Gürsel Tekin: "Siyasetin hükmettiği yargıdan adalet beklemek mümkün değildir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, HALK TV'nin yayın konuğu oldu. Gürsel Tekin Berkin Elvan'ın ölümünün ardından İstanbul'da yaşanan olayları değerlendirerek, "Toplum sağduyulu davranıyor ancak iktidar bu kaosun dinamitlenmesi için elinden gelen çabayı sarfediyor." dedi.


Son dönem yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Önce Berkin'in ölümü, ardından dün gece adeta faili meçhul bir olay yaşandı. Sayın Genel Başkanımız iki gün önce bir açıklama yaptı bu meselelerle ilgili. Sağduyu çağrısında bulundu. Gerçekten ciddi bir kaos olabilir. Eğer bir  ülkede yasama ve yargı rafa kaldırılmışsa o çok tehlikelidir. Olağanüstü bir belirsizlik ortamı yaratıldı ki bunun örneği dün yaşandı ne yazık ki bir kişi hayatını kaybetti. Toplum bu konuda sağduyulu davranıyor. O konuda hiç tereddüt yok ama iktidar olabildiğince bu kaosun dinamitlenmesi için elinden gelen çabayı sarf ediyor.

Bugün AKP Grupbaşkanvekili açıklama yapmış, dünkü olaylarla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun taraftarları demiş. Sürçülisan etmiştir ya da cehaletinden söylemiştir. Burası istanbul'dur. İstanbul'da, özellikle dün olayın yaşandığı yerde MOBESE kameralarına baktığınızda çok rahatlıkla çözebilirsiniz. O saatte polislerin orayı terk edip, farklı grupların oraya gelmesinin ciddi şekilde araştırılması gerektiğine inanıyorum. Aksi takdirde
bundan sonra benzer olaylar yaşanırsa, bu belli odakların önümüzdeki günlerde farklı meseleleri de provoke edeceğinin göstergesidir."

Yapılan bir kamuoyu yoklamasında, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun gerçekliğine inananların oranının %69, inanmayanların oranının ise %30 çıkmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Yüzde 69'u anlıyorum da, yüzde 30'unu gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Bu kadar bariz, bu kadar net yolsuzluk belgelerinin ortada olmasına rağmen, yüzde30'unun yolsuzluk yoktur demesi beni gerçekten çok şaşırtıyor. Bir bakanlar kurulunun kabinesinin üçte biri istifa ediyor. Yolsuzluk yoksa bu bakanlar niye istifa ediyor? Şimdi ben bu yüzde 30'a soruyorum. Yolsuzluk yoksa bu dört bakan niçin istifa etti? Düşünün bu dört tane bakanın herhangi bir kusuru olmayacak ve onlar istifa edecek. İkincisi, bakanın bir tanesi televizyonlara çıkt. Çok açık, AKP'nin ve Başbakan'ın en önemli bakanlarından birisi dedi ki, "İstifa edecek biri varsa sizin istifa etmeniz gerekiyor Sayın Başbakan, çünkü biz sizin talimatınızla bunları yaptık." diyor. Şimdi bütün bunları izleyen yurttaşlarımızın yüzde otuzunun "Yolsuzluk yoktur" demesini gerçekten içime sindiremiyorum." dedi.

Medyaya planlı bir baskı var mı sorusu üzerine, Gürsel Tekin, "Bir başbakan düşünün bu herhangi bir ülkede olsa yer yerinden oynar.  Bir bakanına talimat veriyor.  Bakanı da iş adamlarını çağırıyor. O iş adamlarından rüşvet alıyor. Onun adı rüşvettir başka bir şey değil. Siz 100 milyon dolar vereceksiniz, siz 50 milyon, siz şu vereceksiniz. Niye vereceğiz? Biz gazeteyi ve televizyonu satın alacağız. Bir iş adamı niye bu parayı verir? 640 milyon dolar niçin verir? 640 milyon dolar rüşvet veren iş adamının, asgari üç milyar dolar kazanması gerekiyor. Bütün o iş adamlarının almış oldukları işlere bakalım, imar uygulamalarına bakalım, kamu da almış oldukları arsalara bakalım. Bu kadar açık her tarafı delik deşik olmuş bir iktidarın yolsuzluk yaptı mı yapmadı mı tartışılması bile müthiş can sıkıcı bir olay. Ayıp,  bu iş adamları ailelerinin çocuklarının gözlerine nasıl bakacaklar?" diye yanıt verdi.

Gürsel Tekin, hükümetin yargıya müdahalesine ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "Demokrasilerde yasama yargı veyürütme birbirleirni tamamlayan unsurlardır. Türkiye'de yasama, yargı bitmiş, yürütme de tek adama bağlı. Bir kişinin iki dudağı arasında yürüyen bir ülke." dedi. Hukuk sisteminin evrensel kurallar üzeirne oturtulmadığını dile getiren Gürsel Tekin, "Siyasetin hükmettiği yargıdan adalet beklemek mümkün değildir." diye ekledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 13 Mart 2014 20:51

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica