Gürsel Tekin Diyarbakır'daki gözlemlerini aktardı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 1 Ağustos 2015 tarihinde Halk TV'nin yayın konuğu oldu ve CHP Heyetinin Diyarbakır'da yaptığı gözlemleri aktararak gündemi değerlendirdi.

Sunucu: Telefon hattımızda CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin var. Merhabalar efendim
Gürsel Tekin: Merhabalar, iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Siz elimizi değil gövdemizi taşın altına koyacağız dediniz ve Diyarbakır'a yola çıktınız, orada incelemelerde bulundunuz. Bölgeden aldığımız bilgilere göre çok olumlu bir gün geçirmişsiniz, adeta halkın umudu olmuşsunuz. Neler aktaracaksınız bizlere?
Gürsel Tekin: Tabi keşke umut olabilseydik, umut olmayı çok isterdik. Ama ne yazık ki bölgeye geldiğimizde özellikle Diyarbakır'da sorunların ve kaygıların çok yüksek olduğunu gördük. Yurttaşlarımız gittikçe tedirgin oldukları ve sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya kaldıkları, ekonominin neredeyse işlemediği bir dönemi geçiriyorlar. Biz vatandaşlarımızla görüştük, taleplerini dinledik. Daha sonra Diyarbakır'ın önde gelen bütün sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Gerçekten büyük bir kaygı var. Umut ederim ki bu kaygıyı hep beraber gidermeye çalışırız. Buradaki çalışmalarımızı olabildiğince bizim dışımızdaki siyasi partilere, AKP'de dâhil olmak üzere aktaracağız. Bu terörün bir an önce sonlandırıldığı, barış sürecinin başladığı yeniden bir politik dönemin sağlıklı olabileceği inancı içerisindeyim. Vatandaşların da bütün beklentisi bu. Huzurlu bir şehirde huzurlu bir dönem geçirmek istiyor. Maalesef kaygılar çok yüksek, bu kaygıları gidermek için biz de bugün buradayız.

Sunucu: Vatandaşların can güvenlikleri yok ve bu konu sanırım onları en tedirgin eden nokta.
Gürsel Tekin: Elbette, bir yerde can güvenliği yoksa orada hiçbir şeyin güvenliği yoktur. Ekonominin de güvenliği yok, sosyal hayatın da güvenliği yok. Bu kadar canlı bir şehir akşam sekizden sonra neredeyse insansızlaştırılmış bir şehir haline dönüşmüş. Bunun temel sebebi de son günlerde yaşanan olaylardır. Her gün bir bombanın bir patlamanın olduğu yerde insanların doğal olarak sosyal yaşamlarını geçirme olanakları da ortadan kalkmış oluyor.

Sunucu: Çok kötü gerçekten oradaki şartlar. Sizin ziyaretiniz de sanıyorum halkta farklı bir güven oluşturmuştur değil mi?
Gürsel Tekin: Toplumun Cumhuriyet Halk Partisi'ne yüklemiş olduğu farklı bir misyon var. Oyunu vermese de beklentisi çok yüksek. Gördüğüm kadarıyla Diyarbakır'da da Cumhuriyet Halk Partisi konusunda büyük bir beklenti var. Bu beklentilerin tamamına elbette karşılık vermek istiyoruz. Bu sorunların çözümü konusunda 2011 yılında vermiş olduğumuz kanun tekliflerinin ne kadar önemli olduğunu Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar gerçekten takdir etti. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için CHP önemli katkılar sunmuştur. Görüyoruz ki bugün kabul görüyor. Ama bu ne kadar hayata geçecek geçmeyecek Sayın Davutoğlu'na bağlı bu. Sayın Davutoğlu irade gösterip içerdeki ve dışarıdaki sürecin sağlıklı işleyebilmesi için ben de varım derse, Cumhuriyet Halk Partisi çok hazır olduğunu her alanda ifade ediyor.
Türkiye yangın yerine döndü. Bu yangının ivedilikle söndürülmesi lazım.  90'lı yıllar 80'li yollar bizim yaşamış olduğumuz süreçlere baktığımızda bu süreçler ne yazık ki siyaseti çürütmüştür. Bu süreç biraz daha devam ederse siyasette çürümüş bir duruma gelir ve hiçbir şeyi çözmek mümkün olmaz. Yeni seçilmiş bir parlamentoda Sayın Davutoğlu'nun satır aralarında kullanmış olduğu bir cümle var; "belli güçler düğmelere bastı." Bizim de tam bu noktada Sayın Davutoğlu'nun kaygılarını da giderebilecek, belli güçler kimdir ülkemizde bu sürekli düğmelere basan, gelin parlamentoda dört siyasi partiden oluşacak bir komisyonla tüm bunları araştıralım diye çaba sarf ettik. Ne yazık ki talebimiz Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu'nda reddedildi. Doğrusu çok merak ediyorum hangi gerekçelerle reddedildi. Terör araştırılsın diye bir teklifin reddedilmesi de doğrusu bir akıl tutulmasıdır.


Sunucu: Kolaylıklar diliyoruz, çok teşekkür ediyoruz efendim.
Gürsel Tekin: Çok teşekkür ediyorum. İnsanlar çocuklarımızın, askerlerimizin, polislerimizin şehit olmayacağı bir ortamı istiyor. Umut ediyorum ki hep birlikte bunu yaratırız.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 01 Ağustos 2015 22:44

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica