Gürsel Tekin, iş cinayetleri hakkında konuştu

Mecidiyeköy'de yaşanan asansör kazasında 10 işçinin yaşamını yitirmesinin ardından Gürsel Tekin, Halk TV'de önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de sadece sekiz ayda 1150 kişinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini belirten Tekin, "Bugün Sayın Davutoğlu iş yasasını gözden geçireceğiz diyor. Ey Davutoğlu, yasaya falan saygınız olmayabilir, inançlı insanlarsınız hiç olmazsa inandığınız değerlere saygınız olsun. Türkiye'de sanki yeni iş kazası olmuş. Şu anda size 20 tane yakın tarihimizdeki iş cinayetlerini anlatabilirim. Esenyurt'ta on insanımız diri diri yandı. Ayamama deresinde 35 kişi sele kapıldı. Zeytinburnu'nda patlamada 28 insanımız hayatını kaybetti. Soma'sından, Yozgat'ından, Zonguldak'ından onlarca sayabilirim. Bütün bunların karşısında bir ülkenin başbakanı diyor ki, iş yasasını gözden geçireceğim. 2011 yılında CHP, İLO sözleşmesine uygun kanun teklifi verdi hala o raflarda bizim dosyamız bekliyor." dedi.

İstanbul'da 2008 yılında eylem yaptıklarını ve dava açtıklarını dile getiren Gürsel Tekin, "2008 yılında özellikle İstanbul'un merkezi yerlerinde, gözü dönmüş beton lobileri İstanbul'u nasıl talan edebiliriz, en son buranın TOKİ'ye devrinde 2 kez eylem yaptım. Eylem yetmedi aynı zamanda dava açtık. Çünkü orada insan cinayetlerinin öncesinde bir de doğa katliamı vardı daha önce yeşili doğayı katlettiler. Yine bu AKP'nin organize işlerinde olduğu gibi, bilirkişi müessesesi aslında geçmiş dönemde bilirkişilere baktığınızda daha çok bilim insanları daha vicdanlı davranırlardı ama torba yasayla bunları da bypass ettiler. Kendilerine uygun bilirkişiler yerleştirdiler. Eğer o bilirkişiler bizi dinliyorlarsa vicdanınız, namusunuz haysiyetiniz varsa, o altına imza attığınız bilirkişi raporuyla bugün 10 kişi hayatını kaybetti. Nasıl yatacaksınız, nasıl uyuyacaksınız ben çok merak ediyorum. Aslında bu firmalara baktığınızda bu firmalar AKP'nin çok yakın firmaları. Zaten o işleri farklı firmaların çok alma şansı yok. Tüm bunlara baktığınızda Sayın Başbakn biraz vicdanınız varsa, Cumhuriyet Halk Partisi'nin vermiş olduğu kanun teklifini ivedilikle aşağı indirin ve bir daha iş cinayetleri olmasın." şeklinde konuştu.


 

    Pazar, 07 Eylül 2014 22:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica