Gürsel Tekin: "Sayın Başbakan haddinizi bileceksiniz!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Aykurt Nuhoğlu ile partisinin Suadiye seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı. Gürsel Tekin, "Biz hayatımızın hiçbir alanında hiç kimsenin yandaşı olmadık, bir tek şeye yoldaş olduk; bu ülkenin yurttaşlarıyla bütünleştik, bu ülkenin çıkarları, bağımsızlığı için mücadele ettik" dedi.


Son dönemde otoriter bir döneme geçildiğini dile getiren Gürsel Tekin, "Ankara'da 6 ilçeye olağanüstü hal yasası uygulandı. Dün gece duydum, İzmir'de galiba 3 ilçeyle ilgili yine benzer bir uygulama... Acaba seçime 3-5 gün kala bu uygulama büyük kentlerde oluşur mu oluşmaz mı diye çok ciddi kaygılarım var. Son bir haftadır bu cümleleri kullanıyorum, hala iktidar yetkilileri tarafından bir cevap verilmiş değil. Olağanüstü hal döneminde seçimin güvenliği olmaz. Polis devletinin olduğu yerde seçimin güvenliği olmaz. Bu mesele sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin meselesi değil, bütün sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar, barolar bu rezalete el birliğiyle "dur" dememiz gerekiyor" diye konuştu.

Gürsel Tekin, hiçbir siyasetçinin özel, siyasal yaşamına müdahale edilmesini asla kabul etmeyeceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
"Bir an söylediklerinizi doğru varsayalım; bir paralel devlet varsa bu da sizin ayıbınızdır. 12 yıldır bu ülkeyi yöneteceksiniz, 12 yıl içerisinde bunu fark etmeyeceksiniz, sonra size dokununca fark etmeye çalışacaksınız. Düşünün bir iş adamı, Bakanlar Kurulu'nun üçte birini rehin alıyor, Başbakan'ı rehin alıyor ve bütün bunları yolsuzluk batağına batırıyor... Sadece iç politikamızda değil, dış politika konusunda da çok ciddi sıkıntıyla bizi karşı karşıya bırakıyor. Sayın Başbakan haddinizi bileceksiniz, geçen gün Cumhuriyet Halk Partisi'ne "Bilmem kimin kucağına oturdu" diye ifade etmişti. 90 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi dimdik ayakta, hiç kimsenin kucağına oturmaz ama siz hiç kucaktan kalkmadınız. Biz hayatımızın hiçbir alanında hiç kimsenin yandaşı olmadık, bir tek şeye yoldaş olduk; bu ülkenin yurttaşlarıyla bütünleştik, bu ülkenin çıkarları, bağımsızlığı için mücadele ettik."

Yerel seçimlerin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Gürsel Tekin, son üç ay içerisinde Yüksek Seçim Kurulu'na ismi bildirilen sandık başında görev alacak kamu görevlilerinin önemli bir kısmının değiştirildiğini öne sürdü. Gürsel Tekin, "Bu bilgi doğruysa bu çok vahim bilgidir. Hangi gerekçelerle değiştirildiğini de Yüksek Seçim Kurulu kamuoyuna açıklamalıdır diye düşünüyorum" dedi.

"İstanbul'da yapılması gereken ne varsa her zaman hazırım"
Gürsel Tekin, konuşmasının ardından bir gazetecinin "Mustafa Sarıgül'ün sizinle ilgili 'programlarımıza katılmıyor, bize destek olmuyorlar' şeklinde sözleri var. Neler söyleyeceksiniz? sorusu üzerine, "Olur mu? Aslında geçen gün beraberdik. Kaldı ki, dün İstanbul'daydım, ilçeleri dolaştık. Aynı zamanda Sayın Genel Başkanla Türkiye'yi birlikte dolaşıyorum. İstanbul'da yapılması gereken ne varsa her zaman hazırım. Mustafa Bey de öyle bir cümle kullanmaz yani" diye konuştu.

"Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Bu açıklamaya ilişkin neler söyleyeceksiniz?" sorusuna Gürsel Tekin, "Ya bunların nesi doğru ki, hangisini düzelteyim. Her şeyi yalan söylüyorlar. O açıdan kimlerin ne kadar doğru söyleyip söylemediğinin çok önemi yok" yanıtını verdi.

Haber: Gerçek Gündem

    Pazar, 09 Mart 2014 10:43

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica