Gürsel Tekin: "Gelecek nesillere korku bırakmayın!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,  Fox TV'de  İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının yayın konuğu oldu. Gürsel Tekin, "Herkes CHP'yi AKP olarak görmek istiyor. Farklı düşünceler siyasi partiler için zenginliktir. Eğer bu zenginlik siyasette oluşursa Türkiye'de de demokrasi zenginleştirilir. Siyaset daraltılırsa Başbakan'ın çizmiş olduğu çerçevenin içine girilir." dedi.

Geçtiğimiz yıllarda dinlemelere ilişkin soru önergesi verdiğini ancak yeterli bir cevap alamadığını belirten Gürsel Tekin, Başbakan'ın kendisinin de dinlendiğini açıkladığını ancak dinlemeyi yapanlarla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadığını dile getirdi.

Gürsel Tekin, "Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı'nın tehdit edildiğini, eğer cumhurbaşkanı güvende değilse yurttaş olarak hiçbirimizin güvende olmadığını söyledim. Hatta Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulundum; Sayın Cumhurbaşkanı kimler sizi tehdit ediyor, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak size sonuna kadar sahip çıkarız dedim. Ama kimseden ses çıkmadı. Dün de Başbakan çıktı kendisi ilan etti. Şu çok tehlikleli; bir ülkenin yöneticilerinin güvenliği yoksa bu çok tehlikelidir.

Başbakan özellikle Sayın Gül'ün  2007 yılında da cumhurbaşkanı olmasını istemedi. Maalesef koşullar Sayın Gül'ü cumhurbaşkanı yaptı. Görünen şu ki, Sayın Gül'le ilgili ve  Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın olası cumhurbaşkanı adayı olmasını düşünerek havuz medyası çok ciddi saldırıda bulunuyor. Düne kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı baştacınızdı birden bire fotoğrafları çıktı."
şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda aklında kim olduğu ile ilgili,"Mutlaka kendisi var da kendisinin zor olacağını biliyor. Şartları uygun değil bunun için. Bu kadar otoriter, hukukun, özgürlüklerin yok sayıldığı bir ortamda insanların bunu kabul etmesi mümkün değil. Evrensel hukuk hepimize lazım, başta Başbakan'a lazım olacaktır." dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Abdullah Gül'ü desteklemeyeceğini dile getiren Tekin, "Bizim cumhurbaşkanı beklentimiz, bütün bu yasaklar karşısında gerçekten anayasaya sahip çıkabilecek, insanların kendisine güvence gibi görebileceği; iş dünyasının, basın patronunun, işçinin, memurun, polisin güvence olarak görebileceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var. Gerçekten bu vasıflarda çok sayıda insan var." dedi.

Başbakan'ın 1915'le ilgili başsağlığı mesajının çok insani bir mesaj olduğunu belirten Gürsel Tekin, "Aynı Başbakan daha yakın tarihimizde hayatını kaybetmiş çocuklarımız için de keşke başsağlığı dileyebilseydi." şeklinde konuştu.

CHP, MHP ile ortak aday gösterebilir mi sorusuna, "CHP ve MHP'nin ortak adayından ziyade toplumsal bir ortak adaya ihtiyaç var. Gerçekten demokrasi ve özgürlük talebi olan herkesin destek vereceği bir isim olmalı. Bunun için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu coğrafyada bu vasıflarda çok sayıda isim var." şeklinde yanıt veren Gürsel Tekin,"Buradan herkese çağrıda bulunuyorum, gelin gelecek nesillere ülkeye eser bırakın korku bırakmayın" diye ekledi.

CHP'de zaman zaman eksiklerin nasıl telafi edilebileceğinin tartışıldığını belirten Gürsel Tekin, "90'dan sonra CHP'nin iç mekanizmaları kurultaylarla zamanını boşa harcamıştır. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu'nun döneminde gerçekten Türkiye'yi karış karış dolaşıyoruz ama biraz zamana ihtiyaç var. Herkes CHP'yi AKP olarak görmek istiyor. Farklı düşünceler siyasi partiler için zenginliktir. Eğer bu zenginlik siyasette oluşursa Türkiye'de de demokrasi zenginleştirilir. Siyaset daraltılırsa Başbakan'ın çizmiş olduğu çerçevenin içine girilir. Bakın mesela böyle bir sorun bizde olmuş olsaydı her gün birimize mikrofon dayatılırdı ne olacak, Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olacak mı olmayacak mı diye. Bir tek AKP'liye soramıyorlar niye; "Biz bilmeyiz." Kim bilecek? Herşeye Başbakan karar verecekse, siz nesiniz orada? Şimdi böyle AKP'lileşmiş bir CHP olursa demorkasiye çok ciddi zarar verilir." dedi.

    Perşembe, 24 Nisan 2014 11:10

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica