Gürsel Tekin: "Bizim iktidarımızda gazete patronları tehdit edilmeyecek"

Başbakan Tayyip Edoğan’ın Cem Boyner’in mağazalarına yönelik boykot çağrılarına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "CHP olarak inşallah bizim iktidarımızda, Türkiye'deki bütün iş dünyası ve farklı siyasal düşüncede olan insanlar gazeteciler, gazete patronları tehdit edilmeyecek." dedi.


Gürsel Tekin, Kadıköy Bağdat Caddesi üzerindeki bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra gündemi değerlendirdi. Erdoğan’ın hedef haline getirdiği kişi ve kurumların yalnız olmadığını, haksızlığa uğrayan herkesin yanında olacaklarını belirten Gürsel Tekin, "Berkin Elvan'ın ölümüne bütün dünya ayağa kalkarken, duyarlı bir işadamı son derece vicdanlı bir açıklama yaparak, 'Ölünün arkasından müzik çalınmaz', talimatı verdiği için kendisi hedef haline geldi. Biz Sayın Boyner'in, Sezen Aksu'nun birçok sanatçının yalnız olmadığını iş dünyasında hiçbir kimsenin yalnız olmadığını ifade etmek için buradayız." şeklinde konuştu.

Hangi siyasal düşüncede olursa olsun her kesimin kendisini güvende hissetmesi gerektiğinin altını çizen Gürsel Tekin, şunları söyledi: "Bunu Ülker grubuna yapsa, Ülker grubu için de aynı eylemi yaparız. CHP olarak inşallah bizim iktidarımızda, Türkiye'deki bütün iş dünyası ve farklı siyasal düşüncede olan insanlar gazeteciler, gazete patronları tehdit edilmeyecek. Tam tersine kendilerini özgürce ifade edebilecekleri imkanları ve olanakları tanıyacağız. Bunu kabul etmek mümkün olabilir mi? Son derece insani bir açıklamadan dolayı, bir ülkenin Başbakan'ın bu açıklamasını şiddetle kınıyorum."

Bir gazetecinin Okmeydanı'nda meydana gelen silahlı saldırı olayıyla ilgili sorusunu da cevaplandıran Gürsel Tekin, "Sayın Genel Başkanımız Berkin'in ölümünden sonra bir açıklama yapmıştı. Her an Türkiye'nin her yerinde provakasyonlar olabilir. Doğrusu hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Umut ediyoruz ki, bundan sonra acı şeyler yaşanmaz. Sadece iktidar yetkilileri çocuklarını himaye edecek diye 76 milyon yurttaşımızın çocuklarını mağdur etmekten vazgeçsinler. Çok tehlikeli bir oyunun içindeler. Altını çizerek söylüyorum, gelin Pişmanlık Yasası'ndan mı faydalanacaksınız, ne yapılacaksa yapılsın, ama Türkiye'yi bir kaosa sürüklemeyin ve Türkiye'nin istikrarını bozmayın. Burada yapılması gereken ne varsa, başta Cumhurbaşkanı, Sayın Cemil Çiçek, herkes aracı olacak, bu kaos ortamından Türkiye'yi çıkarmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Başka bir gazetecinin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın internette düşen ses kayıtlarıyla ilgili sorusunu ise Gürsel Tekin, "Bu eşkiyalık sisteminde olur. Böyle bir şey olur mu? Hukuk sisteminde onu tutukla bunu tutukla. Savcının gönderdiği yazıyı yırtıp atıp çöpe at. Bunlar herhangi bir hukuk sistemi ve demokratik bir ülkede kabul edilebilecek bir anlayış değildir. Bu ancak eşkiyalık ve otoriter sistemlerde olur. Belki İçişleri Bakanı hala kendisini ohal döneminden kurtarabilmiş değildir. Yetişmemiz mümkün değil. Hangisi. Uygulamalara baktığımızda geçmiş dönemdeki uygulamaların tamamı böyle. Belki Sayın Ala, uzun süre olağanüstü hal döneminde görev yaptığı için, hiç hukuk zemininde görev yapmış değildir. Telefonla şunu al, bunu ver. Hukuku rafa kaldıran bir anlayış içindeler. Tabii ki Türkiye'de demokrasilerin vazgeçilmez temel şeyleri, yasama, yürütme ve yargıdır. Bir ülkede yasama ile yargı rafa kaldırılmışsa, o ülkede her zaman kaos ortamı yaratılabilir. Türkiye onu yaşıyor. Bu nedenle çağrı yaptım. Pişmanlık Yasası'ndan mı faydalanalıcak. Ne yapılacaksa yapılsın, ülkeyi bu kaos içinden çıkaralım." şeklinde cevapladı.

 

Haber: Cihan

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 14 Mart 2014 12:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica