"Bir insanın, bir başka insanın işlediği suçtan dolayı mağdur edilmesi kabul edilemez"

Selçuk Üniversitesi'nde yaşanan cinayetin ardından üniversite yönetiminin, cinayet zanlısı profesörün Dekan olan eşinin istifasını istemesi hem hukukçulardan hem de siyasilerden tepki gördü.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hasan İşgüzar, ceza hukuku ve idare hukuku açısından dekanın istifasının istenmesinin yasal ve hukuki hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.

İşgüzar, hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hem de Anayasa'ya göre suç ve cezanın şahsi olduğunu belirterek, "Yasal olarak dekanın istifası istenemez. Hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hem de Anayasamıza göre suç ve ceza "şahsidir". Hiç kimse bir yakının işlediği iddia edilen suçtan dolayı cezalandırılamaz. Eş, çocuk, anne veya baba gibi herhangi bir yakının o suçtan sorumlu olması düşünülemez. YÖK mevzuatında ve ceza hukukunda da böyle bir uygulama, düzenleme yoktur" dedi.

Doçenti öldüren profesörün eşinin istifası istendi
 İşgüzar, olay doğruysa bu olayın mağdurlarından birinin de Dekan Hanımefendi olduğunu belirterek,  Böyle bir süreçte üniversite yönetiminin, arkadaşlarının  ona özellikle destek olmaları gerekirken istifasını istemeleri çok yanlıştır. Ancak YÖK mevzuatında ve ceza hukukunda böyle bir uygulama yoktur. Kesinlikle istifa etmemelidir" dedi.

"Hukuki açıdan istifa istenemez"
Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Avukat Erdem Akyüz de dekanın kocasının işlediği bir suçtan dolayı istifasının istenemeyeceğini, bunun ne Anayasa ne Türk Ceza Kanunu he de YÖK Kanunu'nda hukuki bir dayanağı olduğunu söyledi.

Akyüz, dekanın olayda "sanık" sıfatında olmadığını, olayla bir ilgisinin kurulmadığını, hakkında cezai bir kovuşturma bulunmadığını belirterek, "İfadesi alınıp bırakıldı. Ancak mahkum olursa o zaman ayrılması istenebilir. Kaldı ki hakkında dava açılsa dahi dava devam ettiği sürece her sanık 'masumiyet' karinesinden yararlanma hakkına sahiptir. Bu nedenle istifası istenemez. Belki üniversite yönetimi fakülteyi şüpheli durumdan kurtarmak adına istifasını istemiş, idari anlamda makul bir işlem yapmış olabilir ama hukuki açıdan bakıldığında hiçbir dayanağı yok. Suç kişiseldir ve o suçu işleyen ile olaya karışanları bağlar. O kadın hakkında kovuşturma yok, savcılık belki takipsizlik verdi, ortada onu bağlayan bir durum yok. O nedenle istifası istenemez" dedi.

"İnsani değil"
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de, eşinin işlediği bir suç nedeniyle, dekanın istifasının istenmesinin 'insani bir tavır olmadığını' söyledi. Tekin, "Bir insanın, bir başka insanın işlediği suçtan dolayı mağdur edilmesi kabul edilemez. Bu insani bir tavır değil"  dedi.

Haber: Hürriyet

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 09 Haziran 2014 13:52

Bağlantılı Konular