CHP'den Medya-İş'e tekzip

Geçtiğimiz hafta Hak-İş’e bağlı Medya-İş Sendikası’nın servis ettiği "AA Muhabirine yapılan saldırının sorumluları CHP ve MHP Genel Başkanlarıdır" başlıklı basın açıklamasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik suçlamalara CHP'den tekzip geldi. Konu ile ilgili olarak CHP Genel Merkezi İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin imzasıyla tekzip metni yayınladı.


İşte Gürsel Tekin imzasıyla yayımlanan tekzip metninin tamamı:
 
"Tekziptir

04.03.2014 tarihinde Hak-İş'e bağlı Medya-İş Sendikası'nın servis ettiği "AA Muhabirine yapılan saldırının sorumluları CHP ve MHP Genel Başkanlarıdır" başlıklı basın açıklamasında, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik mesnetsiz, iftiralarla dolu suçlamalarda bulunulmuştur.
Bayburt'ta bir basın emekçisine yönelik saldırının müsebbibi olarak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hedef gösterilmiş, yavuz hırsız ev sahibini kovar misali, üste çıkılmaya çalışılmaktadır.
Seçim günü yaşananlar ortadadır. Anadolu Ajansı Genel Müdürü, AKP Genel Merkezi'ne gitmiş, seçim süreci Anadolu Ajansı tarafından manipüle edilmiş, Anadolu Ajansı AKP'nin propaganda aracına dönüştürülmüş. Genel Müdür, tarafsızlık ilkesinin zedelenmesine rağmen pişkin bir şekilde "Gitmişsem ne olmuş?"demiştir!
Doğal olarak İktidardaki siyasi partinin yan organına dönüştürülen Anadolu Ajansı'na yönelik eleştirilerde bulunmak her muhalefet partisinin ve genel başkanının görevidir ve en demokratik hakkıdır.
Anadolu Ajansı, Genel Müdürü'nün çiftliği haline getirilmişse, genel müdürün eşi kurumda üst düzey bir göreve getirilmişse, basın emekçilerinin yaptığı haberler, siyasi yandaşlık süzgecinden geçirilerek sansürleniyorsa, birçok basın emekçisi yandaş sendikaya geçirilmek için ikna odalarına alınıp tehdit ediliyorsa, bu durumda olan bir kurumu eleştirmek, buna ilişkin düşüncelerini açıklamak sadece siyasi partilerin değil bütün yurttaşların vatandaşlık görevidir. Çünkü bu kurum yurttaşların vergileri ile finanse edilmektedir. Her yurttaşın vergisinin akıbetini sorma hakkı da anayasal bir haktır.
Yandaş sendikanın açıklaması da başka bir dezenformasyon sürecidir. Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir basın emekçisine yönelik fiziki saldırıyı tasvip etmez ve her zaman emekçilerin haklarını savunur.
Başçalan’ın basın emekçilerine yönelik baskıyı, şiddeti, "Alo Fatih" telefonlarını, "O kurumdan biran önce ayrıl!" gibi doğrudan basını susturmaya yönelik yaklaşımlarını hiç sorun etmeyen, 2013 Haziran ayından bu yana çok sayıda basın emekçisine yönelik polisin uyguladığı fiziksel şiddete yönelik hiçbir açıklamada bulunmayan yandaş sendikanın, münferit bir olay üzerinden partimize ve Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik bu saygısız, çapsız ve mesleki etik değerlerinden uzak bu açıklamasını kınıyor ve bir kez daha sesleniyoruz: Basın özgür olmalı, özgürce haber yapmalı ve basın emekçilerine yönelik saldırılar son bulmalıdır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Saygılarımla,

Gürsel Tekin
CHP İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler
Genel Başkan Yardımcısı"

 

Haber: Ülkede Haber
 

    Perşembe, 10 Nisan 2014 14:30

Bağlantılı Konular