Yargıya teslim olun

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ergenekon hükümlüsü Fatih Hilmioğlu’nun durumunun çok net olduğunu, bazen insan hayatının kanunlarla dizayn edilemeyeceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, parti Genel Merkezi'nde MYK sonrası basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ergenekon hükümlüsü eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nu ziyaret ettiklerini belirten Gürsel Tekin, "Bir insan olarak vicdanımın parçalandığını hissettim. Gerçekten bir insanın dramını oradan saatlerce izlememiz bizi de çaresiz bıraktı. Umuyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı bu çaresizliğe biran önce son verir. CHP olarak bizim de böyle bir beklentimiz var. Bu sadece şu anda cezaevinde kanserle mücadele eden insanlar var. Umut ediyorum ki insanlığın gereğini yapar. Dün grup toplantısında Sayın Genel Başkanımızın açıklamış olduğu belgeler ve sormuş olduğu bir başka belge vardı, normal demokratik bir ülkede bu iddialarla ilgili saniyesinde cevap verilmesi gerekiyordu. Sayın Genel Başkanımızın dün sormuş olduğu soruya bir cevap almış değiliz. ’Yüz milyon dolar Sayın Başbakan'ın oğluna gel mi, kimler gönderdi’ bunun cevabını en kısa süre içerisinde verirler diye düşünüyorum." dedi."

"30 yıldır ilk"
17 Aralık operasyonlarını yürüten savcılardan Celal Kara’nın görev yerinin değiştirilmesini değerlendiren Gürsel Tekin, "Celal Kara, dün Sayın Genel Başkanımızın paylaşmış olduğu fotoğraftaki önemli iş adamı Rıza Sarraf’ın mal varlığıyla ilgili savcı itiraz edecekti, bu yüzden görevden alındı. Türkiye 12 Eylül’ler, 28 Şubat’ı yaşadı ama 30 yıldır ilk kez Türkiye’de başka bir şey yaşıyoruz. Sahipsiz bir Türkiye. İnanılır gibi değil. Hukuk, yargı, emniyet, devletin kurumlarının tamamının by-pass edildiği bir dönem yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yargıya teslim olun"
"İktidarların hele Türkiye’de evrensel hukukun olmadığı bir ülkede devletin kurumlarını rahatlıkla by-pass edebilirsiniz." diyen Gürsel Tekin, "Unutmayın ki bu ülkenin kurucu idaresi bir ülkede sorun varsa o sorun için yapılabilecek ne varsa yapacaktır. Siz savcıyı görevden de alsanız, toplumun güvencesi olarak dünya kamuoyu ile paylaşacağız. Gelin daha yolun başındayken yargıya teslim olun. Yargı bunun gereğini yapsın. Aksi takdirde yarın Türkiye’ye çıkacak büyük faturanın sorumlusu siz olacaksınız." şeklinde konuştu.

Ergenekon hükümlüsü eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile ilgili bir soru üzerine Gürsel Tekin, "Anayasamızda çok açık ve net. Bazen insan hayatı kanunlarla dizayn edilmez. Sayın Cumhurbaşkanın yetkisinin olmaması mümkün değil. Gelin insani görev yapalım." diye konuştu.

HSYK düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine Gürsel Tekin, "Bir iktidar ihtiyaç duyduğunda yargıyı dizayn etmeye kalkışırsa o yargı olmaktan çıkar. CHP olarak iki yıl önce toplumun beklentisine cevap verecek 17 maddelik kanun teklifini parlamentoya götürdük." dedi.

Bakanlar hakkındaki fezlekeler
Gürsel Tekin, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, "CHP’nin bir tek talebi başkanlık sistemini çekin. CHP, dün ne demişse bugün de odur. 17 madde. Sadece özel yetkili mahkemeler değil, geri kalan 17 maddeyi de indirsinler en büyük destekçileri biz olacağız." şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine Gürsel Tekin, "Benim bildiğim, sadece 4 bakan değil. Galiba 7 tane bakanla ilgili fezlekelerin olduğu. Bu fezlekeleri inşallah kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşırlar. Yoksa CHP olarak biz kamuoyuyla bazı şeyleri paylaşmak zorunda kalırız" ifadelerine yer verdi. Gürsel Tekin, konuşmasında şunları kaydetti:
"Darbe dönemindeki yasaların tamamı bir tek talebimiz var. Sayın Cemil Çiçek bu talebe karşılık verecekse amenna. Baştan itibaren ortada olmayan başkanlık sistemini masayı dağıtmak için getirdiniz. Başkanlık sistemini çeksinler, 60 madde değil daha ihtiyaç duyulacak maddelere dahil olacak şekilde ’evet’ deriz. biz şu an sıkıştık, bizim çocukları nasıl kurtarabiliriz’ bu maddeden dolayı CHP bizim yanımızda durabilirsiniz’ derlerse orada biz yokuz."

Haber: İHA

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 29 Ocak 2014 16:17

Bağlantılı Konular