"Biz bugünkü gidişattan rahatsız olan herkesin limanı olacağız"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CNN Türk'te bugün başlayan kurultayı değerlendirdi ve CHP'nin sağa kaydığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Bazı CHP'li milletvekilleri tarafından da dile getirilen CHP'nin sağa kaydığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Gürsel Tekin, "CHP kültüründe büyüyen bir insan olarak part içi kısır tartışmalara girmedim ama Kılıçdaroğlu gibi sol ve sosyal demokrat görüşten gelen bir insana parti sağa mı kayıyor diye biz dinlemekten bıktık arkadaşlar söylemekten bıkmadı. Siyasal tarihin tamamında gerek merkez sağda gerek merkez solda onlarca insan siyasal partilere dahil olmuştur. Bakın AKP'de sosyalist arkadaşlar var. Keşke onlar becerebilseydi de AKP sol parti olabilseydi. Böyle bir dünya yok.

Türkiye'nin geleceği ile ilgili kaygı taşıyan insanlar bu limana geliyor. CHP herkese liman olmak zorunda. CHP'ye gelenleri geçmişiyle yargılamak çok vicdani değildir. Biz herkesi partiye davet etmek orundayız. Biz bugünkü gidişattan rahatsız olan herkesin limanı olacağız. Soma'da, Gezi'de, Roboski'de hayatını kaybedenlerin sağcısı solcusu aranır mı? Herkese limanımızı açmak zorundayız. Yeni Türkiye diyorlar ya yeni CHP bu yeni CHP'de demokrasi sınırsız işleyecektir. Gezi mağdurlarının, bu ülkenin mağdurlarının limanı olmak zorundayız."
dedi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yeni dünya ve yeni Türkiye ekonomisi üzerine 6 aydır önemli ekonomistlerle görüştüğünü ve kurultayda da ekonomi, kalkınma ve dış politika konularına değineceğini dile getirdi.

CHP'nin Kürt sorununa yaklaşımı konusunda da açıklamalarda bulunan Tekin, "Kürt sorunu konusunda bize ciddi haksızlık yapıldığını görüyorum. CHP bu konuda duyarlıdır. Bizim 19 maddemiz vardı biliyorsunuz daha barış süreci başlamadan kanun teklifi olarak parlamentoya verdik bir tanesi bile müzakere edilmedi." dedi.

Gürsel Tekin, Selahattin Demirtaş'ın CHP kurultay sonrası yüzünü sola dönerse diyaloğa hazırız şeklindeki açıklamasına, "Barış süreciyle ilgili ne geldi de parlamentoda CHP hayır dedi? Sürecin önündeki tek engel AKP'dir. Barış için ne gelirse biz elimizden geleni yaparız" şeklinde yanıt verdi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 05 Eylül 2014 11:31

Bağlantılı Konular