"İnsanları kömür ocaklarına mahkum ettiler"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sektereti Gürsel Tekin, Samanyolu Haber TV'de Günlük Özel programının yayın konuğu oldu.

Soma'da yaşananları değerlendiren Gürsel Tekin, "Bir algı yönetimiyle 17 kişiyle başladı bugün 300 yarın ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu saate kadar kaç ölümüzün olduğunu hepimizin öğrenmiş olması gerektiğine inanıyorum. Neden böyle sürüncemede kalıyor onu da net bir şekilde anlayabilmiş değiliz. Özellikle Genel Başkanımızla giderken bu acılı günlerde siyasetin konuşulmaması, bir birliğin sağlanabilmesi, içerdeki canların ivedilikle kurtulabilmesi için yapılması gereken ne varsa ana muhalefet olarak biz de katkı sunabilir miyiz, Sayın Genel Başkanımız bölgedeki bütün belediyelere talimat verdi ve bütün arkadaşlarımız araçlarıyla gereçleriyle katkı sunmak için oradaydılar. Sayın Genel Başkanımız siyasal cümlelerin olmaması için çok nazikçe cümleler kullandı. Kaldı ki Enerji Bakanı'nın bize vermiş olduğu briefingte gerçekten can sıkıcı ve kabul edilemeyecek olaylar vardı. Bunları bile zikretmedi çünkü zamanı değildi. Ne zaman ki Başbakan Soma Belediyesi'nde açıklama yaparken özellikle CHP milletvekillerinin verdiği soru önergesinden sonra olayı siyasallaştırdılar.

Tabi konuşulacak çok şeyler var, yaralarımız çok taze. Önümüzdeki günlerde CHP olarak hem bu sorunun neden kaynaklandığını, ihmallerin neler olduğunu kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Gürsel Tekin, CHP'nin hem Ankara'daki kriz masasında hem de Soma'da çalışmalar yapıldığını ve önemli verilerin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını belirttti.

Gürsel Tekin, "Bütün bu manzaralara baktığımızda sadece bugün değil son yıllarda bu iş cinayetleri hemen hemen her ay ortalama 50-70 arası insan yaşamını kaybediyor. Biz CHP olarak bu konuda duyarlılığımızı her zaman sıcak tuttuk. Defalarca soru önergeleri, kanun teklifleri verdik. Aslında milletvekil arkadaşlarımızın vermiş olduğu teklif incelenebilseydi hatta bunu oylarıyla reddeden milletvekilleri içeriğini incelemiş olsalardı belki bugünkü bu acıyla karşı karşıya kalmamış olacaktık. Ama parlamentoda bir önyargıyla bugüne kadar muhalefetin getirmiş olduğu olumlu kanun tekliflerinin çoğu ne yazık ki reddedilmiştir.

Maalesef üzülerek söylemek istiyorum ki ihmaller diz boyu. Aynı zamanda nezaketsizlik diz boyu. Oradaki yaşanmış acıların bile tölere edilmesi gerekirken, acıların gazla jobla dağıtılması acıya acı katmaktır. Bugün sosyal medyada özellikle AKP'lilerin, bizlerin 1 Mayıs günü yoğun gaz altında ne olduğu belli olmayan bir provakatörle benim tartışmamı sanki Soma'da bir vatandaşa tepki göstermişim gibi kamuoyunda görüyorum. Bu çok çirkindir. Çok merak eden varsa Beşiktaş'ta MOBESE sistemini açıp baksınlar. Doğrusu bende merak ediyorum kim olduğunu. En çirkini de bunun Soma'da gibi yansıtılmasıdır."
dedi.

Gürsel Tekin, iktidarın Soma ile ilgili CHP'nin meclis araştırmasını reddetmişken yaşanan olaylardan sonra kendisinin bir meclis araştırması istemesine ilişkin bir soruyu, "Böylesi bir acılı ortamda bu teklifi verenler keşke 20 gün önce bırakın CHP'nin teklifini kendileri de o zaman verebilirlerdi. Özellikle iş cinayetleriyle ilgili onlarca teklif verdi. Yetmedi AYM'ye götürdü. Tüm bunlara baktığımızda insanlara hakaret edercesine böyle bir teklif gelmesini çok hoş kabul etmiyorum. Elbette bu meselelerin çözülmesi için Parlamneto'da yapılması gereken ne varsa biz CHP olarak buna destek veririz. Ama keşke CHP bunu gündeme getirdiğinde AKP bunu desteklemiş olsaydı belki bugün bu acıları yaşamamış olacaktık" diye yanıtladı.

Oradaki yurttaşların önemli kısmınım Ege coğrafyasındaki insanlar olduğunu söyleyen Tekin, "Tarımı ve hayvancılığı bitirip insanları kömür ocaklarına mahkum eder hale getirdiler. Aynı zamanda örgütlü toplumun oluşmaması için iktidarın baskısı her alanda olduğu gibi oradaki sendikalarda da olmuştur. Oradaki sendikayı bile işveren belirliyorsa oradaki işçilerimizin sorunlarının tartışılması söz konusu bile olamıyor."şeklinde konuştu.

Maden kazalarında Türkiye'nin birinci sırada olmasına ilişkin, "Başbakan'ın referans olarak 1860'ı göstermesi düşündürücü ve şaşırtıcı bir manzara. Tüm bunlara baktığımızda özellikle Almanya en önemli maden ocaklarının, ağır işçiliğin olduğu bir yerdir. Orada 1940'tan sonra enredeyse sıfır noktada. Demek ki kader onlara işlememiş. Elbette hepimiz kadere inanırız ama bu kadar ihmali getirip kadere bağlamak inançlarımıza da uygun değildir." diye değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, Soma'da insanların acılı olduğunu ve oraya giden siyasilere tepki göstermesinin normal olduğunu burada siyasilerin sağduyulu ve hoşgörülü olması gerektiğini dile getirdi.

Başbakanın müşavirinin vatandaşa attığı tekmenin dünya basınında yer aldığını belirten Tekin, "Türkiye gibi önemli bir ülkenin dünya kamuoyunda prestij kaybetmesi hepimizi üzer. Bunun bir savunma gibi yapıldığının da dile getirilmesi kabul edilir değildir. Özür dilenmesi gerekirken bunu da meşrulaştırmaya çalışmak dünya kamuoyuna yansıyacaktır." dedi.

 

    Cuma, 16 May 2014 23:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica