"Bizi ilgilendiren Türkiye'nin çatlamasıdır. O zaman CHP'nin sessiz kalması mümkün değildir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Habertürk'ün canlı yayınında Murat Karataş'ın sorularını yanıtladı.


Murat Karataş: "CHP'de baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bugün programında olmamasına rağmen İstanbul'a geldi. Atatürk havalimanından ayrılırken haberciler her zaman olduğu gibi takip etmek istediler ancak habercilerin önü kesildi haberciler takip edemediler. Ardından Kılıçdaroğlu beraberindekilerle birlikte bir otele gitti. Orada bir toplantı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat sürdü bu toplantı. O toplantının ardından yine hemen aynı hızla Ankara'ya döndü. Peki toplantıda neler konuşuldu, kimler katıldı toplantıya ve toplantı neden gerçekleşti? CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yanımızda kendisine yönelteceğiz bu soruları. Efendim toplantıya kimler katıldı, neler konuşuldu?"

Gürsel Tekin: "Önce bir haberi düzelteyim. Yani Sayın Kılıçdaroğlu habercilerden kaçmış değildir. Sadece basın toplantısı yapmayacağını ifade etmişti. Bizim bugün Sayın Genel Başkanımız çok önemli Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu gerek ekonomide, gerek iç politikada ve dış politikada önemli uzman bir ekiple 2-2,5 saat ya da 3 saate yakın bir görüşme yapıldı. Türkiye'de ne oluyor, dünyada ne oluyor? Ortadoğu coğrafyasında ne oluyor? Türkiye ekonomisi ne durumdadır? Bütün bunları konuştuk tartıştık. Bunun için baş döndürücü bir trafik yok. Aslında Sayın Genel Başkanımız ortalama her iki ay zaman zaman her ay yapmış olduğu toplantılardı. Belki bugüne kadar basına kapalı olduğu için, yansımadığı için bugün siz fark etmiş oldunuz. Yani çok özel bir toplantı değil."

Murat Karataş: "Yani kurultay konuşulmadı diyorsunuz toplantıda?"

Gürsel Tekin: "Hayır hayır. Bizim CHP Genel Merkezi dahil olmak üzere sadece dün MYK'da kurultay takvimini ve tarihini açıklamışız. Onun ötesinde biz bir kurultay telaşı içinde değiliz. Tam tersine Türkiye'nin geleceğiyle ilgili telaşlarımız var. Sayın Genel Başkanımızda aslında bugünkü toplantının temel nedeni de bu. Hem hukuksal, hem son dönemdeki siyasal meseleleri uzun uzun konuştuk. Yani bir ülkenin Başbakanı yok şuanda. Herhalde Sayın Kılıçdaroğlu'nun ya da bizlerin gündeminin birinci önceliği olması gerektiğine inanıyoruz."

Murat Karataş: "Sizin toplantıda olduğunuz dakikalarda Muharrem İnce'de görevinden istifa etti ve aday olduğunu açıkladı."

Gürsel Tekin: "Hayırlı uğurlu olsun."

Murat Karataş: "Toplantı sırasında bu açıklamayı izlediniz mi?"

Gürsel Tekin: "Hayır izleyemedik. Sayın Grup Başkanvekilimiz Sayın Genel Başkanımızı biz yoldayken aradı. Cumhuriyet Halk Partisi nezaketi içerisinde Sayın Genel Başkandan izin isteyerek aday adayı olacağını ifade etti. Sayın Genel Başkanımızda hayırlı olsun dedi. Ama basın toplantısını izleyemedik."

Murat Karataş: "Peki kimler vardı efendim toplantıda?"

Gürsel Tekin: "Şu anda isimlerini veremem. Yani arkadaşlarımızın izni olmadan o isimleri vermemin... Ama şunu söyleyebilirim. Gerçekten Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu gerek içerde, gerek dışarda ekonomi bilgisi, dış politika, iç politika konusunda çok önemli şahsiyetler. Sadece o kadarını söyleyebilirim."

Murat Karataş: "Sayın İnce'nin adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Gürsel Telin: "Hayırlı uğurlu olsun başarılar diliyorum."

Murat Karataş: "Bir eleştirisi oldu toplantı sırasında seyircisiz bir salonda yapılacak şeklinde. Buna ne dersiniz?"

Gürsel Tekin: "Şimdi tabi sözkonusu CHP olunca basın medyada bunu haber yapabiliyor. Ama umut ederim ki en azından geçmiş dönemdeki haberlerinize baktığınızda Sayın Başbakan orada aday adaylığını açıkladığında ya da bir iki kongre yaptığında şatafat içerisinde bütün medya vermişti. Hiç kimse AKP'nin toplantısının ya ufacık bir salonda oldu eleştirisini yapmamıştı. Umut ederim ki herhalde bunu çok merak edenler belli ki Muharrem beye de yanlış bilgi verilmiş. Arkadaşlarımız bir salona gidip baktığında böyle bir şey olmadığını, çok sayıda insanları rahatlıkla alabileceğini, kesinlikle seyircisiz. Hele sözkonusu Cumhuriyet Halk Partisi kongresi olursa seyircisiz olabilir mi bu? Başka siyasi partiler için geçerlide CHP için geçerli olan bir şey değildir. Son derece düzenli, gerek basının, medyanın, gerekse seyircilerimizin rahatlıkla kongre atmosferini izleyebileceği bir alandır, bir salondur. O konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Ama arkadaşlarımız keşke salona bakarak söylemiş olsaydı en azından bir bilgi sahibi olmuş olurlardı."

Murat Karataş: "Peki bir spor salonu ayarlanamaz mıydı ya da spor salonlarıyla görüşüldü mü?"

Gürsel Tekin: "Tabi ki. Spor salonlarının tamamı dolu. Biliyorsunuz futbol sezonu. Arena düşünüyorduk. Arena'nın uygun olmadığı söylendi ve arkadaşlarımızda sorabilir. Biz salonlardan kaçan bir insan değiliz ve kaldı ki biz bu kongremizi coşku içerisinde bir iktidar kongresine dönüştürmek istiyoruz. Bir çekişme hiçbir kimse. Özellikle basınımızın, medyamızın dikkatini çekmek istiyorum. Öyle Cumhuriyet Halk Partisinde bir kırılma, bir darılma, bir şey beklemesinler. Son derece nezaket kuralları içerisinde bir yarış olacak. Sayın İnce'ye de başarılar diliyorum. Umut ederim ki demokrasi kazanır."

Murat Karataş: "Baş döndürücü bir trafik var dedik CHP'de. Sayın Gürsel Tekin katılmadı ancak bu trafiğin ayrıntılarını aktarmaya çalışacağız."

Gürsel Tekin: "Ayrıntılarını görmek istiyorlarsa, eğer gerçekten bu ayrıntıları merak eden dostlarımız Türkiye'nin son dönemlerde, son bir haftadır yaşamış olduğu devlet krizini ve çok ciddi bir şekilde özellikle yani Cumhuriyet Halk Partililerin söylemiş olduğu cümlelerin bir anlamı olmayabilir. Ama Sayın Cemil Çiçek'in, Sayın Ali Babacan'ın söylediklerini herhalde herkesin dikkate alması gerektiğine inanıyorum. Sayın Cemil Çiçek şu vurguyu yaptı. Demokrasinin kıymetini bilin. Herhalde bunun ne anlam ifade ettiğini televizyoncular, gazeteciler çok iyi bilir. Yurttaşlarımızda biliyor. Yine Sayın Ali Babacan'ın özellikle son dönemlerde Sayın Başbakanın danışmanlarıyla polemiğe girerek ekonomideki kırılmaların hangi noktada olduğunu. Bugün bunları görüştük."

Murat Karataş: "Yani AKP içerisinde bir çatlak var diyorsunuz siz?"

Gürsel Tekin: "Bizi çok ilgilendirmiyor. Yani AKP içerisinde çatlak mı olur, kim başbakan olacak, kim bakan olacak. Tabi ki bu kararı kendileri verecek. Ama bizi ilgilendiren Türkiye'nin çatlamasıdır. Türkiye çatlarsa elbette bu konuda Cumhuriyet Halk Partisinin sessiz kalması mümkün değildir."

Murat Karataş: "O zaman şunu anlıyoruz ki bugün yaptığınız toplantıda ağırlıklı olarak ekonomi konuşuldu."

Gürsel Tekin: "Ekonomi, iç politika, dış politika, Ortadoğu. Çok yönlü yani."

Murat Karataş: "Peki teşekkür ediyoruz efendim katıldığınız için."

    Pazartesi, 18 Ağustos 2014 16:35

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica