Gürsel Tekin: Çalanların değil, hesap soranların hesap verdiği bir dönemdeyiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade vermesi için tebligatta bulunulmasını, "Çok enteresan bir dönemden geçiyoruz. Çalanların değil çalanlardan hesap soranların hesap verdiği bir dönemde bir savcının, işgüzarlığı vazife edinip, Anayasa'yı ihlal eden, bu konuda HSYK’nın bir işlem yapmaması da apayrı bir ayıptır." diye değerlendirdi.

Memleketi Tunceli'de amcası Arslan Karabulut için düzenlenen cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na eşlik eden Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gürsel Tekin, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tekin, "Bu, ayıbın ötesinde, bir hukuk adamına yakışmayacak hokkabazlık edası içeresinde, dün de bir açıklama yapmış. HSYK'yı göreve davet ediyorum diye. Böyle rezilce bir tutum içinde davranılmaması gerektiğini, ana muhalefet liderine yapılan bu tebligatın ötesinde savcının açıklamaları gerçekten hepimizi şaşırtıyor, bu konuda HSYK’nın tavırsız kalması da çok düşündürücü." diye konuştu.

Tekin: Cumhurbaşkanlığı için CHP çok ciddi çalışma içerisinde
AK Parti içinde cumhurbaşkanlığı konusundaki meselelerin kendilerini ilgilendirmediğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP'nin bu konuda çok ciddi bir çalışma içinde olduğunu söyledi. Sadece CHP'nin değil, 76 milyonu kucaklayacak bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç olduğunun altını çizen Tekin, "Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı adayı gelecektir." şeklinde konuştu.

"Hukuksal altyapısı oluşturulmadan üç cümleyle barış mümkün değildir"
Tunceli'de iki gün önce meydana gelen mayın patlamasının barış sürecini nasıl etkileyeceği sorusu üzerine Tekin, şunları ifade etti: "Barış sürecinin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Ama barışın hukuksal altyapısı oluşturulmadan sadece üç cümleyle barış sürecinin devam etmesi mümkün değildir. En basitinden yüzde on barajının bile indirilmemesi barış sürecine bakışı gösteriyor. Her şeye rağmen barış sürecinin yasal altyapısının ivedilikle hayata geçmesi gerekiyor."

Gürsel Tekin, Dersim Meselesi'nin Türkiye'nin en acı olaylarından biri olduğunu da ifade etti. CHP olarak, bu konuda arşivlerin açılması ve bu meseleyle yüzleşilmesi için kanun teklifi verdiklerini dile getiren Tekin, ancak kanun teklifinin açılmadığını, bu konuyu kamuoyunun vicdanına havale ettiklerini kaydetti.

Haber: CİHAN

    Cumartesi, 03 May 2014 15:16

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica