Gürsel Tekin, Ortadoğu'da yaşananları değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Uğur Dündar ile Halk Arenası programının yayın konuğu oldu. Tekin, Ortadoğu'da yaşanan sorunlar ve iktidarın tutumu üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin tezkere konusundaki tutumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Öncelikle, tezkereden bir gün önce, Habertürk, Halk TV, NTV'de çeşitli CHP yöneticileri ve ben dahil olmak üzere yayınlara katıldık ve yayınlarda da çok net bir şekilde söz konusu IŞİD'se bu konuda, tezkere konusunda her türlü desteği vereceğimizi ifade ettik. Bunun üzerine önümüze gelen tezkereye baktığımızda tam bir torba tezkere yani AKP'nin alışkanlığı olduğu gibi yasalarla getirmiş olduğu torba yasa gibi bir torba tezkere geldi. İçinde 1 Mart tezkeresini aratır bir tezkerenin karşısında durmamak mümkün değildi. CHP olarak biz buna elbette hayır dedik dün de dedin bugünde." dedi.

Tezkerede başta IŞİD yazdığını ancak geri kalanının Suriye'ye yönelik hazırlandığını dile getiren Tekin, "Başbakan Davutoğlu bayram günü televizyonların karşısında adeta Suriye'ye savaş ilan edercesine kendiside beyan etti. CHP olarak biz dün aynı noktadaydık, bugünde aynı noktadayız. Söz konusu eğer terör örgütü IŞİD ile mücadele ise bu konuda her türlü desteği vereceğimizi ifade ettik ama belki biz de herhalde derdimizi yeterince anlatamamışız.

Biraz daha geriye dönmek istiyorum. CHP'nin ön görüsünün ne kadar yüksek olduğunu 2012 yılında bu meseleler başladığında bütün eleştirilere rağmen özellikle bu havuz medyası haram medyanın saldırılarını göğüsleyerek CHP'nin bir ekibi biliyorsunuz Suriye'ye gitti ve çeşitli temaslarda bulundu. Bu temaslardan sonra hazırlanmış olan rapor, Dışişleri Bakanlığı'na da devletin yetkili kurumlarına da verildi. Burada çok çarpıcı cümleler var. Buradan ben kamuoyuna açıklamak istemiyorum. Bir kısmının kamuoyunun bildiği bir kısmının bizim arkadaşlarımızın görerek bilerek oradaki terör örgütleri ile ilişkileri raporlandırarak hükümete verdik. Bunun mutlaka önlem alınması gerektiğini de söyledik." dedi.

CHP'nin geçmiş dönemde Irak ve Suriye'ye ziyaretlerde bulunduğunu ve bununla ilgili rapor hazırlayarak gerekli kurumlara ilettiklerini belirten Gürsel Tekin, "Ortadoğu coğrafyasının iki önemli ülkesi var. Bir tanesi Irak'tır bir tanesi de Suriye'dir. Binanın kolonları gibidir. Bir tanesi Sunni kesimi temsil eden Saddam kesimiydi, bu tarafıda temsil eden Esad'tı.

Bu coğrafya ile oynamaya kalkışırsanız önümüzdeki dönemlerde telafisi mümkün olmayan felaketlerle karşı karşıya kalırız. Ne zaman söylemiş CHP? 2003 yılında 1 mart tezkeresine karşı çıkarken söylemiş. İkinci ziyaretimiz, Irak'a gittik. Irak'ta ki ziyaretimizde rapora da baktığınızda 22-23 Ağustos, öylesine çarpıcı öylesine enteresan belgelerle bilgilerle geri döndük.

Bütün kamuoyunda AKP'nin haram medyasının saldırılarına rağmen CHP bunu kendisine görev edindi, çünkü Ortadoğu coğrafyasında ki bu sorunların mutlaka Türkiye'ye sıçrayacağını serayet edeceğini bildiği için bu raporları hazırladı ve ziyaretleri yaptı. Bu ziyaretlerin raporlarının içine baktığınızda CHP'nin ön görüsünü hiç kimsenin tartışmaması gerekir. Bu raporların tamamı da devletin kurumlarına verildi. Bakın çok enteresan bir şey oldu yine Irak ziyaretimizde. Oradaki yetkililerin bize noktaları göstererek yani oradaki mualif güçlerin nerede olduğunu Türkiye'de nerede olduklarını bir harita üzerinde göstererek getirdiler. Bütün bunları kamuoyunun bilmesi gerekiyor." dedi.

Gürsel Tekin, medya tarafından bunların görmezden gelindiğini belirterek,  "Bir bizim kamuoyu, bizim medyamızın ısrarla bunu görmemek gibi bir görevleri olduğu için işte AKP yetkilileri kızmasın diye bütün bunları kapattılar. Bütün bunlara baktığınızda perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. Bu meseleler konusunda CHP üstüne düşen bütün görevleri harfi harfine yerine getirmiştir.

Şimdi geldğimiz noktada bütün bunları ciddiye alabilselerdi bu sorunların bunların hiçbirisi ne Ortadoğu coğrafyasında yaşanmış olacaktı ne de bizim coğrafyamızda bu sorunlar yaşanmış olacaktı. Maalesef bunları hiçbir tanesi olmadı, özür bile dilenmedi. Şimdi geldğimiz noktaya baktığımızda gerçekten Türkiye 30 yıl ciddi bir sorun yaşadı orada. Terörle mücadele sorunu yaşadı, 30 yıllık bu sorunlar içerisinde Türkiye coğrafyasında sıkı yönetim ilan edilmemiş." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 09 Ekim 2014 21:28

Bağlantılı Konular