"Başbakan'ın ahlak sorunu var"

Gürsel Tekin, Bengü Türk TV'de Medya Meydan programının konuğu oldu. Gürsel Tekin, bugün Grup Toplantısı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında Meclis TV'nin yayını kesmesine ilişkin, "Yaygın medyanın ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Ancak TRT devlet televizyonu ve yurttaşın ödemiş olduğu vergilerle yayın yapıyor. 76 milyona objektif haber vermek gibi bir görevi vardır. Bugüne kadar durumunun ne vaziyette olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün yapılan kesintiyi doğrusu kabul etmek mümkün değil." dedi.
CHP Grup Toplantısı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının Meclis TV tarafından kesilmesi üzerine akşam üzeri Gürsel Tekin yaptığı milletin sesi kesilmiştir açıklamasıyla ilgili, "Yaygın medyanın ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Ancak TRT devlet televizyonu ve yurttaşın ödemiş olduğu vergilerle yayın yapıyor. 76 milyona objektif haber vermek gibi bir görevi vardır. Bugüne kadar durumunun ne vaziyette olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün yapılan kesintiyi doğrusu kabul etmek mümkün değil. Bugün Sayın Çiçek kendisiyle görüşmeye gittiğimizde, belli ki gideceğimizi bildiği için bir takım maddeleri sıralamış. Örneğin özel yaşamla ilgili madde. AKP hariç tüm siyasi partiler, özel yaşam konusunda ciddi bir hasssasiyet içindedir. Ortada organize bir yolsuzluk var. Siz bunu özel yaşam olarak kabul edebilir misiniz, böyle bir şey olabilir mi? Hatırlayın, Balyoz ve Ergenekon döneminde o tapelerin, insanların eşleriyle konuşmalarının nasıl ortaya serildiğini hepimiz gördük. Etme bulma dünyasıdır. Şimdi dün ki tapelerin gerçek olmadığını farzedelim. Dört bakanın adının yolsuzluğa karışması, başbakanın bir iş adamıyla bu görüşmeleri hafife alınır bir şey midir? Utanarak söylüyorum Türk siyaseti çürümüştür. Türk siyaseti çamura batmıştır." dedi.
 
Gazeteci Fatih Ertürk'ün siyasetçilerin, siyasetin bu kadar çamura bulanmasında hiç mi katkısı olmadığı sorusu üzerine, siyasetin hukuku olacağını ancak Türk siyasetinin hala hukuku olmadığını belriten Gürsel Tekin, siyasi partiler yasasının da demokrasiye aykırı olduğunu söyledi. Mevcut sistemin tayinli sistem olduğunu söyleyen Gürsel Tekin,millet kendi vekilini seçemiyorken millet iradesinden bahsedilemeyeceğini dile getirdi. Gürsel Tekin, tayinli sistemde belediye başkanlarının, milletvekillerinin ve bakanların kendilerini halka karşı değil liderlerine karşı sorumlu hissettiklerini de sözlerine ekledi.
 
Seksen öncesi dönemde toplumun örgütlü olduğunu ancak 12 Eylül darbesiyle bunun yok edildiğini dile getiren Gürsel Tekin, ocak ayında ikibin polisimizin sürgün yediğini, eğer sendikaları olsaydı, bu şekilde sürgün edilmelerinin mümkün olmayacağını belirtti.
 
Gürsel Tekin, Başbakan hakkında çıkan tapelerin ardından dün gece olağanüstü şekilde toplanan CHP MYK toplantısına ve dinlemelere değinerek, "Dün ana muhalefet partisi olağanüstü toplandı. Bu şaka da olsa basının merk etmesi lazım. İl başkanıyken söylediğim bir sözdü. Gündemi değiştirme merkezi Sayın Başbakan. Hatta övünerek söyledi, "Ben Başbakanım gündemi ben belirlerim" dedi. Şimdi gündemin gerisine düştü, paralel yapı diyor. Paralel yolsuzluğun adı paralel devlet oldu.
 
Başbakan'ın ciddi bir ahlak sorunu var. Demokratik partilerde seçimin bittiği günden itibaren bir başbakan, herkesin başbakanıdır. Sizin belediye bizim belediye, sizin medya bizim medya. Böyle bir dil kullanılabilir mi? Miting meydanlarında utanmadan bunları kullandı. Şimdi kumpas diyor. Kumpas kurulduysa patronu Sayın Başbakandır. Dinlemelerle ilgili de iki yıl önce CHP ve MHP dinleniyor dedi. Doğrusu Sayın Kılıçdaroğlu'nu da Sayın Bahçeli'yi de dinlemek zaman kaybıdır. Ama farkında olmadıkları bir şey var kendileri de dinleniyor. Bu bakan çocuklarının yolsuzluğu sıradan bir yolsuzluk değil. O zamanın Ulaştırma Bakanı ne dedi hatırlayın, niye korkuyorsunuz dinlenmekten dedi. Bizim bir çekincemiz yoktu, korkmadık. Kendileri neden korkuyor şimdi?" dedi.
 
 
 
 
 
    Salı, 25 Şubat 2014 22:16

Bağlantılı Konular