“Kamu binaları yıkılacak”


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Gürsel Tekin, belediye başkanlığı görevine seçilmesi halinde kenti yaşanmaz kılan kamu binalarının yüzde 80'ini yıkacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul'da tahmini değeri 3.5 milyar dolar olan kamu binalarının kenti yaşanmaz kıldığını vurgulayarak, "Partim beni aday gösterirse hayata geçireceğim projelerden biri de kamu binaları ile ilgili olacak. O binaların yüzde 80'inini yıkacağız ve 'yaşam alanları' oluşturacağız." dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesi durumunda hayata geçireceği projeleri bir grup gazeteciye anlattı. Tekin, şunları kaydetti:
"Vatandaşın İstanbul'da nefes alacağı alanlar yaratmalıyız. Partim beni aday gösterirse hayata geçireceğim projelerden biri de kamu binaları ile ilgili olacak. İstanbul genelinde; Valilik, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlükleri, Güvenlik, Eğitim ve Sağlık, Nüfus Müdürlükleri binaları hariç sadece belediyelere ait 432 hizmet birimi bulunuyor. 432 adet hizmet biriminden (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçeler toplamı) 41'i belediye başkanlıkları ana binalarından, 249'u belediye ek hizmet binalarından, 123'ü iştirak hizmet merkezlerinden (yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri) oluşuyor. Bu binaların bir çoğu kiralık. Bu kiralar vatandaşa fatura ediliyor ve kamu binalarının tahmini değeri de 3,5 milyar dolar. Bu kaynağı kentsel dönüşüm, deprem ve ulaşım sorunlarının çözümüne kaynak olarak aktaracağız.
 
"Bugün git yarın gel kalkacak"
Belediyelerin hepsi borç batağında ama binaları inanılmaz şatafatlı, gösterişli. Bu borçlar vatandaşa kalacak. Bu binalar için harcadıkları her kuruş da vatandaşın cebinden çıkıyor. O binaların yüzde 80'inini yıkacağız ve yaşam alanları oluşturacağız. Belediye hizmetlerini ise bilgisayar ortamına taşıyacağız. 'Bugün git yarın gel' diye bir uygulama kalmayacak. Vatandaş bilgisayar başında tüm belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirecek, başvurularını yapacak. E-devlet en aktif şekilde kullanılacak."

Haber: Ülkede Haber

    Perşembe, 05 Aralık 2013 11:28

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica