"Anayasayı yok sayanlar bizden saygı beklemesin"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 4 Eylül 2014 tarihinde Olay TV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya'nın Türkiye'yi dinlemesine ilişkin değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Merkel dedi ki, biz NATO ülkelerini dinlemiyoruz. Merkel herhalde Türkiye'nin NATO ülkesi olduğunu bilir. Alman Dışışleri Bakanı da "İhtiyaç duyulmuş dinleniyor" dedi. Bu yetmedi, İngiltere ve Amerika'nın bizi dinlediği ortaya çıktı. Sayın cumhurbaşkanına sorulduğunda ne cevap verdi biliyor musunuz; "Büyük ülkeler birbirini dinler." Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun arka planında ne var kamuoyunun bunu araştırması lazım." dedi.

Gürsel Tekin, hükümetin paralel yapıyı örgüt kapsamına almaya çalıştığı ancak bazı hukukçuların bu gerçekleşirse hükümetinde örgüte yardım ve yataklıktan yargılanacağı uyarısı olduğu konusundaki soruya, "Ergenekon, Balyoz, KCK dedikleri operasyonların tamamı bugün paralel yapı dedikleri polislerin, savcıların eliyle yapıldı. Sayın Erdoğan meşhur savcıya kendi arabasını tahsis etti, yetmedi yürekli savcı diye ilan etti. Şimdi bir kere sizin kamuoyuna bir özür borcunuz var. Çıkacaksınız cumhurbaşkanı olarak,  76 milyon kusura bakmayaın ben yanlış yaptım derseniz bu anlamlı olur. Şimdi bu özür dilemeyeceksiniz, işinize gelen bütün pis işlerinizi temizleteceksiniz. Ne zamana kadar? Ne zaman ki geldi Bilal'e dokundu. Kıyamet koptu. Şimdi eğer bütün bu ortadaki belgeler düzmeceyse, iftiraysa biz sonuna kadar iktidarın yanında oluruz. Ama maalesef fezlekeleri niye kaçırıyorsunuz? Komisyon oluştu, dosyalar şu an ortada yok. Niye korkuyorsunuz? Eğer size kumpas kurulduysa sizin yanınızda olalım ama bu dosyalar gerçekse bunun da gereğini yapalım." şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanının yemin töreninde yaşanan gerginlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Anayasayı ihlal edenlere ağır bedeller ödetilir. Bir ülkenin cumhurbaşkanının en önemli özelliği anayasayı korumaktır. Şimdi en tepedeki adam anayasayı çiğnemeye kalkarsa bizden kimse saygı beklemesin. Bu ülkenin anayasasına saygılı olacaksınız. Hukuka saygılı olacaklar." dedi.

    Perşembe, 04 Eylül 2014 21:21

Bağlantılı Konular