Gürsel Tekin CNN Türk'e konuk oldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin CNN Türk'te yayınlanan 'Ne Oluyor' programına konuk oldu ve gündemi değerlendirdi.

Diyarbakır'da yaşanan olaylara ilişkin CHP'nin nasıl bir insiyatif almayı düşündüğü ve somut önerisinin ne olduğu sorusuna yanıt veren Gürsel Tekin, "İzin verirseniz Ana Muhalefet olarak parlamentoda son 5 yıl içerisinde bütün bu gelişmelerle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi ne demiş, neler önermiş kısaca bunları paylaşmak istiyorum. Çünkü her ekranı açtığımızda işin kolayını bulmuşlar. İktidarı eleştirmenin ağır bedelleri olduğunu biliyoruz ama muhalefeti özellikle ana muhalefeti eleştirmenin hiçbir bedeli olmadığı için bilen bilmeyen CHP'yi eleştirmenin ötesine geçiyor. 2011 yılında sürekli şehitlerin geldiği bir dönemde 4+4+4 tartışmasının da olduğu bir dönemde Sayın Genel Başkanımız Sayın Erdoğan'dan dönemin başbakanından görüşme talep etmişti. Sayın Genel Başkanımızın talebine Sayın Erdoğan şu cümlelerle cevap vermişti; "CHP ile görüşmek zaman kaybıdır."
Bütün bu nezaketsizliğe rağmen Sayın Genel Başkanımız bu can yakıcı sorunu Kürt meselesi ve çözüm konusu için üç arkadaşımızla birlikte AKP Genel Merkezine gitti. "Bu sorun sadece iktidar sorunu değildir hepimizi ilgilendiren bir sorundur, biz bu sürece katkı sunmak istiyoruz. Çözümü konusunda bizim hazırladığımız 22 Madde var. Bunlar eksik olabilir, fazla olabilir sizin de arkadaşlarınız bir hazırlık yapsın her iki hazırlığı da bir müzakere edelim. Bu meselenin çözümü konusunda yapılması gereken ne varsa CHP olarak katkı sunmak istiyoruz. "dediler. Belgelerin, bilgilerin tamamı AKP Genel Merkezine verildi. Hatırlarsanız ilk önerimiz Akil Adamlardı. Kusuruma bakmasınlar alınganlık göstermesin hepsine saygım sonsuz, e hadi bir tane futbolcu olsun, bir tane de sanatçı olsun değil gerçekten Türkiye'nin meselelerini bilen devletle millet arasında iletişimi sağlayabilecek çok önemli isimler önermiştik. Bu olmadı. Yine keza Irak meselesiyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşanıyordu. Sayın Genel Başkanımızla Irak'a gittik. Bu krizi nasıl çözebiliriz, ana muhalefet olarak bizim nasıl katkımız olabilir? Bu görüşmeler yapıldı. Çok da sağlıklı geçti. Bu görüşmelerde önerilerimiz dahil olmak üzere dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu'na gönderdik. Şu raporu Sayın Davutoğlu bu raporu ciddiye almış olsaydı bugün Irak'ta bu meseleleri yaşamamış olacaktık.
Suriye konusunda da Reyhanlı sürecinden beri Türkiye'nin yangına sürüklendiğini gördük. Ana muhalefet olarak ne yapabiliriz diye çalışmalar yaptık ve bunlar Dışişleri Bakanlığına verildi.
Cumhuriyet Halk Partisi yapması gereken ne varsa yapıyor ama ne yazık ki iktidar demokrasiye inanmıyor. Demokrasilerde muhalefetin önemi çok büyüktür." şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Suruç olayından sonra hemen parlamentoyu topladık. Parlamentoda acilen bir Terörü Araştırma Komisyonu oluşturalım dedik. Üzülerek söylüyorum bunu kabul etmeyen iki siyasi parti oldu biri AKP biri MHP.  Bu komisyonu oluşturmuş olsaydık ne olacaktı? Bakın Suruç'ta bir olay yaşanıyor, olayın olduğu gün mobese sistemi karartılıyor. Diyarbakır'da Baro Başkanı öldürülüyor. Devletin kamera kayıtlarında hiçbir şey yok. Bugüne kadar uyarılarımız ciddiye alınmadı ama bugün gelsinler parlamentoda yapılması gereken ne varsa, bugüne kadar denenmiş yöntemlerle bu sorunları çözmek mümkün değil. Eğer bir siyasal çözüm arıyorlarsa CHP'nin önerileri var, kendi önerileri de varsa getirsinler yapalım."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 17 Aralık 2015 23:44

Bağlantılı Konular