"İstanbul'da bir milyon kent mağduru olacak"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Artı Bir TV'nin konuğu oldu ve Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ana Muhalefet Liderinin mecliste saldırıya uğramasının ciddi bir soruşturma gerektirdiğini belirten Gürsel Tekin, "Terörle mücadelede nelerin sorulcağını polisler elbette çok iyi bilir. Biz elimize ulaşan bilgileri paylaşmıyoruz soruşturma sağlıklı yürüsün diye. Örneğin herhangi bir siyasi partiye üye misiniz diye sorulmuyor. Dört gün önce uyuşturucu aldım diyor ama polis operasyon yapmıyor mesela. Profesyonel bir kişi olduğu belli çünkü parlamentoya girişi, nerede duracağı ve eylemini gerçekleştireceği yer BDP'nin kapısının önü. Bu da çok manidar. İki parti arasında ciddi sıkıntı yaratabilecek bir duruştur.

Kendisinin tarif ettiği güzergahlarda MOBESE'ler var, kameralar var. Bu güzergahtan gelirken tek mi geldi, organize bir iş midir tespit edilebilir. İkincisi iki telefon hattı var ama yanına telefon almıyor. Bir başka önemli nokta facebook sayfasına Deniz Gezmiş'in resmini koyuyor hedef şaşırtmak için. Bunların hepsinin soruşturulacağını umuyorum."
dedi.

Gürsel Tekin, saldırganın kısa sürede serbest bırakılmasıyla ilgili, "Yakında herhalde Ziraat Bankası Yönetim Kuruluna da gidebilir diye düşündüm. En azından bir kaç gün soruşturmanın sürmesi gerekiyordu. Böyle alelacele yapılması da bu duruma ne kadar ciddiyetsiz yaklaşıldığının göstergsidir." şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin Türkiye'de sadece iktidarın değil devletin kurumlarının da çürüdüğünü ve herşey suç sayılırken yolsuzluğun suç olmaktan çıktığını ifade etti.

Yerel seçimlerin ardından İstanbul ile ilgili açıklamalar yapan Tekin, "Önümüzdeki günlerde İstanbul'da belli bölgelerde bir milyon yurttaş kent mağduru olacak. Tarlabaşı'nda sadece Başbakan'a yakın iki iş adamı kazansın diye orada insanlar sürgüne tabi tutuldular. Topbaş'ın ve siyasilerin İstanbul'u nasıl ranta tabi tuttugunu tabi ki biz anlatacağız. Ortada bir soygun varsa bu soygunu yapanlar da ortadaysa bunun hesabının sorulması gerekir." dedi.

    Perşembe, 10 Nisan 2014 21:27

Bağlantılı Konular