Gürsel Tekin: "AKP yüzde 60 oy alsa da yolsuzlukları kapatamaz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kanaltürk'te Bunu Konuşalım programının yayın konuğu oldu. Berkin Elvan'ın ölümü üzerine değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Berkin 14 yaşında körpecik çocuk. Sadece Türkiye değil dünya bugün ayaktaydı. Edirne'den Ardahan'a kadar vicdanı olan herkes bu mesele karşısında çok ciddi duyarlılık gösterdi. Bizim gibi toplumların çok önemli değerlerinden biri ölüye saygı, ikincisiyi bayrağa saygıdır. Ölü ve bayrak gittiği zaman herkes ayağa kalkar. Sağlığında belki çok saygılı davranılmadı ama en azından ölüsüne bir saygı beklerdik. Ne yazık ki bugün de o saygıyı göremedik." dedi.

Berkin Elvan'ın ölümü ve Tunceli'de şehit düşen polis Ahmet Küçükdağ için değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Berkin 14 yaşında körpecik çocuk. Sadece Türkiye değil dünya bugün ayaktaydı. Edirne'den Ardahan'a kadar vicdanı olan herkes bu mesele karşısında çok ciddi duyarlılık gösterdi. Bizim gibi toplumların çok önemli değerlerinden biri ölüye saygı, ikincisiyi bayrağa saygıdır. Ölü ve bayrak gittiği zaman herkes ayağa kalkar. Sağlığında belki çok saygılı davranılmadı ama en azından ölüsüne bir saygı beklerdik. Ne yazık ki bugün de o saygıyı göremedik. Ben burada Berkin'in ailesine, Berkin'e saygı duyan herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Her an Türkiye'nin dört bir yanında Gezi Parkı'nda olduğu gibi palalı insanlar çıkabilir. Kargaşa yaratmak için çok ciddi bir zemindir, bu konuda ciddi bir sağduyuya ihtiyacımız var. Polis kardeşimize de rahmet diliyorum ama unutmamalıyız ki dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de polisin, memurların maaşlarını Berkin'in babası, bizler ve bu ülkenin 76 milyon vatandaşının ödediği vergilerle alırlar. Ve bunlar hukuk çerçevesinde görev yaparlar, iktidarın polisleri olmaz. Bütün demokrasilerde devletin polisi olur. Ne yazık ki Gezi Parkı'ndaki bu süreçle ilgili Başbakan'ın kullanmış olduğu cümleler hala hafızamızda. 'Ben talimat verdim ve poliste destan yazdı' dedi. Bizim bildiğimiz polis, asker, düşmana karşı destan yazar. Kendi yurttaşlarına karşı destan yazan bir polis ya da asker ne benim polisimdir ne de bu ülkenin  polisidir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor. Bunları kabul etmek mümkün değildir. Bir ülkenin başbakanı polisim destan yazdı diyebilir mi? Sekiz tane gencecik çocuk hayatını kaybetti ve bir kaç tanesinin faili belli olmasına rağmen ne yazık ki yargılanamadı. Aslında bugün konuşmamız gereken en önemli sorunların bir tanesi, önümüzdeki seçim döneminde hangi partinin ne oy alıp almayacağından ziyade bir başka sürece girdik. Demorkasilerde temel undur 3Y'dir yani yasama yargı ve yürütmedir. Eğer bir ülkede yasama ve yargı rafa kaldırılmışsa çok tehlikelidir. bunu bir araca benzetiyorum araç biliyorsunuz, balata fren ve gazla gider. Aracın balatası ve freni kaldırılmışsa sadece gazla nereye vuracağınız belli olmaz."

Paralel devletle ilgili de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Bu ülkeyi yöneten biz değiliz, ülkeyi yöneten biz olsak, iç işleri bakanı olsam bugün kimin ne olduğunu ve bu noktaya gelip gelmeyeceğini hepimiz biliriz ve ona göre önlem alırız. Bir an bunların ve paralel devlet argumanını doğru varsayalım; eğer burada siyasal olarak onlara herhangi bir darbe yapılmışsa ilk bizi karşılarında bulur bu paralel devlet, varsa eğer pararlel devlet. İkincisi özel yaşamlarıyla ilgili bir müdahale varsa yine bizi karşısında bulur ama ortada o kadar net yolsuzluklar var ki hepimizin gördüğü, bildiği yani bütün bu belgelerin karşısında bir paralel devlet diyip bunu kapatabilir misiniz? Biz bu yolsuzlukları, olup bitenleri ciddiye almayacak mıyız? Dünya da bana benzer bir uygulamayı gösterebilir misiniz? Bir iktidar düşünün, iktidarın kabinesinin üçte biri bir iş adamı tarafından rehin alınmış, ne kadar tehlikeli... Sadece rüşvet tehlikeli değil, aynı zamanda gerek iç gerek dış politikada çok ciddi tehlikeye giriyor. Sonuçta önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Başbakan her çıktığında Ali kıran başkesen gibi biz küresel oyuncuyuz diyordu. Şimdi ne oyuncular?

Savcının soruşturmalarına bakıyoruz, savcının soruşturmalarının tamamında ve bizim de daha önce gündeme getirdiğimiz sizin ekranlarınızda da İstanbul'daki imar uygulamalarına baktığımızda
doğrusu bu soruşturmanın içinde görüyoruz. Burada bir iftira varsa, eğer gerçekten iktidarı mağdur edecek ve ya iktidarın özel yaşamıyla, siyasal yaşamıyla ilgili bir mağduriyet varsa biz buna şiddetle karşı çıkarız ama bu kadar yolsuzluğuda hiçbir şey olmamış gibi efendim bu da paralel devletti, şuydu buydu diye  kapatamazsınız. Savcıların hesaplarına göre 247 trilyon. Öyle bir para olabilir mi? Binlerce atanamayan öğretmen, 600 lira maaşla çalışan taşaron işçi, 700 lira maaşla geçinen emekli, çiftçi... Bütün bunlara baktığımızda bu seçim döneminde çok ciddi projelerimiz vardı ve tartışma konusu oldu.Neydi tartışma konusu olan: Parayı nereden bulacaksınız? Şimdi 247 katrilyonluk bir yolsuzluk rakamı varsa bunu getirip sadece bir paralel devlete bağlarsanız bu 76 milyona haksızlık olur." diye konuştu.

Olağanüstü koşullarda bir seçime gidildiğini söyleyen Gürsel Tekin, "Hiçbir sonuç bu olup bitenleri kapatamaz. Kimse zannetmesin ki Akp %60 oy da da bunların kapatılması mümkün değil. Bundan herkesin emin olası lazım. Bunu bilerek ve inanarak söylüyorum. Tabi ki rey çok önemlidir, vatandaşın temel unsurudur. Ama biz %60 oy aldık, bu yolsuzlukların hesabını vermeyelim gibi bir şey mi olacak? Yarım yamalı bir demokrasimiz var. Dünya coğrafyasına baktığımızda ne yazık ki dönüştürememişiz. Bu coğrafyada iyi kötü kazanılmış bir demokrasi var. Bu demokrasiyi rafa kaldırmak bu ülkede yapılabilecek en büyük tehlikedir. Öncelikle oy kullanacak vatandaşa saygımız var, oyunu kime verirse versin ama bunların hesabı sorulmadan vatandaşın özellikle olup bitenler konusunda efendim olsun bizimkilerdir ne yaparsa yapsın anlayışı kabul edilecek bir davranış değildir." şeklinde değerlendirmede bulundu.

    Çarşamba, 12 Mart 2014 23:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica