"Anayasaya sahip çıkabilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Habertürk'ün yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda yaptı. Gürsel Tekin, seçim güvenliğine ilişkin, "Evrensel kurallar içerisinde, bu seçim güvenliğinin tek tartışıldığı ülke olduğumuzu hepimizin bilmesi gerekir. İlk kez Türkiye'de yurttaşlarımızın yüzde 90'ı duyarlı davranmış ve oy kullanmıştır. Sonucu değişitirir, değiştirmez hiç önemli değil ama bir ülkede oy çalınabiliyorsa bu bir demokrasi ayıbıdır."değerlendirmesinde bulundu.


Gürsel Tekin, Ergenekon Davası'nda, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin açıkladığı gerekçeli kararla ilgili iktidara muhalefet olabilecek unsurların bir pakete konulması emri verildiğini dile getirerek, "Sayın Başbakan çıkıp "Ben bu davaların savcısıyım" dedi. Bir davanın savcısı olacaksınız, benzer bir davayla siz karşı karşıya kalınca döneceksiniz kumpas kuruldu diyeceksiniz. Suç ve suçlular ne yazık ki ayrıştırılamadı. İktidara muhalefet olabilecek olası unsurlar ne yazık ki suç unsuru olarak görülmüştür. Yargının bu kadar derdest edildiği bir ortamda süreç nasıl olacak hepimiz göreceğiz." dedi.

Gürsel Tekin ayrıca siyasetin müdahale ettiği bir yerde yargının sağlıklı işlemesinin mümkün olmadığını da belirtti.
 

"Devletin kurumu iktidarın kurumu değildir"
Parti içinde yerel seçim sonuçlarının muhasebesini yaptıklarını söyleyen Gürsel Tekin, "CHP olarak elbette bunun muhasebesini yapıyoruz. Nerede eksik yaptık, nerede yanlış yaptık. Büyükşehirlerde çok ciddi hatalarımızın olduğunu ve bu hataların  kısa süre içinde telafi edilebileceğini kamuoyuna beyan etmek istiyoruz." dedi.

Seçim sonrası meydana gelen itirazlar ve şaibeli sonuçlar için değerlendirme de bulunarak, "Evrensel kurallar içerisinde, bu seçim güvenliğinin tek tartışıldığı ülke olduğumuzu hepimizin bilmesi gerekir. İlk kez Türkiye'de yurttaşlarımızın yüzde 90'ı duyarlı davranmış ve oy kullanmıştır. Sonucu değişitirir, değiştirmez hiç önemli değil ama bir ülkede oy çalınabiliyorsa bu bir demokrasi ayıbıdır. Bir oyun bile insanlar için namus olduğunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor. Bir oyun bile önemi çok büyüktür. Devletin varlık sebebi vatandaşın oylarına sahip çıkmaktır. Devletin kurumu iktidarın kurumu değildir. Bu kurumlar sağlıklı bir şekilde seçimleri yapmak zorundadır. Her oyun sorumlusu devletin kurumlarıdır siyasi partiler değildir." şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin, Güneydoğu'da yerel seçimlerde farklı bir atmosfer beklemenin  doğru bir tavır olmadğını, BDP'nin önemli tabanının CHP'den koptuğunu orada farklı bir sonuç beklemediklerini söyledi. Orta Anadolu'da ise seçmenlerin, MHP adayının güçlü olduğu yerde MHP'yi, CHP adayının güçlü olduğu yerde CHP'yi desteklenmesinin sonucunda bazı oyların MHP'ye yöneldiğini dile getirdi.

Enerji Bakanı'nın seçim günü yaşanan elektirik kesintileriyle ilgili yapmış olduğu "Trafoya kedi girdi" açıklamasını eleştiren Gürsel Tekin, bu açıklamaların Türkiye'nin uluslararası arenadaki saygınlığını etkilediğini ve söz konusu yerlerde jeneratör bulunması gerektiğini belirtti.

"Türkiye Cumhurbaşkanı'nı arıyoruz"
Gürsel Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile ortak hareket edebileceklerini dile getirmesinin ardından MHP'nin "CHP'de bu konuda oturup konuşsak kiminle konuşacağız? Anayasa Komisyonu'nda CHP'li 3 üye milletin içinde birbirine giriyor. Biz oturup Gürsel Tekin ile konuşsak Haluk Koç ne diyecek, Haluk Koç ile konuşsak Sezgin Tanrıkulu ne diyecek?" eleştirilerine de yanıt verdi. Konuya ilişkin, "Gürsel Tekin'den de, Haluk Koç'tan da, Sezgin Tanrıkulu'ndan da aynı cevabı alacaktır. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı arıyoruz. Anayasaya sahip çıkabilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyulduğunu bütün Türkiye biliyor. CHP olarak böyle bir hassasiyet içindeyiz. Biz bugünkü Cumhurbaşkanı gibi anayasa ihlal eden bir cumhurbaşkanı aramıyoruz." açıklamasında bulunan Gürsel Tekin, "Ben AKP seçmeninin de, 76 milyonun güven duyabileceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyabileceğini çok iyi biliyorum." dedi.

Başbakan'ın "Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara uymak zorundayız ama saygı durmak zorunda değilim" demesini de eleştirerek, bu sözlerin eğer bir muhalefet partisi tarafından dile getirilse bütün gazete ve televizyonların manşetinde yer almış olacağını dile getiren Gürsel Tekin, "Yargı hepimizin ihtiyaç duyacağı bir alandır, eksikleri de olsa" diye ekledi.

    Cuma, 04 Nisan 2014 17:23

Bağlantılı Konular