Gürsel Tekin: "Bu iktidar kirlenmiş bir iktidardır"

Gürsel Tekin İMC TV'de Gündem Müzakere programının konuğu oldu. Son dönemde peşpeşe ortaya çıkan tapelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Bu tapeler yeni icat edilmiş bir şey değil. Bu tapelerden dolayı binlerce insan cezaevlerinde yatıyor. Hangi gerekçeyle? Elinde silah yok, top tüfek yok. Sadece telefon konuşmalarından binlerce insan cezaevlerinde yatacak, siz o gün hiç bir şekilde müdahale etmeyeceksiniz. Tam tersine CHP ya da muhalefetin tepkisine de yargıya müdahale etmeyin diyeceksiniz. O zaman siz de yargıya müdahale etmeyin.

Madem ki çok temizsiniz bırakın, yargı nereye kadar götürecekse götürsün. Bu iktidar kirlenmiş bir iktidardır bunu kabul etmemiz lazım. Dünkü tape Türkiye'de son noktadır." dedi.Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmeler yapan Gürsel Tekin, "Türkiyenin ivedilikle evrensel hukuka ihtiyacı vardır, demokrasinin yerleşmesi lazım. İnsanların kendini özgürce ifade edebilmesi lazım. Siyasi partilerin ivedilikle demokrasiyle buluşması gerekiyor. Bakın bir yerel seçim geçireceğiz. Türkiye'nin dört bir yanında yurttaşlarımız gidip muhtarlarını seçebilecek. Muhtarlarını seçebilen yurttaşlarımız kendi belediye başklanlarını seçemeyecek mi? Yani bu kadar mı beceriksiz? Siyasi Partiler Yasası, 12 eylül döneminde, darbe döneminde getirilmiş bir siyasi partiler yasası. Adeta demokrasiye bir pranga vurulmuş gibidir. Türk siyasetinde demokrasiyi işletemezseniz toplumada demokrasiyi getirmeniz biraz zorlaşır." dedi.

Başbakan'ın balkon konuşmasında 76 milyonun güvencesi olduğunu söylediğinde kendisine, demokratik ülkelerde kişi güvencesi olmaz, hukuk güvencesi olur dediğini hatırlatan Gürsel Tekin "Şimdi kendilerinin hukuka ihtiyacı oldu. 12 yıl sonra bir şey keşfettiler, paralel devlet. Bu tapeler yeni icat edilmiş bir şey değil. Bu tapelerden dolayı binlerce insan cezaevlerinde yatıyor. Hangi gerekçeyle? Elinde silah yok, top tüfek yok. Sadece telefon konuşmalarından binlerce insan cezaevlerinde yatacak, siz o gün hiç bir şekilde müdahale etmeyeceksiniz. Tam tersine CHP ya da muhalefetin tepkisine de yargıya müdahale etmeyin diyeceksiniz. O zaman siz de yargıya müdahale etmeyin.  Madem ki çok temizsiniz bırakın, yargı nereye kadar götürecekse götürsün. Bu iktidar kirlenmiş bir iktidardır bunu kabul etmemiz lazım. Dünkü tape Türkiye'de son noktadır, yani inanılır gibi değil." dedi.

CHP grup toplantılarında tapelerin dinletilmesinin doğru bulduğunu dile getiren Gürsel Tekin, "Bu tapeler yasadışı tapeler değildir. Savcılık tarafından soruşturulmuş, tespit edilmiş tapelerdir. Şimdi bu kafadr önemli bir olay, basının, medyanın yani vatandaşın haber alma kanalları açık olsa belki bize de ihtiyaç duymayacak. Sayın Genel Başkanımız grup toplantısında sadece bunları açıklayacağı için tüm televizyonlar kesmek zorunda kaldı. şimdi biz nerde anlatacağız, yurttaşlara bu bilgiyi nerede vereceğiz?" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 05 Mart 2014 21:01

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica