Gürsel Tekin’den yeni internet düzenlemesine tepki

Meclis’in kabul ettiği yeni internet düzenlemesine bir tepki de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den geldi. Gürsel Tekin, yeni düzenlemeyle ilgili görüşlerini Ajans Haber’e anlattı.

Hükümetin hazırladığı ve Meclis’te kabul edilen, yeni internet düzenlemesine tepkiler büyüyor. Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Avrupa Birliği Komisyonu'na kadar pek çok kurum ve kuruluşlarca eleştirilen düzenleme en son MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından da sert bir üslupla eleştirilmişti. Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen yasa hakkında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in fikirlerini aldık.

"Türkiye otoriyet bir yapıya geçiyor"
Düzenlemenin tamamının yasakçı bir anlayıştan kaynaklandığını belirten Gürsel Tekin, “Bırakın fikir özgürlüğünü engellemeyi, her şeyi engelliyor.” şeklinde konuştu. Gürsel Tekin, Hükümetin son dönem hazırladığı yasa ya da paketlere bakıldığında, genel bir yasakçılık eğiliminin görüldüğünü ifade etti. Gürsel Tekin, “Hükümetin derdi, cezaevinde olan, malvarlığına el konulan adamı nasıl kurtarabiliriz? Geçmiş dönemdeki dinlemeleri yok sayacak yeni bir yasa çıkıyor. Kısacası Türkiye otoriter bir yapıya doğru geçiyor.” şeklinde konuştu.

"Dünyanın hiçbir yerinde demokrasi olarak sunulmaz"
Hükümetçe hazırlanan paketlere "demokratikleşme paketleri" denmesinin, demokrasiye hakaret olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, “Dünyanın hiçbir yerinde, bu yasalar, demokrasi diye sunulmaz. Bu yasalar, ancak olağanüstü hal dönemlerinde çıkan yasalardır. Bunlar, yolsuzlukları ve hırsızlıkları kapatma yasalarıdır.” açıklamalarında bulundu.

"Cumhurbaşkanı gerekeni yapacak"
Her türlü yasal yola başvuracaklarını kaydeden Gürsel Tekin, “Bugün Sayın Cumhurbaşkanı'nın konuya ilişkin tweetini okudum. Umuyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda gerekeni yapacak. Biz sadece ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de bütün hukuk yolları deneyeceğiz. Türkiye’yi yasakçı bir ülke yapmaya kimsenin gücü yetmeyecek. İnsanların en doğal hakkı olan, haber alma özgürlüğüne sınırlama getirmek, hiçbir demokratik ülkede kabul edilir bir anlayış değildir.” şeklinde konuştu.

"Her şeye bir kılıf buluyorlar"
Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, yeni düzenlemenin "kişisel verilerin korunması" ya da "nefret suçları"nın önüne geçilmesi adına yapıldığının belirtilmesine ise, “Her şeye bir kılıf buluyorlar. Hiç ilgisi yok. Keşke nefret suçlarıyla ilgili olsa. CHP, üç yıl önce, bugün tartışma konusu olan bu maddelerin çoğunu kanun teklifi olarak vermişti. ÖYM’ler dahil dinlemeler dahil. O gün kendilerine dokunulmadığı için hiçbirini ciddiye almadılar. Ama bugün, kendi çocuklarını kurtarma operasyonu içindeler. Türkiye’nin beklentisine değil AKP’nin ihtiyaçlarına cevap veren bir paket hazırlanmış.” şeklinde tepki verdi.  

Haber: Ajans Haber / Özgür Özkaya

    Cuma, 07 Şubat 2014 11:32

Bağlantılı Konular