Gürsel Tekin'den Meclis'e çağrı

Gürsel Tekin "Alevi toplumu bu coğrafyada çok ciddi acılar çekti. İnşallah bu acılar son olur ve buna da hepimiz vesile oluruz. Böylece bu parlamento da insanlık tarihine önemli bir sayfa açmış oluruz" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Habertürk TV'nin  canlı yayınında başta CHP’nin inanç özgürlüğü paketi ve  alevilerin sorunlarının çözümüyle ilgili olarak TBMM'ye sunduğu teklifler olmak üzere güncel konular hakkında açıklamalarda bulundu ve soruları şöyle yanıtladı;

Sunucu: CHP'nin inanç özgürlüğü raporunun detaylarını konuşacağız şimdi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin konuğum. Sayın Tekin hoşgeldiniz yayınımıza.
Gürsel Tekin: Hoşbulduk, iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Teşekkür ediyorum. Şimdi paketle ilgili detayları konuşacağız ama önce nasıl bir istişare sürecinden geçti bizimle paylaşır mısınız? Mesela Alevilerle görüşüldü mü? Onların talepleri olduğu belirtiliyor. Nasıl bir süreç yaşadınız?
Gürsel Tekin: Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Biliyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisi sadece bugüne mahsus değil, 2004, 2006 ve bu süreç içerisinde baktığımızda çok sayıda kanun teklifi vermemize rağmen maalesef hiçbir kanun teklifi ciddiye alınamadı. Hatta bu Alevi Çalıştayı döneminde de Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz önerilerimizi bir kanun teklifinde parlamentoya gönderdik ama ne yazık ki parlamentoda sayısal çoğunluk AKP iktidarının elinde olduğu için bu kanun teklifleri indirilmedi.

Şimdi Sayın Davutoğlu yarın Hacıbektaş'a gidecek. Muharrem ayında bütün İslam coğrafyasının Hazreti Hüseyin’in acısına merhem olmak için bizim özellikle son dönemlerde Ortadoğu coğrafyasında da yaşamış olduğumuz bu sorunlarında bizim için önemli bir rehber olabileceği inancı içerisinde iktidarın çalıştaydı, şuydu, buydu bir zaman kaybı içinde olmaksızın Sayın Davutoğlu hazır Hacıbektaş'a giderken Cumhuriyet Halk Partisi ana muhalefet olarak ben inanıyorum ki sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil, aynı zamanda parlamentoda muhalefet olan MHP ve HDP'de bu çerçevede bakacağı inancı içerisindeyim. Gelin o zaman yarın daha geç kalmayalım. Bu Muharrem ayında, bu mübarek ayda İslam coğrafyasında aşurenin olduğu yani aşurenin acıyı bal eylediğimiz bir coğrafyada Alevi yurttaşlarımızın bugüne kadar çekmiş olduğu acıları unutturmaya çalışalım.

Bakın, yakın tarihimizde halen Sivas unutulmuş değildir. Maraş'ı, Çorum'u. Sadece bu mu? Kamu alanlarının tamamında. Sayın Davutoğlu'na yarın Nevşehir'e gidecek çok yakın Niğde bir ricam olacak, bir danışmanını da gönderebilir. Mümkünse kendisi gidebilir. Niğde'nin Kömürlü köyü. Kömürlü köyünde oturan vatandaşlarımızın tamamı Alevi bir Sünni var orada orada da cami var. O Sünni’de imam. Şimdi bu anlayış, bu dayatmacı anlayış, bu yok etme anlayışı 21.yüzyılda Türkiye Cumhuriyetine yakışan bir anlayış değildir.

Sunucu: Sayın Tekin, siz önemli bir şey söylediniz. Nasıl bir tepki peki bekliyorsunuz? Şimdi hiçbir kanun teklifi o kadar verdik ama ciddiye alınmadı dediniz. Şimdi önemli bir kanun teklifini ortaya çıkardınız. 18 maddeden oluşuyor herhalde bu kanun teklifi de. Raporunuz 10 maddeydi. Nasıl bir tepki görürsünüz bu kez? Değişir mi? Bu söylediğiniz özellikli bir ayın içinde olmamızın ve hükümetinde attığı adımlar çerçevesinde, bu görüşme trafiği çerçevesinde?
Gürsel Tekin: Anlamlı bir dönemde olduğumuz için Sayın Davutoğlu iktidar yetkililerinin de özellikle bu mübarek ayda Muharrem ayında Alevi yurttaşlarımızı da hatırladığı bir dönemde Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim hazırlamış olduğumuz çeşitli yasalara uygun ve aynı zamanda uluslararası hukuka uygun hazırlamış olduğumuz bu maddeler müzakere edilebilir. Olmazsa olmaz değildir. Ama en azından iktidar bu meseleyi ciddiye almak istiyorsa Cumhuriyet Halk Partisinin hazırlamış olduğu bu kanun teklifini parlamentoda müzakereye açalım. Bütün siyasi partiler düşüncelerini söylesin. Bu toplumun önemli kesimini yok saymaktan vazgeçelim.

Biraz önce Niğde örneğini gösterdiğim gibi örneğin bakın şuanda İstanbul'dayız. Aynı zamanda İstanbul milletvekiliyim. 10 milyon seçmenin reyinin kullanıldığı bir şehirde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bir tek Alevi Genel Müdür olmaz mı? Bir tek Alevi Daire Başkanı olmaz mı? Bu anlayış çok doğru bir anlayış değildir. Hani bugünkü iktidar zaman zaman kullanmış olduğu cümleler vardı biz hep yok sayıldık demişti. Bırakın mademki cehennemi gördünüz cennete inanın. Gelin toplumun tamamını kucaklayalım. Bu hazırlamış olduğumuz 10 maddelik kanun teklifi sadece Alevi yurttaşlarımız için değil, bütün farklı inançların kendisini özgürce ifade edebileceği baskının, zulmün olmadığı bir dönemi insanlara yaşatalım diyoruz.

Sunucu: Peki en kritik nokta nedir? Mesela önemli bir şey söylüyorsunuz aslında olmazsa olmazda değil. Müzakere edilebilir konularda var içinde diyorsunuz. Mesela sizin olmazsa olmazlarınız nedir bu anlamda? Sonuçta bunlar birde taleplerin yansıması bu bir rapor. Nelerden vazgeçilebilir, neler müzakere edilebilir? İşte çeşitli konular var. Dediğiniz doğru ama burada tabi Alevilere yönelik neler yapılacağı uzun süredir çok merak ediliyor, açılım çerçevesinde beklentiler var.
Gürsel Tekin: Bize göre şu 10 maddenin hiçbir tanesinin müzakere edilecek bir tarafı yok. Eğer gerçekten bugün AB sürecine yaklaşmış olduğumuz bir dönemde kendi öz yurttaşlarımıza kendi vatandaşlarımıza bir Alman hükümetinin, bir Fransız hükümetinin hoşgörüyle kabul etmiş olduğu bu maddeleri kendi öz vatandaşımız bu toprakların evlatlarına bunları halen müzakere edelim atla deve değildir çok basit şeyler. Yani ben inanıyorum ki bu hazırlanan 10 madde iktidar tarafından da kabul görecektir. Heyecanla yarın Sayın Davutoğlu'nun Hacıbektaş'ta neler söyleyeceğini bizde bekliyoruz. Umut ederim ki, bu meselemizi en azından tartışma konusu olmaktan çıkarırız diye düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim talebimiz bu. Yıllardır bu talep var. Bu talebi belki ilk kez derli toplu iktidarında net bir şekilde anlayabileceği bir madde haline getirdik. Kanun teklifi olarak parlamentoda. Ben umut ediyorum ki en kısa süre içerisinde parlamentoya iner ve parlamentoda bunlar müzakere edilir, kanun haline gelir.

Sunucu: Peki şimdi tabloya baktığımızda mesela bu rapordaki ve sizin kanun teklifi olarak sunduğunuz maddelerde cem evlerinin statüsü konusu var. Ki bu konuda çok tartışmalı bir konu. Nasıl ilerlenebilir bu konuda?
Gürsel Tekin: Çok kolay. Bakın, bugün vicdanen, hukuken, dinende caiz olmayan bir şey yapılıyor. Alevi yurttaşlarımızın ödemiş olduğu bütün vergileri bir kesime kullanıyorsunuz. Bunun hakkaniyet içinde olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu bütün din adamları da biliyor.

İki; planlamaya bakıyorsunuz. Örneğin şehirlerde plan tadilleri planlama yapıldığında ibadethaneler denilmiş. Şimdi ibadethaneler sadece camiyi ibadethane sayıp caminin dışındaki bütün unsurları yok sayarsanız bu adaletsizliğin daniskası olur. Bütün bunlar çok basit, çok kolay uygulanabilecek maddelerdir. Bunlar toplumdan rahatsızlık yaratacak maddeler değildir. Tam tersine bugün bu kanun teklifi olarak hazırlamış olduğumuz 10 maddeyi kamuoyu yoklaması yaptığınızda inanınki bütün Türkiye'deki yurttaşlarımızın %90'ının, 95'inin ideolojik bir bakışı yoksa, bir nefret duygusu yoksa %95'inin bu kanun teklifine evet diyeceğinizi biliyoruz. Bu çok geniş çaplı bir çalışma yapıldı. Araştırıldı, dünyadaki uygulamalara bakıldı. Yani ne isteniyor burada? Mesela ne olur? Burada bizi rahatsız edecek ya da sistemi rahatsız edecek hangi maddeler var? Hiçbirisi yok. Bir başka insana bir başka inancı dayatmak kadar haksızlık olabilir mi?

Bakın, bugün Avrupa'da milyonlarca insanımız yaşıyor. Herhangi bir Avrupa ülkesinde farklı inançları bizim insanlarımıza dayattığında biz ne yaparız? Elbette tepki gösteririz. Gelin bir insanlık adına Kerbela’daki acıyı dindirmek için Hüseyin’in acısına hep beraber ortak olalım. Parlamentoda 550 tane milletvekilinin ortak kararıyla çıksın bu maddeler.

Sunucu: Genel anlamda geniş bir katılım bekliyorsunuz. Tabi nasıl bir sonuç çıkacak bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Şunu soruyum size, Diyanet İşleri Başkanlığının yapısında nasıl bir değişiklik öneriyorsunuz?
Gürsel Tekin: Tabi bu çok tartışmalı bir konu. Aslında bu bizim siyaseten tartışacağımız bir konu değil. Bizim Diyanet İşlerindeki tarif ettiğimiz hakkaniyet kısmının giderilmesi. Yöntem olarak Diyanet İşleri toplanan vergiler eşit oranda pay edilebilir yada yöntemsel olarak bunun çaresi bulunabilir. Bunlar çok zor şeyler değildir. Önemli olan iyi niyettir, iyi niyetli bir bakıştır. Eğer iyi niyetli bir bakış varsa bu meseleler çok kolay bir şekilde çözülebilir.

Sunucu: Biz hazırız zaten adımımızı attık diyorsunuz. Şimdi tamamıyla iktidarda mıdır top?
Gürsel Tekin: Kesinlikle. Tabi sayısal çoğunluk iktidarda olunca ana muhalefet olarak diyorum ya sadece bugüne mahsus değil, 2004, 2006, 2008, 2009’da bütün bu süreç içerisinde.

Sunucu: Peki bir değişim görüyor musunuz Sayın Tekin? Şimdi açılımlarda geldi, hatta daha irdeleyeceğiz ona göre daha büyük bir açılım beklentisi yaratıldı. O reflekste bir değişim görüyor musunuz?
Gürsel Tekin: İnşallah görüyorum. Yani Sayın Cumhurbaşkanının tavrı, Sayın Davutoğlu'nun tavrı en azından bir iyi niyet bakışı olarak görüyorum. Umut ederim ki bu bakış bu bütün meseleleri ortadan kaldırır. Çok ciddi haksızlıklar var. Alevi toplumu bu coğrafyada çok ciddi acılar çekti. İnşallah bu acılar son olur ve buna da hepimiz vesile oluruz. Bu parlamentoda insanlık tarihine önemli bir sayfa açmış oluruz.

Sunucu: Peki en önemli konu ne sizce? Hepsi önemli dediniz ama yani en öne çıkacak konu ve en çok tartışılacak konu sizce ne olacak?
Gürsel Tekin: Hepsi başlı başına çok önemli. Cemevlerinin statüsü çok önemli. Eğitim sistemi çok önemli. Yani nereden bakarsanız bakın nefret duygusu çok önemli. Bakın, Alevi yurttaşlarımızın üstünden siyaset malzemesinin yapılması çok ciddi bir nefret duygusudur. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu cümleleri kullanamazsınız. İnsanları mezhepleriyle, inançlarıyla tarif edemezsiniz. Bu çok ilkelliktir. Bu ilkellik aynı zamanda Alevi yurttaşlarımızın bu söylemlerden dolayı çok ciddi ağır bedeller ödemiştir. Bakın, İstanbul'un çeperlerine baktığınızda özellikle Alevi yurttaşlarımızın barındığı bölgelerde çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. İmar uygulamalarının çok farklı bir uygulamalarla karşı karşıya olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Neredeyse polislerin, panzerlerin sürekli 24 saat gezdiği mahalleler haline dönüşmüştür. Bunları Alevi yurttaşlarımız hak etmiyor ve bütün bu acılara rağmen sistemin dışına çıkmamış önemli bir kitledir. Çok ciddi acılar. Maraş'ı ne çabuk unuttuk, Çorum'u ne çabuk unuttuk Sivas'ı? Sivas'ta insanlar diri diri yandı. Hangi şeylerle yandı? Siyasetçilerin negatif ve maalesef çok kötü dillerinden dolayı bu sorunlar hep Türkiye'nin gündeminde olmuştur. Ortadoğu coğrafyasında yaşanan bu sorun hepimize rehber olmalı diye düşünüyorum. Gelin Türkiye'de yaşatacağımız bu sistem aynı zamanda Ortadoğu coğrafyasında da örnek olsun.

Sunucu: Şimdi biz kanun teklifleri hazırlıyoruz, götürüyoruz meclise ama sonuçta bu ciddiye alınmıyor diyorsunuz. Oldu ki, bunun da başına aynı şekilde aynı durum geldi. Tekrar çalışmalarınız devam edecek mi? Yada ısrarınız bu konuda?
Gürsel Tekin: Elbette sonuna kadar bu haklı mücadelede sonuna kadar Cumhuriyet Halk Partisi olarak Alevi yurttaşlarımızın bu haksızlığı ortadan kalkana kadar mücadele edeceğiz. Sadece bu meselelerle ilgili değil, biraz önce haberlerinizi izledim maalesef iş cinayetleriyle ilgili. Cumhuriyet Halk Partisi iş cinayetleriyle ilgili 50’nin üstünde kanun teklifi vardır. Ama ne yazık ki görüyoruz ne zaman sorun olunca insanlar oradaki iş cinayetinde hayatını kaybetmiş insanların cenaze merasimlerinde akıllarına geliyor. Gelin bu cenaze merasimlerinde değil, insanların yaşadığı zaman insanları hatırlayalım. Sadece Alevi yurttaşlarımızın değil, Kürt meselesi dahil olmak üzere, azınlıklar dahil olmak üzere, köleleştirilmiş taşeron sistemi dahil olmak üzere hepsini dünyada olduğu gibi, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sistematik insanca olabilecek bir hukuki sisteme bağlayalım.

Sunucu: Peki Gürsel Tekin çok teşekkür ediyoruz yayınımıza katıldığınız için. CHP'nin özellikle 10 maddelik Alevi raporuna ilişkin detayları konuştuk, kanun teklifini konuştuk."

 

Haberin videosuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

"Alevi yurttaşlara yapılan haksızlık ortadan kalkana kadar mücadele edeceğiz"

    Cuma, 07 Kasım 2014 19:20

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica