Gürsel Tekin: "Ekmel Bey siyasal islamcı değil bilim insanıdır"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Ben TV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkındaki eleştirilere, "Demokrasilerde olması gereken uzlaşma kültürünü nasıl sağlayabiliriz bu çok önemli. Farklı birçok siyasi partiyi bir arada tutacaksınız ve bir adaya ikna edeceksiniz. Geçmiş dönemlerde de uzlaşma kültürünü yakalayabilmiş olsaydık belki bu ülkede bu darbeler, bu sıkıntılı süreçlerin hiç birisiyle karşı karşıya gelmemiş olurduk. İlk kez bu uzlaşma kültürü yakalanmıştır. Bu çok başarılı takdir edilmesi gereken bir meseledir.

Ekmel Bey siyasal islamcı değil bilim insanıdır. Uluslararası arenada da bütün dünyanın takdirini kazanmış, doğu ile batı arasında entegrasyon için ciddi mücadele etmiş bir insandır."
şeklinde yanıt verdi.

Irak'ta yaşanan olayları da değerlendiren Gürsel Tekin, "Bizim önderimiz Mustafa Kemal Atatürk der ki, "Yurtta sulh cihanda sulh" Mustafa Kemal Atatürk ve İstmet İnönü savaş cephelerinden geldikleri için, savaşın ne kadar acımasız olduğunu bildikleri için savaşın mümkün olduğunca dışında kalmışlar. 90 yıllık cumhuriyet tarihimizde Ortadoğu'da yaşanan bütün sorunlarda olabildiğince barışçıl bir duruş segilemişler, taraf olmamışlar. Ama ne gariptir kardeşim, bir iktidar geldi. Ne olduysa işte Davos'ta biri one minute de dedi buna one minute dedi. Ortadoğu'nun kahramanı gibi dolaştırdılar. Bölgenin en saygın ülkesi konumunda olan Türkiye Ortadoğu coğrafyasına girebilecek durumda değil. Yine bir terör örgütü bugün dünyanın gözü önünde insanların kafasını kesebilecek durumdadır. Bunun karşısında bir iktidar Berkin Elvan gibi 14-15 yaşındaki bir çocuğa terörist diyip insanların kafasını kesen, insafsızca infaz edenlere terörist diyemeyecek duruma gelmişse, neden Ekmel Bey dediğimiz herkesin anlaması gerekiyor." dedi.

    Cuma, 27 Haziran 2014 15:12

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica