Gürsel Tekin, BengüTürk TV'de gündemi değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, BengüTürk TV'de EkoTürk programının yayın konuğu oldu.

Siyasi Partiler Kanunu ve seçim sistemi değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Tekin, " 30 yıllık siyasal süreçte bugün iktidarda olan AKP'nin Başta Sayın Bülent Arınç ve Sayın Erdoğan olmak üzere Siyasi Partiler Yasasının mutlaka değişmesi gerektiğini söyleyen  bunlardı. Ama ne gariptir iktidar oluyorsunuz, iktidar olduğunuz gün bunların hepsini unutuyorsunuz. Bugüne kadar siyasi partilerin yüz yüze kaldığı sorunlarla sizin de karşılaşacağınızı unutuyorsunuz. Geçmiş dönemde siyasi partiler yasasının, yüzde on barajının düşmesi uzun zamandır arzu ettiğimiz bir meseledir.  12 Eylül maalesef dayatmacı bir anlayışla siyasetin önünü tıkamış. Siyasette demokrasiyi işletemezseniz hayatın hiçbir alanında işletemezsiniz. O zaman basında da, medyada da iş dünyasında da olmaz. Bakın bugün çıkıyor siyasetçiler, biz millet iradesiyle seçildik. Hayır, kardeşim sen millet iradesiyle seçilmedin tamamen sahtekarlık yapıyorsun. Millet iradesiyle seçilmenin yolu, milletin direkt seçmesiyle olur. Bu millet muhtarlarını seçemiyor mu? Muhtar seçmesini bilen bu millet kendi milletvekillerini, kendi belediye başkanlarını seçmesini bilmez mi? İstanbul'un 90'a yakın milletvekili var. İstanbullunun git beni temsil et, vekaletimi sana verdim dediği insanların, İstanbul’la ilgili bir şeyini duydunuz mu? Siz nerenin milletvekilisiniz? İstanbul’da bu kadar talan oluyor. Bütün milletvekilleri suskun. Vekil olarak benim uğramış olduğum haksızlıkları parlamentoya getiriyor musun? Getirmiyorsun. Sen kimsin; milletin vekilisin. Hayır, kardeşim sen milletin vekili falan değilsin, sen liderin vekilisin." dedi.

Gürsel Tekin, Ortadoğu'da yaşananlara ilişkin değerlendirmede bulunarak, "12 yıllık AKP iktidarında, Türkiye'nin birikmiş sorunlarıyla ilgili çözülmüş bir tane şey saysınlar bana. İyi kötü kazanılmış cumhuriyet değerleri ve adalet sistemi vardı. Bunlar alt üst edildi. Aşağıdan yukarıya AKP'de siyaset yapanların hepsi servet sahibi oldu. En büyük kazanım bu. Onun dışında Türkiye maalesef bütün değerlerini kaybetti. İnsanlar siyasal yaşamlarıyla inançlarıyla ayrıştırıldı, paramparça edildi. AKP aynı zamanda bir siyasal projedir. Niye siyasal projedir? Bu siyasal projenin sadece içerde değil aynı zamanda Ortadoğu coğrafyasında da önemli görevinin olduğunu hepimizin bilmesi lazım.

Enerjiyle birlikte herkes Ortadoğu'yu keşfetti. Ortadoğu enerjinin kaynağı. Bunun dünyaya açılması lazım ama böyle bir ceberrut anlayışla değil. Bu enerji hevesinden dolayı Ortadoğu'da oluşacak projeye bir mimar gerekiyordu. Merkez Sağ da ve Merkez Sol da bunların dışında durdu. Kim uygun? Sayın Tayyip Erdoğan uygun. Önce dedi ki ben milli görüş gömleğimi attım dedi. Bunu bir güvence olarak söyledi. Sonra Ben Ortadoğu Projesi eş başkanıyım dedi. Kıbrıs çıkarması zamanında bize dünya ambargo uyguladı. Bir tek Libya yani Kaddafi yanımızdaydı. Kaddafi aynı zamanda kendisine milli görüşçüyüm diyen insanlara çok ciddi katkı sağladı. Ama Kaddafi'nin desteğiyle siyaset yapan insanlar Kaddafi'nin başını ezdiler. 1 Mart tezkeresi zamanı Sayın Baykal çok uyardı. Ortadoğu coğrafyasının iki önemli ülkesi var biri Irak diğeri Suriye'dir. Binanın ana kolonları gibidir. Biriyle oynarsanız binayı çökertirsiniz dedi. Bunlar biz küresel ülke olduk dediler. Orada 1,5 milyon Müslüman hayatını kaybetti. Irak'ta tam bir insanlık dramı yaşanıyor şu anda. Kimdir bunun sorumlusu? Orada da yine egemen güçler enerji kaynaklarına kondular.  
Sonra hatırlarsanız Antep'te miting yapıldı Esad'la birlikte. Çıktı Esad kardeşimle dedi tel örgüleri kaldırdık. Üstünden altı ay geçmedi sabrım taştı dedi. Sorduk biz de ne oldu diye yani milli menfaatlerimize bir ziyan varsa bizde bilelim. Hayır, kardeşim yok, beyefendinin sabrı taştı. Neden, çünkü proje böyle parça parça takdim ediliyor."
dedi.

Hükümetin dış politikasını eleştiren Gürsel Tekin, "İslam coğrafyasının iki önemli ülkesi var; Mısır ve Türkiye. Önce ne oldu Mısırla kavga ettik. Egemen güçler iki büyük ülke arasında bir husumet yarattı. Biz Mısır, Irak ve Suriye'deki bütün çalışmalarımızı Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu'na ilettik. Hazırladığımız raporları incelemiş olsalardı, bugün bu sorunlarla karşılaşmazdık. Ne oldu şimdi Türkiye terör örgütleriyle ilintili hale geldi. Türkiye hiç bu duruma düşmemişti. Irak'ta, İran'da Suriye'de Kürt meselesi var. Aynı zamanda senin ülkende de var. Bunları birbirinden kopuk düşünürseniz 24 saat içinde tükürdüğünüzü yalamak zorunda kalırsınız. Çıktı PYD PKK gibi terör örgütüdür kabul edemeyiz dedi, üstünden kaç saat geçti PYD senin topraklarından geçti." şeklinde değerlendirmede bulundu.
Gürsel Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:
"1000 yıldır Türk Kürt kardeşliğini kimse bozamadı korkarım ki AKP bozacak. Bu sürecin adı nedir, nasıl yürütüyorsunuz? AKP bakanları bilmiyor, HDP bilmiyor. E kim biliyor bunu? Böyle bir kritik süreci dejenere ederek yürütmek çok büyük bir felaket olur"

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 07 Kasım 2014 17:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica