Gürsel Tekin, yeni iç güvenlik paketini değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Grup Toplantısının ardından Halk TV'nin yayın konuğu oldu ve soruları yanıtladı.

İç Güvenlik Reform Paketi'ni açıklayan Başbakan Davutoğlu'nun molotof kokteyli kullanımının suç sayılacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Gürsel Tekin,  "Şu anda bizim terörle mücadele yasasında bunların hepsi suç. Örnekleri var. Bir molotof kokteyli suç olmaz mı? Bir başbakanın bunu bilmesi gerekiyor. İki yüzüne maske takmak suç. Yasalarımıza göre suç. Bırakın maske geçirmeyi eski başbakan sayın Cumhurbaşkanı Berkin Elvan'ın ölümünü bilye atmasına bağladı. Bu suç aleti diye. İki, biliyorsunuz bir öğrenci kardeşimiz sadece parasız eğitim istiyorum dediği için, boynunda puşi var diye 18 ay cezaevinde yattı. Başbakan bilmiyorsa bunları gerçekten şaşırtıcı. Şimdi neden bu yasa çıkıyor aslında buna gelmemiz lazım. Bugüne kadar demokrasi, özgürlük reformu benzer paketlerin içeriğine baktığımızda tamamı AKP'yi koruma üzerine koruma üzerine kurulmuş yasal çerçevelerdir. Bu da onun bir benzeridir." dedi.

12 Eylül döneminden sonra ilk kez AKP döneminde tankların sokakta görüldüğünü belirten Tekin, "Çaresiz kaldı iktidar. Niye çaresiz kaldı? Suç unsurlarıyla ilişki kurmaya çalışırsanız maalesef çaresiz kalırsınız. Dış politikamıza baktığınızda, yanıbaşımızdaki komşularımızdaki terör örgütleriyle ilişkileri bütün dünya biliyor. Bu ilişkiler sonucu içerdeki olayların bile kimler tarafından yapıldığını çözemeyecek kadar devleti zaafiyete uğratmışsınız." dedi.

Gürsel Tekin, valinin yetkisiyle suç örgütleriyle mücadele edilemeyeceğini belirterek, "Bakın eski başbakan, şu andaki cumhurbaşkanı çok açık ifade ediyordu; benim valilerim, benim kaymakamlarım. Şimdi valinin yetkisiyle terörle mücadele etme şansınız olabilir mi? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. İstihbarat örgütünüz var, emniyet güçleriniz var, bunlara da güvenmiyorsunuz. Bunun güvenlikle ilgisi yok. Eğer gerçekten kendilerinin çok arzu ettiği, Sayın Arınç'ın Alman Modeli dediği modeli uygulamak istiyorlarsa Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz elimizi değil, kolumuzu değil gövdemizin tamamını koymaya hazırız. Gelin, bütün yasalarımızı güvenlik yasamız dahil olmak üzere hukuk sistemimizin tamamını Alman modeline dönüştürelim. Alman modeli yaparsanız Deniz Feneri'nin hesabını vereceksiniz. Alman Modeli'ni yaparsanız şu parlamentoda iddia ediyorum asgari 150 tane milletvekili tutuklanır. Buna varsanız eyvallah. Ama yalandan, numarayla, milleti kandırarak Alman modeli, şu model, güvenlik yasası falan bırakın vatandaş kendi güvenliğin alıyor. Siz öyle bir güvenlik zaafiyeti  yaratmışsınız ki, Başbakan, cumhurbaşkanı bin polisle dolaşıyor. Eğer bir siyasetçi bin polisle dolaşacak duruma gelmişse bu güvenlik yasası değil başka bir şey olduğunu bütün yurttaşlarımızın bilmesi lazım." şeklinde açıklamada bulundu.

    Salı, 21 Ekim 2014 18:32

Bağlantılı Konular