Gürsel Tekin, Halk TV'de gündem hakkında konuştu


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Halk TV'nin canlı yayınına telefonla bağlandı ve gündem hakkında açıklamalarda bulundu.

Sunucu: CHP Genel Sekreteri telefon hattımızda. Sayın Tekin merhabalar hoş geldiniz yayınımıza.
Gürsel Tekin: Merhaba, iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Evet tekrardan başa döndük dedik, bayram arası verilmişti koalisyon görüşmelerine. Şimdi ilginç açıklamalarda var. Biraz önce Hüseyin Çelik'in açıklamalarını verdik. Onu da soracağım size ama nasıl bir yol izlenecek, birçok soru da gündemde aslında. CHP Liderinin de açıklamaları var. Özellikle yolsuzluklar üzerine. Kararlı biçimde gideceğiz, başta ne dediysek devam edeceğiz şeklinde deniliyor. Buyurun efendim alalım sizden.
Gürsel Tekin: Çok teşekkür ediyorum. Aslında CHP 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra Türkiye ile ilgili çok ciddi şekilde kamuoyunun yurttaşlarımızın bilmesi ve kabul göreceği 14 madde ile ilgili yol haritasını açıklamış olduk. Yani o günden itibaren bizde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ne yazık ki tabi ki Sayın Çelik'in demeci var. Ama iki gün önce başka yöneticilerin demeçleri vardı. Özellikle sosyal medyada AKP'li milletvekillerinin demeçleri var. Şimdi belli ki AKP'de bütünlükçü bir dil yok. Aynı zamanda Sayın Erdoğan ile ilgili aralarına bir mesafe koyabilmiş değiller. Sayın Erdoğan hemen hemen her alanda süreci zehirleyebilecek cümleler kullanıyor. Bütün bunlara baktığınızda CHP'nin birinci önceliği Türkiye'nin geleceği ile ilgilidir. Çok ciddi sorunlar var, bu sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Bizde bir değişiklik yok, önümüzdeki süreçte göreceğiz. Gerçekten kul hakkı yemekten, hoş görülü olup öfkeden uzak durmaktan, yönetim gücünü kullanıp intikam peşinde koşmaktan kendisinden olmayana haddini bildirmekten Türkiye'nin kurtulması lazım. İnsanları kutsal değerleri üzerinden aldatmak, onu eleştirmek, o alanda eleştirmek... İnşallah CHP iktidarda söz sahibi olursa bizim temel ilkelerimiz bunlar olacak. Türkiye'nin birliği, bütünlüğü ve geleceği ile ilgili olacak. Tabi biz aslında sürecin Sayın Davutoğlu'nun ziyaretinden sonra AKP'li yöneticilerin CHP ile ilgili ya da medyasının CHP ile ilgili sarf ettiği cümlelere baktığımızda gerçekten tahammül sınırlarını aşan cümlelerdi. Tabi biz Sayın Genel Başkanımızın sağ duyusuna güvenimiz sonsuz olduğu için, biraz da sabrediyoruz. Çokta sabırlı bir kişiliğimiz yok. Hele söz konusu partinin kurumsal kimliğine saldırı ise buna çok tahammül etmemiz mümkün değildir. En azından ben Sayın Davutoğlu, Sayın Çelik ve benzer yöneticilerin bu saldırılar konusunda bir cümle söylemelerini çok arzu ediyorum. Yani CHP yöneticileri bugün sessiz kalıyorsa yani yürüyen süreci zehirliyormuş, sabote ediyormuş gibi bir algı  yaratmasın diye sessiz kalıyoruz. Umut ediyorum ki Sayın Davutoğlu, geçen gün bu dersane yasası ile ilgili milletvekillerinin kendi danışmanlarını kullanmış olduğu tweetler çok ağır tweetlerdi. Önümüzdeki günlerde CHP'nin daha çok sayıda biliyorsunuz anaysa ihlalleri olduğu için anayasa mahkemesine götürdüğümüz birçok davalar var. MİT yasası dahil birçok kuralsız yasalarla ilgili anayasa mahkemesine götürdüğümüz maddeler var. Önümüzdeki süreçte anayasa mahkemesinin alacağı kararlarda eğer bir saldırı söz konusu olacaksa buna tahammül etmemiz mümkün değildir. İyi niyet gösteren AKP'lilerin de bu konuda, CHP'ye saldırılar konusunda bir iyi niyet duruşları da bekliyorum.

Sunucu: Sayın Tekin, bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da değerlendirmek gerekiyor. Davutoğlu'nun isteği belli, bir koalisyon kurmak istiyor. Önlerinde bir kongre var AKP'nin. Belki buna daha güçlü gitmek istediği de buna sebeptir. Ama bir tarafta da erken seçim isteyen cumhurbaşkanı var. Daha önce hiç böyle bir görüntü ile karşılaşılmamıştı. Bu kadar müdahaleci bir cumhurbaşkanı ile. Bu tavrı nasıl değerlendireceksiniz? AKP'deki iç karışıklığın bir nedeni de bu mu?
Gürsel Tekin: Aslında AKP baştan itibaren koalisyon yani gruplar bütünlüğü içinde olan bir siyasi parti. Seçimden önce ve sonraki iç çatışmalar konusunda çok ciddi sıkıntıların olduğunu biliyoruz. Kazaren bunların binde biri CHP'de olmuş olsaydı tüm gazetelerin manşetinde olurdu. Söz konusu AKP olunca, AKP'yi sorgulamak ve eleştirmek bir bedel ödetir. CHP nasıl olsa demokrasiyi özümsemiş, ne yazarsak yalan yanlış ya da herhangi bir eleştiride sıkıntı olmadığı için CHP eleştiri konusu olmuş. AKP'deki işler bizi çok ilgilendiren şeyler değildir. Biz yakinen takip ediyoruz görüyoruz, kongreleri var, yapılaşmalar ile ilgili Cumhurbaşkanı ve ekibinin tam tersine bir an önce erken seçim taleplerinin olduğunu biliyoruz. Çok açık şekilde de ifade ediyorlar. Sayın Erdoğan'ın kendi medyası var. Kendi medyasının yazarlarının, çizerlerinin üsluplarına bakıyoruz bütün bunları oradan görebiliyoruz. Ama Türkiye'nin daha uzun süreli bir hükümetsizliğe tahammülü yok. Çok ciddi sıkıntılarımız var örneğin Türk ekonomisinin ana lokomotifi olan turizmin ciddi sıkıntıda olduğunu, inşaat sektörünün geçen yıla göre %30 düştüğünü ve halen satamaz olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte inşaat sektöründeki yatırımın olamayacağını mevcut yatırımların da ciddi şekilde sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını görüyoruz. Otomobil sektörü keza öyle. Elimizde lokomotif olan üç sektörde çok ciddi sıkıntı var. Dış politika konusunda saatlerce konuşabiliriz. Sorunlar var, neredeyse AB defteri kapatmış durumda. Ortadoğu coğrafyasında bütün değişimlerin dışında kalan bir Türkiye düşünmek bile istemiyorum. Son dönemlerde İran ve Batı ittifakı çok önemlidir. Örneğin enerji konusunda, pahalı enerjiden kurtulmanın temel yolu İran'daki bu krizin çözülmesidir. Bütün bunlara baktığınızda maalesef daha uzun vadeli bir hükümetsizlik Türkiye'de çok ciddi sıkıntı yaratır. Hukuk sistemini anlatmama gerek yok, yapılan bütün araştırmalara bakıyoruz yurttaşlarımızın %80'i mevcut hukuk sistemine güvenmiyor. %20'si de rahmetlik annem gibi hiç adliyeye uğramamış insanlar. Böylesi bir ülkede 45 milyon yurttaşımızın adliyede dosyası var. Şu anda cezaevinde yatan insan sayısı AKP gelirken 153 bindi, şu anda 160 bin. 200 bine yakın insan cezaevi olmadığı için şu an sokakta dolaşıyor. Böyle bir sorunla Türkiye'nin sürdürülebilir olarak görmesi mümkün değildir. Daha çok cezaevi ile bunu çözemezsiniz. Daha çok demokrasi ile işsizliği yoksulluğu yenerek bunu yapabilirsiniz. Yoksulluğu nasıl yeneceksiniz, yolsuzluğu yenerek yapacaksınız. Dünyada örnekleri var, benzer biliyorsunuz Avrupa'nın birçok ülkelerin de yoksulluk hat safhadaydı. Yoksulluğu yenmenin tek yolu olarak siyasetten yolsuzluğu arındırmak...

Sunucu: Bir an önce sorunlar çözülsün. O aşamaya geçilmek için çaba sarf ediliyor aslında. Pekala Sayın Tekin koalisyon görüşmelerine geri dönersek 35 gün kaldı dedik Davutoğlu'na ayrılan sürede. Bu süre içerisinde görüşmelerde protokollere ilişkin taslak hazırlandı mı? Aşamalar nedir?
Gürsel Tekin: Hiçbir aşama yok, daha birinci görüşme biliyorsunuz.

Sunucu: Açıklamalarda vardı. Bazı medya organlarında.
Gürsel Tekin: Ne vardı, bizim bilmediğimiz taslak ya da bir müzakere başlamış değildir. İyi niyet göstergesi var ortada. Örneğin koalisyon çalışmaları ile ilgili geçmişe dönük koalisyonlar baz alınır. Yani biz bir Batı ile entegre olacaksak Avrupa Birliği sürecinde ilerleteceksek, AB ülkelerindeki müzakereleri baz alalım. Örneğin Almanya'da büyük koalisyon kuruldu ve tereddütsüz Merkel'in partisi %38 oy almasına rağmen %20 eşit bakanlık paylaşıldı ve teklifi de kendileri yaptı. Yani önce bir kere ortada iyi niyet olması lazım. İkincisi CHP'nin koymuş olduğu 14 madde... 14 madde sadece CHP'nin ideolojik olarak, kendi partisi ve kendi seçmeninin kurallarını, haklarını korumak için konulmuş değildir. 77 milyon yurttaşımızın kabul göreceği 14 madde var. Yani siyaseti kirlilikten arındıralım diyoruz, iş dünyasının önünü açalım.

Sunucu: Aslında her demokratik ülkede olması gereken maddeler de diyebiliriz.
Gürsel Tekin: Elbette, baskıcı devlet anlayışından vazgeçelim. Bütün bunlar dünyanın bugün uygulamış olduğu, dünyanın huzurla kavuşturduğu sistemi aynı kendi ülkemizde hayata geçirelim istiyoruz. Bizim temel sorunumuz bu ve Türkiye'nin gittikçe dış politika konusundaki çıkmazları var ve bu çıkmazların bir an önce sonlanması gerekiyor. Örneğin bakın Ortadoğu coğrafyasında hemen hemen diyebilirim ki Libya, İran, Mısır birçok ülkelerde binlerce işadamlarımız orada çalışırken, para kazanırken maalesef oradaki işadamlarımızın tamamının makine parklarına el konuldu. Ortadoğu coğrafyasında bir tek işadamımız kalmadı. Biz dünya ile böyle yarışamayız. Daha düne kadar Ortadoğu coğrafyasındaki yanlış dış politika konusundaki uyarılarımıza biz küresel dünya olduk, biz işte şöyle olduk diyenler görüyorum ki maalesef öyle bir hale geldi ki kümesel Türkiye haline geldi. CHP olarak gerçekten bu konuda kaygılıyız. Sınırdaki sorunların gittikçe büyüdüğünü görüyoruz. Bütün bunları kendimize dert edindik, Türkiye ekonomisini kendimize dert edindik. Bütün sorunlarımız bunlar, biz kurallar üzerinde yürüsün istiyoruz, bireyler kişiler üzerine değil. Evrensel kurallar oturtalım, evrensel kurallarla Türkiye'yi yönetmeye talibiz. Buna varız diyenler kim olursa olsun elbette biz hazırız. Hayır biz evrensel kurallar içerisinde değil, bireysel kişisel, hırslarımızı, insanların inançlarını ve mezheplerini sorgulayarak yöneteceğiz derlerse biz tabi o tür yönetim anlayışından hep karşısında olduk, karşısında olmaya devam edeceğiz.

Sunucu: Evet, taslağa ilişkin de bir anlaşma, bir protokol yok dediniz. Şimdi merak edilen bir soru da şu. CHP'de kongre sürecide başladı aynı zamanda. Seçimlerde yapılacak. Olası bir koalisyon kurulamaması durumunda süreç nasıl işleyecek? İptal mı edilecek?
Gürsel Tekin: Hayır, CHP 93 yıllık bir siyasi partidir. Saat gibi işliyor, hiçbir sıkıntı olmaz CHP'de. Çok partili geçtiğimiz süreçten bu yana 400 küsür siyasi parti kurulmuş. Bugün hayatta tek kalan siyasi parti biziz. Bu konuda erken seçim kararı alınırsa örgütlerimiz, genel merkezimiz erken seçim konusunda da hazırlıklıdır hiç tereddüt olmasın. Bu konuda hiçbir sıkıntımız yok. Erken seçimden kaçan siyasi parti değiliz. Yapılan beş tane araştırma var. Beş araştırma içinde oyunu tek arttıran parti CHP'dir. Bizim meselemiz oyumuz arttırmak değil, bizim meselemiz Türkiye'yi bu girdaptan nasıl çıkarabilirizdir. Biz kaygılarımızı ve taleplerimizi ortaya koyduk. Daha çok tartışarak, her gün birinin demeç verdiği birinin birbirimizi zehirlediği cümlelerle iyi niyet tablosunu göstermemiz mümkün değil. CHP olarak bütün bunları ortadan kaldırmanın yolu 14 maddedir. Örgütlerimiz, genel merkezimiz ve bütün milletvekillerimizin Genel Başkanımıza sonsuz güveni var. Sayın Genel Başkanımız 27 yıl devletin en üst kurumlarında görev yapmış ve o mekanizmanın nasıl sıkıntı içinde olduğunu bilen bir liderdir. Ben Sayın Genel Başkanımızın götüreceği sürece güveniyorum. Türkiye açısından ve CHP açısından en iyi yere getirebileceği inancı içerisindeyim. Erken seçim başlasa bile biz kongrelerimizi de erken seçimi götürebilecek güce sahibiz.

Sunucu: Pekala çok teşekkür ediyoruz Sayın Tekin yayınımıza katıldığınız için.
Gürsel Tekin: Ben teşekkür ediyorum, iyi yayınlar diliyorum.

    Pazartesi, 20 Temmuz 2015 13:54

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica