Gürsel Tekin Güne Bakış programına konuk oldu

Balçiçek İlter: Önemli bir ismi ağırlıyorum. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile birlikteyiz. Gürsel Bey hoş geldiniz. En doğru bilgi sizde. Son temas dedik. Bugün biliyorsunuz siz de uzun süredir Ankara'da dillendirilen konular medyaya da yansıdı. Cumhurbaşkanı seçim istiyor, Başbakan koalisyon istiyor. Öncelikle size sormak istiyorum nasıl gidiyor AK Parti - CHP görüşmeleri?
Gürsel Tekin: İzin verirseniz Sayın Arınç'ın bitirdiği yerden başlamak istiyorum. Özellikle çözüm süreciyle ilgili kandırıldığını ifade etti. Gerçekten bu ülkede yaşayan bir yurttaş olarak kandırıldığını ifade etti. Yargı sistemi bozulur kandırıldık derler, toplumsal barışımız bozulur kandırıldık, aldatıldık derler. Özellikle dış politikada yaşanılan sorunlara baktığımızda bir iktidar bu kadar kolay kandırılabilecek durumdaysa Türkiye'nin vay haline demek geliyor içimden. İkincisi Sayın Kılıçdaroğlu hayır derse ona göre yeni bir yol haritası bulacağız dedi. 7 Hazirandan beri seçimden sonra ne söylediğini ne istediğini bilen bir tek siyasi parti var o da Cumhuriyet Halk Partisi. Türkiye'deki bu yangınla ilgili kayıtsız kalamayacağımızı, bir koalisyonun sadece Türkiye'de değil dünyanın çeşitli ülkelerinde nasıl yapıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Sayın Arınç'a söylemek istiyorum, Almanya'da %38 alan Merkel çıktı, üçüncü ve dördüncü partiyle koalisyon yapma imkanı varken hayır dedi. Almanya'nın çıkarları için büyük koalisyon istiyorum dedi. Teklifi de aynen şöyle oldu; mevcut bakanlıkları yarı yarıya teklif ediyorum dedi. Can yakıcı can alıcı olan beş sorunumuz var; bir tanesi Kürt meselesi. Diyarbakır'dan daha yeni geldim. Diyarbakır, Güneydoğu coğrafyası Ortadoğu'nun bir parçası haline dönüşmüş. Bütün bu yangını söndürtmek için Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazır olduğunu ifade ettik.

Balçiçek İlter: CHP ilk seçim sonrası AK Parti'nin içinde olmayacağı bir formül peşinde değil miydi öncelikle?
Gürsel Tekin: Elbette, bugünde aynı noktadayız. Bu kadar tahribat yaratılmış, Kürt meselesi, anayasa, eğitim, ekonomi, dış politika bütün bunların yaratıcısı AKP iktidarıdır. Doğal olarak tabi ki seçimden sonra bu sorunu yaratanların dışındaki partilerin bir araya gelip kısa süreli de olsa bu sorunları ortadan kaldırabilecek bir hükümet oluşturması gerekirdi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bütün bu yöntemleri denedik ama maalesef olmadı. Olmayınca Türkiye hükümetsiz kalacak değildir. Biz bu sefer bu yangının söndürülmesi için AKP ile de bir araya geleceğimizi ifade ettik.

Balçiçek İlter: Davutoğlu ve çevresinin aslında koalisyona sıcak baktığı, CHP ile koalisyon kurabilmek içinde hakikaten çok uğraştığı tarzında bilgiler geliyor. Ama cumhurbaşkanının bunu istemediği keza Ömer Çelik'in varlığının o görüşmelerde, başka çevrelerde rahatsızlık yarattığı yönünde bir takım dedikodular var. Siz ne düşünüyorsunuz öncelikle, koalisyon görüşmeleri nasıl geçiyor, ne noktaya gelindi? Bu dış etkenler var mı gerçekten?
Gürsel Tekin: Bunlar çok net bir şekilde kamuoyuna yansıdı. Sayın Erdoğan Çin'den dönerken çok net bir şekilde düşüncesini beyan etti. Sayın Erdoğan'a yakın gazetelerin manşetlerine baktığınızda da çok net görüyorsunuz. Olabilir Sayın Erdoğan farklı düşünebilir. Ama burada birinci parti olmuş parti AKP'dir. AKP'nin başında da Sayın Davutoğlu vardır. Ben burada Sayın Davutoğlu'nun bir irade koymasını bekliyorum. Az önce ifade ettiğim Merkel gibi bir ifade beyan edip Cumhuriyet Halk Partisi ile bir yol yürüyüp yürümeyeceğini net bir şekilde ifade etmesi lazım. Biz perdesiz ev gibiyiz öyle gizli ajandalarımız yok. Ne istediğimizi değil, Türkiye'nin beklentileri nelerse onları masaya koyduk. Bunlar sadece bizim kendimize dert edineceğimiz meseleler değildir. İzin verirseniz bu beş maddenin altını biraz doldurmak istiyorum. Birincisi Kürt meselesi, bugün Türkiye yangın yerine döndü. İkincisi anayasa. Hukuk sistemi kilitlenmiş durumda. 45 milyon yurttaşın dosyaları adliyelerde. Böyle bir hukuk sistemi sürdürülebilir mi? Yine eğitim sistemi. Bakın okul dönemi başlayacak. Bırakın muhalif partilerin seçmenlerini AKP seçmenine de sorduğumuzda eğitim sisteminin nasıl kevgire döndüğünü ifade ediyorlar. Ekonominin geldiği duruma bakın. Bizim en önemli gelir kaynaklarımızdan birisi turizm. Turizm şu an perişan vaziyette. İnşaat sektörü, otomobil yani ekonominin ana lokomotifi dediğimiz üç sektörde çok ciddi sıkıntılar var. Dış politikayı anlatmama gerek var mı bilmiyorum. Maalesef öyle bir noktadayız ki İslam coğrafyasıyla, dünyayla çok iyi ilişkileri olan Türkiye'nin şu anda bir tek dostu yok. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz diyoruz ki, bu zor sorunları çözmeye hazırız. Bugün ekranlarınızda da izledim. Türkiye coğrafyasının çeşitli bölgelerinde göçe zorlanmış mültecilerin, o çocukların, kadınların fotoğrafları hepimizin yüreğini sızlatıyor. Bunlar daha fazla sürdürülebilir işler değil. Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizi, kafamızı, gövdemizi koyarak çözmeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bizim söylediğimiz netlikte Sayın Davutoğlu'nun da söylemesini bekliyoruz. İnanıyoruz ki o zaman iki genel başkan bir araya geldiğinde bu komisyonların da bir araya gelmesine gerek kalmayacak. Öncelikle bir güven ortamı olmalıdır. Yani birbirimize güvenecek miyiz güvenmeyecek miyiz? Bu masada duran temel sıkıntılar konusunda Sayın Davutoğlu şunu derse zaten bir koalisyon yapılması mümkün değildir; Hayır biz bu mevcut dış politikamızı sürdürülebilir bir hale getireceğiz derse o zaman CHP’nin bu politikanın içinde olması zaten mümkün değildir.

Balçiçek İlter: Sayın Tekin siz deneyimli bir siyasetçisiniz. Geçmişte çok koalisyonlar yaşadı bu ülke. Ama bugün yürütülen görüşmeler farklı diye görüyorum. Zamanın ruhuna aykırı zaten eskisini yaşamak. Dolayısıyla nereye gider? MHP faktörü de var. Nereye gider bu süreç?
Gürsel Tekin: Öncelikle çok şık olmayan iki yöntem var. Birincisi siz bir siyasi partiyle müzakereyi götürüyorsanız ikinci bir partiyle de arka kapılar ardında müzakere edip bunu da afişe etmeniz siyaset alanında etik bir davranış değildir. Elbette AKP CHP'ye mahkum değildir. MHP ile de koalisyon yapabilirler. Ama yangının daha fazla büyümemesi için hızlı davranılması gerekiyor. Bütün sorunlar olmasa hiç itiraz etmeyeceğiz. Yani kurumları oturmuş ekonomik sıkıntısı olmayan bir ülke olursunuz koalisyon müzakereleri altı ay da sürebilir. Belçika'da biliyorsunuz bir buçuk yıl devam etti. Bir buçuk yıl hükümet yoktu hiç bir Belçikalı ekonomide ne olur, dövizde ne olur diye kaygı duymadı. Ne yazık ki bizim her gün yüreğimiz yanıyor. İnanın acaba yine hangi şehirden şehit evlatlarımızın haberi gelecek diye son dakika haberlerine bakmak istemiyoruz. Bütün bu sorunlar varken çok hızlı davranılması gerektiğine inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tavrı çok net. Evet kabulümüzdür derseniz elbette devam ederiz. Hayır, Milliyetçi Hareket Partisi ile yapmak istiyoruz derseniz tabi ki bu karar da sizindir. Özellikle sokakta gezen bir siyasetçi olarak söylüyorum, daha iki gün önce Diyarbakır sokaklarındaydım. Olağanüstü bir beklenti oldu. Bu toplum açısından kaygı verici bir şey olur. Sayın Davutoğlu'nun pozitif açıklamaları, Sayın Kılıçdaroğlu'nun pozitif açıklamalarıyla buradan bir hükümet çıkar beklentisi oluştu.

Balçiçek İlter: AK Parti CHP koalisyonunu istiyor toplum ben onu hissediyorum sokaktan, diyorsunuz, doğru mudur Sayın Tekin?
Gürsel Tekin: Sadece ben değil siz de gazeteci olarak bunun farkındasınız görüyorsunuz. Keza küresel dünya, siz küresel dünyayı yok sayamazsınız. Bizim bankalarımızın %65'i yabancı sermayenin elinde. Yine turizm dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yabancı sermayenin ağırlığının ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün bunları hesaplayarak önümüzdeki süreçte birinci önceliğimiz siyasi partilerimiz ya da koltuklarımız olmamalı. Birinci önceliğimiz Türkiye'nin geleceği olmalı. Türkiye'nin geleceğini kendimize dert edinmiş olursak inanın bu sorunlar çok kısa süre içerisinde çözülür. Daha hiçbir şey başlamadan bir ikinci seçimde yüzde iki oy fazla mı alırız eksik mi alırız kaygısı bir sorumluluk kaygısı değildir. Bu çok acı verici bir olaydır. Gelin bu yangını hep birlikte söndürelim. Biz yangının söndürülmesi için hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bizimle de yoksanız çok fazla uzatmayın Milliyetçi Hareket Partisiyle yapabilirsiniz ya da elbette millete gideriz. Millet kararını verdiğinde mevcut partinin %40 alamayacağını da hep beraber göreceğiz.

Balçiçek İlter: Sayın Tekin onu soracaktım. Azınlık hükümeti ihtimali de konuşuluyor. Hepimiz aslında bir an önce normalleşelim istiyoruz. Siz haberleri açmayayım diyorsunuz biz bir de haberleri sunuyoruz. Hakikaten bütün Türkiye olarak belli bir travmadan geçiyoruz diye düşünüyorum. Bir an önce bir hükümet kurulsun ya da seçim olacaksa bunun açıklaması yapılsın. Azınlık hükümeti masada, seçim de olabilir. Bu senaryolarda ne olur onu da sorayım size.
Gürsel Tekin: Anayasaya göre eğer erken seçime gidecekseniz mevcut siyasi partilerle ortaklaşa bir hükümet kurmak zorundasınız. Azınlık hükümeti kurmak istiyorsanız HDP'nin, MHP'nin ya da CHP'nin desteğini almak zorundasınız. Bu alternatiflerin hiçbirisi ortada yok. Üçüncüsü kısa sürede erken seçime götürmeye kalkışırsanız anayasa açık şekilde ifade etmiş. Dört siyasi parti ortaklaşa bir hükümet kurarak götürmek zorunda. Görüyorum ki özellikle belli kesimin bu konuda kaygıları var. CHP'nin ya da HDP'nin hükümetin bir parçası olmaması konusunda. Yeni bir arayış olabilir belki MHP'nin desteğini alarak bir azınlık hükümeti oluşabilir. Aksi takdirde bir azınlık hükümetinin hayat bulması söz konusu değil. Ama azınlık hükümeti bu masadaki sorunları ortadan kaldırmıyor. Tam tersine bu sorunlar giderek daha da ağırlaşır duruma gelir. Bir şeyi yıkmak çok kolaydır ama bir şeyi yapmak o kadar zor ki. Gelin Türkiye'nin geleceği açısından hepimiz elimizi taşın altına koyalım.

Balçiçek İlter: Gürsel Tekin çok teşekkür ediyorum. İlerleyen günlerde herhalde daha net bir tabloyla karşı karşıya geleceğiz daha çok konuşuruz diye düşünüyorum.
Gürsel Tekin: Ben de çok teşekkür ediyorum. Öyle güçlü bir hükümet kuralım ki hiç kimse bizi aldatmasın. Ne içerde ne dışarda. Güçlü, dirençli, itibarı olan ve dünyada saygınlığı olan bir Türkiye yaratalım istiyorum.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 03 Ağustos 2015 20:57

Bağlantılı Konular