımcısı
Kristin Victoria Wade, 1 Numaralı Yerel Ceza İnfaz Mahkemesi
Molly Meredith Francis, 5 Numaralı Yerel Ceza İnfaz Mahkemesi
Jeffrey Rosenfield, 2 Numaralı Yerel Ceza İnfaz Mahkemesi
Braxton Carter , 5 numaralı Yerel Ceza İstinaf Mahkemesi
Linda Yee, El Paso Yerel Mahkeme
Randy McNaughton Clapp Yerel Mahkeme
Cathy Cochran, Teksas Ceza İnfaz Mahkemesi
Stephen Craig Smith, Asliye Hukuk Mahkemesi
Mark Atkinson, Yetkili Müdür, Teksas, Yargıç ve Hakimler Merkezi.
Vicki Atkinson,
Michele Ann Smith
David Alexander Cochran
Melba Higgins Clapp
Shirley Mayhugh Thomson
Robert Paul Perel

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 11 Haziran 2014 17:06

Bağlantılı Konular