Gürsel Tekin AKP'nin iki adayını tahmin etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yaklaşan yerel seçimle ilgili Taraf'a AKP'nin adaylarını da açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan, üstelik yeni dönem hedeflerini de belirleyen Kadir Topbaş'ın, AKP'nin yaptırdığı bir yerel seçim anketinde aldığı oy yüzde 55 civarında. Bugüne kadar hükümetten Topbaş'ın yeniden aday yapılmayacağı yönünde de bir işaret gelmedi.

''AKP'nin İstanbul adayı kurtulmuş''
Bir ara AB Bakanı Egemen Bağış'ın İstanbul'dan aday gösterileceği söylentisi yayılmıştı. Ancak AKP'den bu yönde güçlü sinyaller de gelmedi. Gürsel Tekin'e göre AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı HAS Parti'nin genel başkanlığını bırakarak Başbakan Erdoğan'ın davetini kabul eden Numan Kurtulmuş olacak.

''Ankara adayı Çiçek''
Gürsel Tekin'e göre 2014 martında yerel ve genel seçimler de birlikte yapılacak. Çünkü AKP'nin yerel seçim planı milletvekili ve kabine yapısını doğrudan etkileyecek nitelikte. Gürsel Tekin, AKP mevcut bakan ve milletvekillerinden 32'sini yerel seçimlerde aday göstereceğini düşünüyor.

Ankara'da Melih Gökçek'in yerine gösterilecek aday ise gerçekten sürpriz bir isim. Ankara'da Ali Babacan'ın ismi zikredilirken Gürsel Tekin AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının TBMM Başkanı Cemil Çiçek olacağını iddia etti.

''Faruk Çelik Gaziantep'ten''
Gürsel Tekin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de Gaziantep'ten aday gösterilebileceğini ifade ediyor. Ancak Faruk Çelik'in Gaziantep'ten aday olmak istemediği de iddialar arasında.

CHP'nin istanbul adayı kim olacak?
Peki, CHP'nin İstanbul'da adayı kim olacak? Kulislerde ağırlıklı olarak ŞişliBelediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün adı konuşuluyor. Maslak ve Ayazağa'nın Meclis'te bir gece operasyonuyla Şişli'den alınıp Sarıyer'e bağlanmasının ardından Sarıgül'ün Büyükşehir'e aday olacağına yönelik inanç pekişti. Tabii CHP içinde de Sarıgül'ün adaylığına yönelik büyük bir direnç var.

''İstanbul'u ak parti'den alacağız''
Gürsel Tekin her ne kadar net bir açıklama yapmasa da edindiğim izlenim CHP'nin İstanbul adaylığına talip olduğu yönünde. Aday olacağını açıklamasa da seçime girmesi durumunda İstanbul'a alacağından emin görünüyor.

Geçen seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla AKP ve CHP arasındaki oy farkı büyük ölçüde kapanmıştı. İstanbul'da uzun süre il başkanlığı yapan, partiörgütleriyle yakın ilişkileri olan Gürsel Tekin, aday kim olursa olsun CHP bu seçimde aradaki farkı kapatarak İstanbul'da büyük şehri AKP'nin elinden alacağını söylüyor. Bu iddiayla ortaya çıkacak isim ise büyük ihtimalle Gürsel Tekin olacak.

Haber: En Son Haber

    Salı, 07 May 2013 12:28

Bağlantılı Konular