Gürsel Tekin, Kanal 5'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Kanal 5 'in yayın konuğu oldu ve CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ismini belirlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de ilk kez millet iradesiyle cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını belirten Gürsel Tekin, büyük bir uzlaşı yakalama çabasıyla hareket ederek, sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla ve siyasi partilerle görüşmeler yapıldığını ve profil olarak yapılan tarifin Ekmeleddin İhsanoğlu'na uygun bir tarif olduğunu dile getirdi. Gürsel Tekin, "Sayın İhsanoğlu uluslararası arenada dünya kamuoyunda çok tanınan bir isimdir. Uluslararası arenada saygınlığı olan bir insandır." şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin, İhsanoğlu'na CHP içinden yöneltilen eleştirilerle ilgili de "Sol yelpazede bir siyasi partinin kendi mutfağının dışında farklı bir siyasal alanda bir aday tercih etmesi zaman zaman içerde bu tür rahatsızlıklar yaratabilir.  Ama ben inanıyorum ki bugün eleştirel bakan arkadaşlarımız önümüzdeki günlerde Sayın İhsanoğlu'nun kişiliğiyle ilgili, bilgi birikimiyle ilgili bilgi sahibi olduklarında bu düşüncelerinin değişeceği inancı içerisindeyim." diye değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, IŞİD tarafından kaçırılan vatandaşlara ilişkin soruya, "İki gün önce gerek Dışişleri Bakanı, gerek Sayın Arınç büyütülecek bir şey yok dediler. Nasıl büyütülecek bir şey yok Allah aşkına? 56 tane insan rehin, nerede olduğu bilinmeyen, nasıl bir süreçle karşılaşılacağının bilinmediği bir ortamda büyütülecek bir şey yok demek, bu meseleleri ciddiye almamak demektir. Acaba 38 tane tır şoföründen bir tanesi bugün Akp yetkililerinin, bakanların çocukları olsaydı böyle mi davranırlardı?" şeklinde cevap verdi.

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 22:56

Bağlantılı Konular