"Siyasilerin dili çözüme uygun değil"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, çözüm sürecini tuttuğunu fakat genel başkanı da dahil siyasilerin dilinin buna uygun olmadığını söyledi.

CHP'de Çözüm Süreci'yle ilgili olarak partinin genel yaklaşımından farklı açıklamalardan biri daha yapıldı. Daha önce bir genel başkan yardımcısının istifasına neden olan "CHP tabanı çözümü benimsiyor." şeklindeki ifadelere yakın ifadeleri bu kez CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin sarf etti. Tekin, toplumun barış havasını satın aldığını söyledi. Tekin, siyasilerin dilinin barış sürecine uygun olmadığını, buna Kılıçdaroğlu'nun da dahil olduğunu söyledi.

Siyasilerin ve medyanın değişime ayak uyduramadığını belirten Tekin, şu ifadeleri kullandı:
"Toplum değişiyor ama biz siyasiler ve medya ne yazık ki değişmiyoruz. Hala birbirimizi dışlayan, ötekileştiren dil kullanıyoruz. Toplum barışırken siyasiler kavga ediyor. Bu konuda kendi partim de AK Parti de hatalı. Aslında bütün darbelere giden süreç bu siyasal iletişimsizlikten doğdu. Bence bu konuda partiler daha dikkatli olmalı. Hükümetin ifade ettiği gibi bir barış sürecindeyiz ama dilimiz bu sürece uygun değil. Siyasetin dili barış havasında değil. Bu sadece Başbakan için değil Genel Başkanım için de geçerli. Atmosferin yumuşaması gerekiyor. Kürtlerle Türklerin barışmaya ihtiyacı yok ama siyasetçilerin barışmaya ihtiyacı var."

Gürsel Tekin, partisinin mesafeli yaklaştığı çözüm sürecinin geldiği noktayı değerlendirirken, "Havası var ve toplum bu havayı satın almış durumda. Sürecin altı doldurulmalı. Umarız süreç iyi nihayetlenir." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Yeni Şafak gazetesine çözüm süreci, parti içindeki kamplaşma ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı konularında önemli açıklamalar yaptı.

Toplum barış havasını satın aldı
Çözüm sürecinin dışında kalmak istemediklerini belirten Tekin, "Muhalefet olarak Türkiye'nin en önemli konularında sürekli görüşme talebinde bulunduk, önerilerimizi paylaşma ihtiyacı hissettik ama Başbakan CHP'yle görüşmeyi vakit kaybı görüyor. Aynı şeyi barış sürecinde de yapıyor. CHP, Kürt sorununun çözülmesini tabi ki istiyor, insanların ölmemesi tabi ki CHP'nin istediği bir şey ama biz sürecin dışında kalmak istemiyoruz. Bu yanlış." dedi.

Tekin, sürecin başarılı olup olmadığıyla ilgili soruya ise şu karşılığı verdi: "Çözüm sürecinin havası var ve toplum bu havayı satın almış durumda. Ama altı henüz doldurulmuş değil. Çözüm Türkiye'nin yararına olacaktır. Umarız olumlu biter. Şu anda çözüm için atılmış somut adım yok." dedi.

Haber: Dünya Bülteni

Anahtar Kelimeler
    Salı, 28 May 2013 13:00

Bağlantılı Konular