"Kaç canımızı kaybettiğimizi bilmiyorsak, bu ülkede sorumluların derhal istifa etmesi gerekir"

"Acı çok taze. Söylenecek o kadar çok şey var ki. CHP olarak başta Sayın Genel Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımızın başkanlığında Genel Merkez'de ve Soma'da kriz masası oluşturarak an ve an takip edilecek. Araştırılarak, soruşturulacak."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, MYK devamında açıklamalarda bulundu.

"Her ay gerek iş cinayetleri gerekse şiddete maruz kalan kadınlarımızın durumunu CHP'yi takip eden muhabirlerle paylaşmıştık.

2 gün önce tüm dünyayı yasa boğan Soma'daki acı manzarayı dün sayın Genel Başkanımız, belediye başkanlarımız, bölge vekillerimiz orada oldular, acıya ortak olmak istediler.

Kılıçdaroğlu'nun dünkü açıklamalarına baktığınızda sadece kendisi değil, tüm arkadaşlarımızı uyararak, yoğun bir acının yaşandığı ortamda meseleyi siyasallaştırmayalım, daha çok acıları paylaşalım ve orada toprağın altında can çekişen canlarımızın kurtulması için bütün imkanlarımızı seferber edelim diye hepimize talimat verdi. Maalesef ona buna edep dersi verenler dün edeplerini aşarak CHP'nin vermiş olduğu önergenin Soma'yı kapsamadığını, Başbakan'ın kendisinin siyasallaştırdığını sizin takdirinize sunmak istiyorum.

Başbakan keşke 17 Aralık'ı da fıtrata bağlasaydı da kamuoyu altındaki gerçekleri öğrenseydi.

İş yaşamı ile ilgili sözleşmelere baktığınızda Başbakan dün 1860 tarihini gündeme getirdi.

Aslında bütün dünyada benzer olaylar olduğunda ne yapılır? Çok yakın tarihimizde bu kadar ağır bir mesele olmuş olmasa da siyasetçilerin demokrasilerde işletilmesi gereken istifa müessesini işletmesi gerekir.

Olayın gerekçelerini araştırmayı bırakın, kaç canımızı kaybettiğimizi bilmiyorsak, bu ülkede sorumluların derhal istifa etmesi gerekir.

Firmanın ne kadar ciddi olduğunu ifade etti Başbakan. Bir ülkenin sorumlu bir bakanı önümüzdeki günlerde araştırılması gerektiği günlerde firmayı kusursuz niteliyorsa bilirkişilerin nasıl bir davranış içerisinde olacağını sizlerin takdirine bıraktım.

Sayın vekillerimizin Nisan ayında verdiği önergeyi bu gerekçelerle reddettiniz. Bir vekil o ocakla ilgili methiyeler dizmiş. Şimdi ne diyecekler acaba.

İnsanlık onurunu taşıyan siyasetçiler derhal istifa müessesesini işletmelidir. Çalışma Bakanı ortada yok.

Birkaç gazete Kılıçdaroğlu'na tepkiyi yazdı. Kılıçdaroğlu üç gün polisle gezmedi. Birebir oradaki yurttaşlarla temas kuran tek liderdir. Başbakan'ın markete sığınmasını birçok gazete yazmamış. Bütün bu olumsuzlukların içinde sorumlu bir iktidarın oraya gitmesi bile çok tehlikelidir.

Başka ülkelerde benzer olaylarla ilgili istifa hemen hayata geçer. Hiçkimsenin kusuru yok mu yani? Neden kimse istifayı düşünmez? Araştırmalar sonuçlansın, bizler de bu siyasetçilerin kusurunun olmadığını takdir edelim. Ama siz orada oturup, her şeyi yönlendireceksiniz, aynı zamanda basını ve medyayı da siz yönlendireceksiniz. Orada birebir televizyoncuların nasıl davranacağını yönettiğinizi de biliyoruz..

Bakan madenci çocuğun yaşı 15 değil de 19'muş diyor. Benzer ülkelerde ocaklarda çalışma nasıl olur, kriterler nedir, eğitimleri nedir bakmamız lazım. 19 yaşındaki kardeşimi ne zaman eğittiniz de madene yolladınız? Velev ki, 15 değil. Bu çocuklar buralara iniyorlar. İnsan hayatı bu kadar ucuz olabilir mi? Bu önlemleri almak için bir Soma'nın yaşaması mı gerekir? Neden muhalefetin taleplerini ciddiye aldınız? Hiçbir şey olmamış gibi "kader"e bağlayacaksınız. Hepimiz kadere inanırız ama bunu getirip de inanca bağlamanızı kabul edemeyiz.

Üç hafta önce Meclis araştırma önergesini reddeden AKP'nin CHP önergeyi verdiğinde hangi gerekçelerle reddettiğini merak ediyorum. Soma’da kadın vekiller var. Siz annesiniz, nasıl ellerinizi kaldırdınız? Şu anda elinizi kaldırdığınızda yaşadığınız manzara içinizi parçalamıyor mu? Kadınlar, size sesleniyorum. Hangi yüzle Soma'ya gittiniz? İçeriğini bile okumadan reddettiniz, şimdi Soma'ya gidip caka satacaksınız.

Bakan Soma'daki madenin ne kadar güzel olduğunu anlattı. Hiçbir bakan söylemez bu. Elbette öyle olabilir ama sen bunu hangi gerekçelerle söylüyorsun? Şimdi ne yapacaksın? Herhalde bunun gereğini yapacaksınız.

Uluslararası araştırmalar AKP lehineyse havuz medyası sürmanşetten geçiyor. Biz bu iş cinayetlerinde neden Avrupa'da birinciyiz? Bu araştırılıp, soruşturulmaz mı? Bunu da mı kadere bağlayacaksınız? 7. Madde ne zaman sinirlense olası AKP ile ilgili eleştiri varsa, telefonlarda tapelerde düğmeye basar, ya gazetenin patronunu tehdit eder, tehditle de kalmaz sıcağı sıcağına müfettiş gönderir. Bunu akıl ediyorsunuz da 7500 tane canın çalıştığı yere bir müfettiş göndermek aklınıza gelmiyor mu?

Acı çok taze. Söylenecek o kadar çok şey var ki. İzin verirseniz bir hafta geçsin. CHP olarak başta sayın genel başkanımız, genel başkan yardımcımızın başkanlığında Genel Merkez'de ve Soma'da kriz masası oluşturarak an ve an takip edilecek. Araştırılarak, soruşturulacak."


Başbakan müşavirinin vatandaşı tekmelemesi ve Başbakan'ın vatandaşı yumruklaması:
Cemaat – hoca ilişkisini hepiniz bilirsiniz. Bir ülkenin Başbakanı vatandaşını dövüyorsa, müşavirinin öldürmesi lazım. Bildiğimiz Başbakan. Ona buna hedef dersi verir. Ama hedefin daniskasını kendi yapar. 500 – 600 candan bahsediyoruz. 600 insanın toprağın altındayken yapılan çalışmada ailelerin duygularını düşünün. Bunu bile hazmedemiyorsanız siz insanlığınızı kaybetmişsiniz demektir. Kamu adına görev yapan o polis ya? Siyasetçiler aymazlaşabilir. Ama siz kamu adına çalışıyorsunuz, ölen Memed’in, Ali’nin vergisinden maaşını alıyorsun. Onun kardeşini döverken nasıl helal olacak o para? Markete sığınmış. Ne yapacak vatandaş, kime derdini anlatacak? Kaç tane insanın öldüğünü bilmeyen hükümete kim ne diyecek? Bu iktidara canlarımızın ailelerinin tepkisini, senin danışmanın dayak atacak, polisin copla dövecek. İnanın. Çok duygusal bir andayım, kötü bir cümle kurmak istemiyorum ama insanlığa davet ediyorum.

Araştırma önergesini yenileyecek misiniz?
Canlarımızı sağ kurtarmanın mücadelesindeyiz. Gerek parlamentoda gerekse dışında STK'larla müzakere edeceğiz. CHP'nin 9 ay önce Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu var. Mahkemeyi ciddiyete davet ediyoruz.

Haber: Çağdaş Ses

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 15 May 2014 14:16

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica