Gürsel Tekin, kurultay öncesi Habertürk'ün sorularını yanıtladı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 18. Olağanüstü Kurultay öncesi Habertürk'te Nilgün Balkaç'ın konuğu oldu.

Gürsel Tekin, CHP'de neden bu kadar çok kurultay yapılıyor sorusuna, "Aslında tabi doğal olarak bizi izleyenlerde bu CHP'nin işi gücü yok mu sürekli kurultay yapıyor diyebilir. Dünyanın her yerinde demokrasiyi güçlendirmek istiyorsanız parti içindeki mekanizmayı güçlendirmeniz lazım. Siyasette demokrasi yoksa hiçbir yerde olmaz. Herkes ısrarla CHP'nin AKP'lileşmesini istiyor. CHP'de AKP'lileşirse tamamen demokrasiyi rafa kaldırmış oluruz. Keşke her parti seçimli kurultay değil ama her yıl üç kurultay yapsa. Bakın Türkiye'nin en önemli sorunu eğitim. Siyasi partilerin bununla ilgili de kurultay yapması gerekiyor." dedi.

Yerel seçimlerde Mansur Yavaş'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin  İhsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle CHP'nin sağa kaydığı yönündeki söylemleri de değerlendiren Tekin, "CHP'nin ilkeleri çok nettir. Kişilerin bir siyasi partinin ilkelerini değiştirmesi mümkün değildir. CHP bugüne kadar kurulmuş 363 tane partinin ana partisidir." dedi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Kürt meselesi konusunda CHP'nin 19 maddelik kanun teklifi  verdiğini, bu konuda duyarsız bir parti olmadığını da dile getirdi.

Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'unun kalkınma, eğitim ve dış politika konularında öncelikli konuşacağını belirten Gürsel Tekin, "Genel Başkanımız Dersimlidir, zor şartlarda kendini yetiştirmiştir ve CHP'nin genel başkanıdır. Genel Başkanımız gibi Anadolunun bağrından çıkmış, kendi imkanlarıyla kendini yetiştirmiş çok önemli ekonomistlerimiz var. Seçimlerden sonra Genel Başkanımızla ekonomi konusunu 6 aydır konuştular, tartıştılar. Türkiye'nin beklentilerine cevap verebilecek yeni bir ekonomik model geliyor." dedi.


 

    Cuma, 05 Eylül 2014 10:20

Bağlantılı Konular