Gürsel Tekin Habertürk'te gündemi değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 5 Ekim 2015 tarihinde Habertürk'ün yayın konuğu oldu.

Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Sayın Davutoğlu’nun derin strateji tezi ve özellikle Ortadoğu'da AKP'nin projesinin ne kadar yanlış olduğunu ve Türkiye'yi nasıl sıkıntıların içerisine soktuğunu hep birlikte görüyoruz. Şimdi Türkiye'nin bu kadar sıkıntısı varken hangi milli gerekçeyle Suriye'de bu sorunları yarattınız doğrusu bilmiyoruz. Tüm bunlara baktığınızda sadece Rusya değil, aynı zamanda koalisyon ülkeleriyle ortaklaşa götürdüğümüz bir proje var. Koalisyon ülkeleriyle sözde Esad'la mücadele eden bir Özgür Suriye Ordusu yaratılacaktı. Yaratılamadığı için başka bir mecraya kaydı. Tüm bunlara baktığınızda bir ülkenin iç işlerine bu kadar müdahale ettiğinizde bu sizin önünüze gelir." dedi.

1 Kasım seçimlerinden sonra CHP'nin de yer aldığı bir koalisyon kurulması durumunda Türkiye'nin Suriye meselesi konusunda ne yapması gerektiğine ilişkin bir soruya Gürsel Tekin, "Bu süreç başladığı günden itibaren Sayın Erdoğan'ın Esad ile birlikte Antep'te bir mitingi vardı. Bütün kamuoyu da destek verdi.  Olması gereken de buydu. Sayın Erdoğan şu cümleleri kullandı; Antepli kardeşlerimiz bundan sonra Esad kardeşimizle bütün tel örgüleri kaldırdık. Antepli kardeşimiz elini kolunu sallayarak Şam'a gidecek, Şam'daki kardeşimiz elini kolunu sallayarak Antep'e gelecek. Üzerinden sadece sekiz ay geçti. Sekiz ay sonra Sayın Erdoğan'ın sabrını taşıran ne oldu hala çözebilmiş değiliz." şeklinde cevap verdi.

Yaklaşan seçimlerde terör olayları yaşanan Güneydoğu'da seçim güvenliğinin nasıl sağlanacağını değerlendiren Tekin, "Öncelikle niye seçime gidiyoruz? Seçmenin bir kere öncelikle ısrarla seçimi isteyen bir siyasi partiye sorması gerekiyor. Milletin bir iradesi var, irade ortada. Maalesef bu iradeyi kullanmaktan vazgeçtiler, erken seçim dediler. Biz CHP olarak seçimden kaçınan bir siyasi parti değiliz. İklimin uygun olamayacağını, Türkiye'nin yangın yerine döndüğünü, ısrarla seçime sokulmaması gerektiğini söyledik. Hayır dediler. Kendileri hükümet. Seçim güvenliğini kim alacak hükümet alacak. Yüksek Seçim Kurulu hukuka göre karar vermiştir, önündeki yasaya göre karar vermiştir. Siz YSK'yı eleştireceğinize parlamentoyu açacaksınız, bu yasa uygun değildir bunu değiştireceğim diyeceksiniz. Şimdi siz yasayı değiştirmiyorsunuz, YSK yasayı, Anayasayı ihlal etsin istiyorsunuz. Böyle bir anlayış olabilir mi? Hükümeti yöneten insanların YSK'yı hedef göstermesini anlamakta zorluk çekiyorum. Kaldı ki, Mehmet Ali Şahin dedi ki, YSK böyle bir karar alamaz. Bu kadar net. En azından kendi arkadaşlarının hukuki bilgilerine saygı göstersinler. Bu seçimi yapmak zorundayız. Bu seçimi ısrarla AKP istedi. Şimdi önümüzde 25 günlük bir süreç var. Türkiye önemli bir sınavdan geçiyor. BM toplantısında konu Türkiye'ye geldi; Türkiye seçimi yapabilecek mi yapamayacak mı? Türkiye seçimi yapamayacak bir duruma gelirse bunun külfeti çok ağır olur." dedi.

Açıklanan seçim beyannamelerini de değerlendiren Gürsel Tekin şöyle konuştu:
"13 yıldır ülkeyi yönetenler emekliyi unutmuş, işçiyi unutmuş, köylüyü unutmuş. Cumhuriyet Halk Partisi'nin dayatmasıyla aklınıza geliyor. Şimdi uygulayacağım, yapacağım diyorsunuz. Demezler mi, 13 yıldır ne yapıyorsunuz? 13 yıldır ne yapıldı biliyor musunuz? Rant yaratıldı. Sadece bu şehirdeki rant 100 Milyar Dolar. Emekli bundan faydalanamıyor, işçi faydalanamıyor. Ufak esnaf perişan durumda. Dünyanın hiçbir yerinde bir şehirde 200 tane AVM olabilir mi? 200 tane AVM demek binlerce esnafın kepenk kapatması demektir."

    Pazartesi, 05 Ekim 2015 22:47

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica