"100 milyar dolarlık yolsuzluk yapıldı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul adaylığıyla ilgili net konuşurken 6 ilçeyi bölünmüşlük yüzden çok düşük oy oranlarıyla kaybettiklerini söyledi.

Karar Kılıçdaroğlu'nun
CHP'nin önünde iki seçenek bulunduğunu ancak son kararın Kemal Kılıçdaroğlu'na ait olduğunu söyleyen Tekin, aday adaylığıyla anayasal hakkını kullandığını ifade etti. Sarıgül'ün adaylığının açıklanması halinde, 2009 yılındaki çalışmanın iki katını İstanbul için yapacağının garantisini de veren Tekin, beni bu konuda kimse test etmeye kalkmasın diye konuştu.

Gürsel Tekin, Tgrt Haber'de gazeteci Hadi Özışık'ın moderatörlüğünde, Radikal gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek, Fox Tv Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer'in sorularını cevapladı.

"6 İlçenin kaybedilmesinde Sarıgül'ün payı var"
Programda Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve kendisinin adaylığıyla ilgili medyada yer alan bazı ifadelerin kendisine ait olmadığını söyleyen Tekin, İstanbul İl Başkanlığı döneminde Sarıgül dahil bir çok isme partiye katılım için teklif götürdüğünü anlattı. İstanbul'da 7 ilçeyi çok düşük oylarla, bu bölünmüşlük nedeniyle kaybedildiğini anlatan Tekin, kaybedilen 6 ilçede Sarıgül'ün doğrudan etkisinin olduğunu iddia etti.

"Adaylığını açıklasın"
İstanbul'da Chp adına aday adaylığını açıkça ilan ettiğini, kendisiyle birlikte üç isim daha bulunduğunu anlatan Tekin, bu dönemde yaşananları Chp adına garipsediğini söyledi. Sarıgül'ün aday adaylığını açıklamasını isteyen Tekin, kendi adaylığıyla birilerinin kendisini bölüp parçalayan olarak lanse edilmesine üzüldüğünü ifade etti. Chp'nin aday adaylarıyla ilgili önünde iki yol bulunduğunu anlatan Tekin, çıkacak sonuca kendisi dahil herkesin razı olacağını kaydetti.

Sarıgül'ün Ankara'daki katılım töreniyle adaylığının kesinleştiği yorumları üzerine Tekin, böyle olsa dahi benim aday adaylığı hakkımı kullanmamda herhangi bir sorun görmüyorum diye konuştu. Birinci önceliğinin CHP'nin iktidarı olduğunu ifade eden Tekin, 2009 seçimlerinde yapılan üç ankette de Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismi çıkması üzerine, aday adayı olmasına rağmen Baykal'a bizzat Kılıçdaroğlu'nun ismini kendisinin teklif ettiğini söyledi. Tekin canlı yayında şöyle konuştu:
"Kılıçdaroğlu'nun ismi üç farklı kamuoyu yoklamasında liste başı çıktı. Ben aday adayı olmama rağmen gidip Kılıçdaroğlu'nun ismini bizzat sayın genel başkana ben teklif ettim. Böyle bir durum olursa yine aynısını yaparım.

"Mesele CHP'nin iktidar olmasıdır"
Mesele kimin ne olacağı değildir. CHP'nin iktidar olup olmayacağı meselesidir. Ben 25 yaşındayken gençlik komisyonunda, askerlik sonrası belediye meclis üyesi oldum. Çok makul bir oyla seçildim. İlçe seçim Kurulu beni çağırdı ve gittim. Hakim, "üç gün boyunca beni kurtarmaya çalıştığını" söyledi. Yaştan kaybettiğimi söyledi ve 32 gün eksikle bazı partili arkadaşlarım itirazda bulundular. Meclis üyeliğim düşürüldü ve ben bir gün sonra o adayın yanında düşmemiş gibi çalışan bir isim. Bu konuda beni kimse test etmeye çalışmasın.

Kadıköy adaylığı iddiasına açık cevap
2009 yılında istediğim yerden belediye başkanı olamaz mıydım? İki tane önemli ilçede teklif gelmesine rağmen; eğer görev verilecekse kazanılamayan iki ilçeyi ben kendim teklif ettim. Siyasetçi olarak pazarlık bana göre değil. Belli bir kesim itibarsızlaştırmak ve kirletmek için bazı çevreler bu tür şeyler ortaya atıyorlar. Büyükşehirlerin dışında bir talebim bu konuda olmaz. Ben genel başkan yardımcısı olarak, siyaseten Chp adına ne yapılması gerekiyorsa, 2009 yılında ne yaptıysam iki katını yaparım."

"Sarıgül ile ilgili yolsuzluk iddiaları"
Sayın Başbakan icranın başındadır. Eğer, Başbakan Sarıgül ile ilgili yolsuzluk iddiası ortaya atıyorsa o zaman size bugüne kadar neden gereğini yapmadınız diye sorarlar.

Sayın Sarıgül'ün partiden atılmasının nedeni disiplinsizlikle ilgilidir. Sayın Sarıgül atıldıktan sonra bu dosyalar ortaya atıldı. Ben yolsuzluk uzmanı değilim ancak atılış nedeni disiplinsizliktir. Kaldı ki tüm bu iddialar hukuk işleyişinde, herhangi bir siyasetçisi ile ilgilisiyle devreye alınması gerekir. Ben söylüyorum; İstanbul'da AKP'lilerin eliyle imar rantı üzerinden 100 milyar dolarlık yolsuzluk yapıldı. Ancak hiçbir savcı bundan rahatsız olmuyor. Ne yazık ki Türkiye'de hukuk sistemi böyle işlemiyor.

Sarıgül'ün dünya lideri açıklaması
Keşke dünya lideri olabilseydi. Sayın Başbakan'ın torunuyla ilgili bir açıklaması vardı. Adını Ali koyacağını söyledi ama öldürülen Alevi bir gencimiz vardı. Bir göz gülerken diğeri ağlıyorsa olamazsınız, keşke olsaydı. Sarıgül bu konuda espri yaptığını kendisi zaten söyledi."

Önder CHP'ye değil AKP'ye zarar verir
İnternethaber'e göre, HDP'den İstanbul adayı olacağı iddia edilen Sırrı Süreyya Önder'in söylenildiği gibi CHP'nin oylarını bölmeyeceği tam tersine Akp'nin oylarını alacağını söyleyen Tekin, BDP'nin İstanbul'daki Kürtleri tamamen temsil etmediğini de belirtti.

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 13 Kasım 2013 12:04

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica