"Hem 10 insanımızı hem de İstanbul'un doğasını katlettiler"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CNN Türk'te Şirin Payzın'ın yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni Parti Meclisinin nasıl okunması gerektiğini değerlendiren Gürsel Tekin, "Türkiye'de maalesef son yıllarda çok ciddi kırılmaların olduğu, demokratik yöntemlerin neredeyse ortadak kaldırıldığı bir süreci yaşıyoruz. Parti Meclisindeki arkadaşlarımızın çalışmalarını önümüzdeki dönemde tüm kamuoyu görecektir. İki siyasi parti çok kısa tarihli kongreler yaptı. Ona kongre demek kongreye hakarettir. gelişmiş ülkelerde kongre nasıl oluyor, cumartesi günü CHP'nin yaptığı gibi oluyor. Bütün siyasetçilerin ifade ettiği millet iradesinin yansımasının tek yolu demokrasiyi işletmekten geçiyor. Siyasi partilerde demokrasiyi işletemezseniz, Türkiye'de hiçbir alanda demokrasiyi işletmeniz mümkün değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'de kendi içinde demokrasiyi işleten tek siyasi partidir. Ama ne yazık ki basınımız da, medyamız da, kamuoyumuz da buna alışık değil. Dünyanın bütün demokratik ülkelerinde farklılıklar rahatlıkla kendisini ifade ediyor. Ama bizde belli bir kesim, basın kuruluşları da baskı görmelerine rağmen ısrarla CHP de AKP'lileşsin istiyor. CHP, Türkiye'nin özlediği demokratik olgunluk içerisinde 600 kişi kendilerini ifade ettiler, bu demokratik yöntemle 60 tane arkadaşımız seçildi. Türkiye'nin geleceği ile ilgili Türkiye'deki sıkıntıları projelendirecek çok ciddi bir kadroyla CHP yoluna devam edecektir." dedi.

Gürsel Tekin, Soma'da yaşanan maden faciasının ardından CHP'li vekillerin sürekli bölgede olmasına rağmen yapılan seçimlerde sokaktaki CHP'ye değil, Recep Tayyip Erdoğan'a oy verilmesini "Biz buralara giderken yarın bize oy verecek mi vermeyecek mi kaygısıyla gitmedik. O bölgedeki insanların önemli kısmının tek gelir kaynağı sosyal yardımlar. bu yardımların kesilmemesi için oy vermek zorunda bırakıldılar." şeklinde değerlendirdi.

CHP'nin sosyal yardımlara karşı olmadığını belirten Tekin, "Biz sosyal devlet anlayışını kabul etmiş ve 2011 yılında aile sigortası dediğimiz bütün dünyada uygulanan bu sosyal politikanın olması ve yasal bir çerçeveye oturtulması gerektiğini söyleyen bir siyasi partiyiz. Bu projelerin tamamı kaymakamların, belediye başkanlarının, iktidar bakanlarının iki dudağı arasında değil bir anayasal zemin üzerinde olursa vatandaş o zaman oyunu özgürce kullanacak." dedi.

Mecidiyeköy'de 10 kişinin yaşamını yitirdiği asansör faciasına ilişkin konuşan Gürsel Tekin, "CHP olarak bugün 10 insanın yaşamını yitirdiği yerle ilgili,  iki kez eylem yaptık, yetmedi dava açtık. Açmış olduğumuz davada yürütmeyi durdurma kararı aldık. Kararı bypass etmek için TOKİ yeniden plan tadili yaparak hem 10 tane insanımızı hem de İstanbul'un yeşilini, doğasını katlettiler. Sayın Davutoğlu, Sayın Erdoğan'ın Zeytinburnu'ndaki patlamadan sonra kullandığı cümlenin aynısını kullandı; "İş yasasını gözden geçireceğiz." Bu hayatını kaybetmiş insanlarla dalga geçmektir. Soma'sı, Zonguldak'ı benzer olaylar yaşanmışken yeniden iş yasasını gözden geçirmek demek bugüne kadar yaşamını yitirmiş insanları yok saymak demektir. CHP olarak 2011 yılında iş yasasının İLO sözleşmesine uygun olması için kanun teklifi verdik. İstanbul ranta teslim edildiği gibi özellikle yapılaşmalarda, inşaat sektöründe yaşamını kaybedenlerin sayısını iktidar bile bilmiyor. Bizim üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdiğimizi söylemek istiyorum." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 10 Eylül 2014 14:18

Bağlantılı Konular