Gürsel Tekin: "Türkiye ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli konulmasıyla ilgili olarak, "Bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan sadece bu kirliliklerini kapatmak için twittere ve sosyal medyaya yasak getiriyor, anayasayı ihlal ediyor. Cumhurbaşkanı da kaçak elektrik kullanır gibi kaçak tweet kullanıyor. Bir ülkenin Cumhurbaşkanına bu yakışır mı? Bu nasıl bir rezilliktir" dedi.


Gürsel Tekin, seçim çalışmaları kapsamında partisinin Çayırova mitinginde yaptığı konuşmada, CHP belediyelerinin bulunduğu illerde huzur ve refahın olduğunu söyledi. CHP'nin temel projesinin insan olduğunu ifade eden Gürsel Tekin, 30 Mart yerel seçimlerinin diğer yerel seçimlerden farklı bir konumda bulunduğunu kaydetti.

Gürsel Tekin, eskiden yapılan yerel seçimlerde insanların kimin kazanacağına dair bir korkusunun bulunmadığını dile getirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın insanları ayrıştırdığını iddia etti.

Gürsel Tekin, "Burada size düşen bir görev var. Yakınlarınız, akrabalarınız, dostlarınız kimler varsa arayacaksınız. Türkiye, ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya... Ya bu tehlike bertaraf olacak ya da dilim söylemeye varmıyor... Türkiye, önemli bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilir. Niye bunlar oluyor, suçluluk psikolojisi..." diye konuştu.

"30 Mart'ta Türkiye'nin geleceğine karar vereceksiniz"
Hükümetin İstanbul merkezli operasyonu kapatmak için yargı mensuplarını "bypass" ettiğini ileri süren Gürsel Tekin, şöyle devam etti:
"Keşke 30 Mart günü sadece Tahsin Başkanı, Timur Başkanı seçmiş olsaydınız, hiç önemli değildi ama Türkiye'nin geleceğine karar vereceksiniz. Türkiye'yi bu uçurumdan kurtaracaksınız. Şuurunu kaybetmiş bir adam ve onun Bakanlar Kurulu'yla Türkiye karşı karşıya kalmış. Buna karar vereceksiniz. Bu iktidar, meşruiyetini kaybetmiştir. Bir suç örgütü haline dönüşmüştür. Türkiye'nin istikrarını bozmaya hazır bir hale gelmiştir. Türkiye'nin istikrarının bozulmaması için Türkiye'nin huzurunun bozulmaması için 30 Mart günü bu görev size düşüyor. CHP olarak Genel Başkanımız 28 günde 90 ayrı yer dolaştı. Sizden de ricamız birer yakınınıza veya akrabanıza bu tehlikeleri anlatın ve 30 Mart günü destanın nasıl yazıldığını sizler bunlara gösterin."

Gürsel Tekin, 30 Mart yerel seçimlerinde provokasyona karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, "Böylesi tehlikeli bir iktidar, Türkiye'de seçim öncesi her türlü işi yapabilir. Twitteri keser, telefonlarınızı kesebilir. Bir pazar günü elektrikleriniz kesilebilir. Tutuklamalar olabilir. Gözaltılar olabilir. Hepimiz buna hazırlıklı olacağız. Çok duyarlı olacağız ve bütün yurttaşlarımızı uyaracağız. Bu tehlikeyi 30 Mart'ta sizler bertaraf edeceksiniz" şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın bir konuşmasında, "Sandık başında görev alacak AK Partili gençlere, sandık başında sanki Çanakkale Savaşı'na gider gibi, sandıklara bedeli ne olursa olsun ölümüne sahip çıkacaksınız" dediğini ifade eden Tekin, "Sen aile bakanı değil, sen ancak ve ancak savaş bakanı olursun, yazıklar olsun size" ifadesini kullandı.

Geçmiş dönemde farklı siyasal partilere oy veren seçmenlere seslenen Gürsel Tekin, "Bu iktidara oy verirseniz, bu iktidarın bütün kirliliklerine suç ortağı olursunuz. Yarın ne çocuklarınıza hesap verebilirsiniz ne de bu ülkenin geleceğiyle ilgili söz söyleme hakkınız olur" dedi.

Gürsel Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın kimyasını bozduğunu belirterek, "Kaçak elektrik kullanmak suçtur. Sadece parasal suç değil, ciddi hapis cezası var. Bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan sadece bu kirliliklerini kapatmak için twittere ve sosyal medyaya yasak getiriyor, anayasayı ihlal ediyor. Cumhurbaşkanı da kaçak elektrik kullanır gibi kaçak tweet kullanıyor. Bir ülkenin Cumhurbaşkanına bu yakışır mı? Bu nasıl bir rezilliktir" diye konuştu.

 

Haber: AA

    Pazartesi, 24 Mart 2014 20:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica