Gürsel Tekin Diyarbakır'da CNNTürk'ün yayın konuğu oldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 1 Ağustos 2015 tarihinde CHP Heyetinin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği ziyarete ve bölgede yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sunucu: Şu anda da Gürsel Tekin yayın konuğumuz. Efendim hoş geldiniz.
Gürsel Tekin: Hoş bulduk iyi yayınlar.

Sunucu: Öncelikle şunu sormak istiyorum. Suruç patlamasından sonra gelişen olaylarda Türkiye'yi bir şiddet sarmalına girdi. Bununla ilgili bir meclis komisyonu talebi vardı reddedildi. Dolayısıyla siz bir komisyon kurup Diyarbakır'a geldiniz. Bugün neler olacak, neler yapacaksınız burada?
Gürsel Tekin: Evet öncelikle tabi sadece Suruç ile ilgili değil, daha önce yaşanan olaylarla ilgili CHP Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Güneydoğu coğrafyamızda yaşanan sorunlarla ilgili her zaman sağ duyulu davrandığı gibi bugün de aynı duyarlılığımızı devam ettiriyoruz. Suruç'a arkadaşlarımız gittiler ve çok kapsamlı bir rapor hazırladılar. Dün keza arkadaşlarımız Adıyaman'da çalışmalar yaptı. Bugün  ben Başkan Yardımcıları ve Milletvekili arkadaşlarımızla önce vatandaşı milleti dinleyelim ne diyorlar diye geldik. Gerçekten çok ciddi sıkıntılarla karşılaştık. İki yıl önce geldiğimizde herkesin bir umutla beklediği bir barış sürecinin maalesef sonlandırılıp umutsuz bir tabloya girmesi çok vahim bir olay. Doğal olarak tabi hayatın her alanını etkiliyor, ticareti etkiliyor. Gidiş gelişleri etkiliyor. Vatandaşların söyledikleri hepimizi derinden üzen cümlelerdi. Sizlerle beraber dolaştık gördük, elbette bütün bunları not alacağız. Biraz sonra da Diyarbakır'ın hemen hemen bütün sivil toplum örgütleri ile bir arada olacağız. Onları dinleyeceğiz daha sonra yine Diyarbakır'da olduğu gibi Türkiye'nin çeşitli illerinde çalışmalarımız devam edecek.

Suınucu: Efendim, sivil toplum kuruluşları ile toplantınız olacak. Burada görüşlerini alacaksınız. Sokakta insanlarla görüştünüz, halk ne istiyor?
Gürsel Tekin: Huzur istiyor, kısa ve net. İyi yaşamak istiyorlar. Batı coğrafyasında olduğu gibi bir barış özlemi içinde yaşamak istiyorlar. Bu son derece doğaldır. Aslında başa gelmek istiyorum. CHP olarak bu sürecin seçimden hemen sonra, bu terör olaylarının tırmanması ile beraber CHP olarak biz parlamentoda istedik ki 550 tane milletvekilinin bu yaşanan süreci derin geniş çaplı bir araştırsın. Maalesef hangi akıl hangi siyasal duruş bunu engelledi bilemiyorum. Biz baştan itibaren ana muhalefet olarak iktidarın içinde ve dışında nerede olursak olalım içerideki ve dışarıdaki barışa katkı sunabileceğimizi defalarca ifade ettik. Parlamentoda araştırma komisyonunun reddedilmesi doğrusu hepimizi üzen olaydı. İsterdik ki parlamento devletin olanaklarını kullanarak bu olup biten olaylarla ilgili gerek sınır bölgelerimizde yaşanan sorunlar, Suruç'taki 32 tane gencecik kardeşimizin ölümü, son dönemlerde çeşitli bölgelerden gelen şehit haberlerimiz, polislerimizle ilgili daha kapsamlı bir araştırma yapalım dedik ama ne yazık ki bunların hiçbirisi olmadı. 90'lı yılları hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. 90'lı yıllar bütün bu süreçler, kirli oyunlar kardeş kavgasını körüklemek için çok ciddi çaba sarf edilmiş. CHP olarak biz sadece sivil toplum örgütleri ile sınırlı kalmayacak, çeşitli temaslarımız ve görüşmelerimiz devam edecek. Barış gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sunucu: Efendim, Kandil'den ve HDP'den tekrar masaya dönülmesine ilişkin çağrılar var aynı zamanda olaylar da devam ediyor. Burada bu noktada bir tıkanıklık söz konusu, CHP'ye göre bu tıkanıklık nasıl giderilir.
Gürsel Tekin: CHP 2011 yılında sürecin nasıl işleyeceğini çok net söyleyen bir siyasi partidir. O gün bizi eleştiren iktidar, bugün AKP-HDP çeşitli kurumlar görüyorum ki CHP'nin 2011 yılında söylemiş olduğu noktaya gelmesi son derece sevindirici. Ama üzücü olan yaşanan sorunlardır. Silahların gölgesinde, terörün olduğu bir yerde barışın olması mümkün değildir. Derhal silahların bırakılması lazım. Demokrasiyi sonuna kadar işlememiz lazım. Batı dünyasında hangi demokratik kurallar varsa Türkiye'de de bu kuralların işleyebilmesi için CHP olarak 22 maddeyi, kanun teklifini TBMM'ye verdik ve sonuna kadar da ısrar ettik Sayın Genel Başkanımız 2011 yılında bugün ki olaylara benzer çok sayıda şehitler gelirken Sayın Başkanımız tereddüt etmeden dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan'ın ayağına gitti, Türkiye'nin iç barışının sağlanabilmesi için ana muhalefet olarak elimizi değil gövdemizi koymaya geldik demiştik ama o gün ne yazık ki iş siyasete kurban edildi. Çok ciddi tartışmalarla karşı karşıya kaldık. Şimdi CHP'nin dediği noktaya geldiler. CHP olarak biz bu sorunun parlamentoda çözülebilmesi için yapılacak ne varsa yapmaya hazırız.

Sunucu: Heyetlerinizin görüşmeleri devam ediyor. Bu süreç devam edecek herhalde. Önümüzdeki günlerde bu veriler toplandıktan sonra ne yapacaksınız?
Gürsel Tekin: Değerli arkadaşlar övünerek söylemek istiyorum. Mensubu olduğum parti CHP'dir, sosyal demokrat bir parti. 89 yılından itibaren bütün bu süreçlerin sağlıklı işleyebilmesi için çok ciddi çaba sarf etmiş bir siyasi partidir. Ne zaman CHP anlaşılıyor, ne zaman sıkıntılı dönemler varsa o zaman CHP'nin ne kadar net cümleler kullandığı anlaşılıyor. Sayın Genel Başkanımızın da ifadesi var gazetelere de yansımıştır. 7 Haziran'dan itibaren yangının söndürülebilmesi için iktidara hazır olduğumuzu, iktidar olmak istediğimizi gerekçeleri ile beyan ettik. Maalesef bugün yanı başımızdaki sorunları bütün dünya izliyor. İç barışımızdaki tehlikenin hangi boyuta geldiğini görüyoruz. Diyarbakır'da iki saattir dolaşıyoruz sizlerde varsınız esnaflar kan ağlıyor. Bu sürdürülebilir bir politika değildir. Bütün bu yanlış politikalardan vazgeçin ve CHP'nin uzun yıllardır öngörü olarak kamuoyuna sunduğu içeride ve dışarıda barışı sağlamak için yapılması gereken ne varsa hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Aynı cümleleri Sayın Davutoğlu'nun kendisinden bekliyoruz. Görüyoruz ki Sayın Davutoğlu dışında herkes konuşuyor. Yetkili ve yetkisiz herkes konuşuyor ama Sayın Davutoğlu'nun Merkel kadar duyarlı olması lazım. Almanya'da bu sorunlar yaşanmazken Merkel çıktı ve Almanya'nın çıkarları için büyük koalisyona ihtiyaç olduğunu ifade etti. Sayın Davutoğlu bu yangını tek başınıza söndürebilecek durumdaysanız ana muhalefet olarak yine size katkı sunarız. Bu süreci yeniden inşa edecek, barışla sonlandırabilecek bir iradeniz varsa yine destek vereceğiz. Görüyoruz ki bu süreçleri kendi geleceğinize... Bir ülkenin birliği bütünlüğü CHP'nin vazgeçilmez en önemli politikalarından bir tanesidir. En kısa süre içerisinde kalıcı bir hükümet hayata geçerse bu sorunlar en kısa süre içerisinde çözülebilecek durumdadır. Böyle bir irademiz var hiç kimse merak etmesin.

Sunucu: Teşekkür ederiz.
Gürsel Tekin: Ben teşekkür ederim, iyi yayınlar dilerim.

    Cumartesi, 01 Ağustos 2015 14:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica